Nieraz po intensywnym opalaniu się na skórze pojawia się rumień. Czerwona skóra jest nie tylko nieatrakcyjna, ale przede wszystkim może być bardzo bolesna. Z łatwością można zaradzić tej sytuacji domowymi metodami.
Jeżeli wybierasz się na wakacje, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo i odpowiednią pielęgnację wrażliwej skóry. Warto wcześniej zabezpieczyć się przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Co należy w ogóle wiedzieć o wynikającym z nadmiernego opalania się oparzeniu słonecznym? Wyjaśniamy w artykule.
Latem wiele osób decyduje się na intensywne opalanie się, jako niezbędny element wyjazdów nad jezioro lub morze. W takiej sytuacji nieraz zapominamy o uważaniu na słońce i nie stosujemy odpowiednio często właściwych kremów z ochronnym SPF. Oparzenia słoneczne zazwyczaj pojawiają się, jeśli takie filtry nie były nałożone dokładnie albo wybraliśmy za słabe kosmetyki. Przyczyną jest również nałożenie ich jedynie rano, a potem pomijanie ponownego nakładania filtrów np. podczas wielogodzinnego plażowania.
Niestety, objawów oparzenia słonecznego nie da się zlikwidować w ciągu jednego dnia. Można jednak znacząco złagodzić dolegliwości. Przede wszystkim warto zadziałać na uciążliwe pieczenie. Apteczne żele chłodzące z ekstraktem z aloesu ukoją nieprzyjemne doznanie, a jednocześnie przyspieszą proces gojenia się uszkodzonej skóry.
Jeśli powierzchnia skóry boli przy dotykaniu, możemy spodziewać się pojawienia pęcherzy z płynem. Warto pamiętać, aby w żadnym przypadku ich nie przebijać, tylko poczekać, aż samodzielnie się wchłoną. Z pomocą przyjdą produkty na oparzenia zawierające masło shea czy witaminy A, E, F.
Najlepszą pierwszą pomocą przy mocnych oparzeniach słonecznych będzie chłodny prysznic. Letnia woda złagodzi zarówno pieczenie, jak i uczucie pulsującego ciepła. Pomoże też w oczyszczeniu skóry z resztek piasku, a także słonej, drażniącej skórę wody. Warto pamiętać o tym, że prysznic powinien być chłodny, ale nie lodowaty, aby nie dopuścić do szoku termicznego.
Prysznic powinien trwać około 10 minut. Ważne jest, aby po zabiegu nie trzeć skóry, a do delikatnego wytarcia stosować jedynie miękkie ręczniki.
Znakomitym sposobem na złagodzenie bólu i przyspieszenie regeneracji jest robienie okładów. Oto kilka sprawdzonych opcji:
Jeśli nie jesteś fanką opalania się, to zainwestuj w samoopalacz.
Zdjęcie główne: Armin Rimoldi/pexels.com