Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o kaktusy?

Slow życie
Magdalena Gawior
Jak dbać o kaktusy?

Artykuł sponsorowany

Uwielbiasz rośliny, a szczególne miejsce w Twoim sercu i domu zajmują sukulenty? Poznaj podstawy dbania o kaktusy, żeby cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem przez długie lata!

Czy kaktusy trzeba podlewać?

Sukulenty ogólnie, ale kaktusy w szczególności, kojarzą się z pustynią i surowym, gorącym klimatem niemal pozbawionym wody. Z tego powodu część ludzi jest przekonana, że kaktusa nie trzeba podlewać, ponieważ „sam da sobie radę”, czerpiąc wodę z powietrza. Nie jest to jednak stuprocentowo prawdziwe twierdzenie. Rośliny pobierają wodę głównie dzięki korzeniom, a następnie transportują ją w kierunku przeciwnym do siły grawitacji. Kaktus może w ograniczonym stopniu pobierać wodę z powietrza, ponieważ niektóre gatunki są wyposażone we włoski adsorpcyjne obecne na liściach. 

Warto pamiętać, że mimo wszystko rzeczywiście są to rośliny przyzwyczajone do surowych warunków. Świadczą o tym przede wszystkim płytki system korzeniowy i liście przekształcone w ciernie (co ogranicza parowanie i utratę wody). W związku z tym podlewanie kaktusów powinno być bardzo oszczędne – wodę należy lać do podstawki i tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie sucha. Jeśli przez godzinę kaktus nie wchłonie wody, należy wylać jej nadmiar z podstawki. Jako właściciel sukulentów musisz też wiedzieć, że zimą te rośliny nie są aktywne, znajdują się wtedy w stanie hibernacji i nie wymagają podlewania w ogóle – aż do kwietnia lub maja.

Jakie warunki zapewnić kaktusom?

Kaktusy, jako rośliny przystosowane do surowych warunków, potrzebują do życia silnego nasłonecznienia (wyjątkiem jest okres od września do maja, kiedy znajdują się w stanie hibernacji – wtedy powinny być przechowywane w temperaturze 10-15 ℃). Żeby zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki, ustaw je w miejscu, które przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia jest silnie nasłonecznione. To może być parapet okna wychodzącego na wschód, zachód lub południe. Należy też chronić je przed deszczem i nadmierną wilgocią, dlatego znacznie lepszy będzie parapet wewnętrzny.

Kaktusy nie wymagają nawożenia, o ile nie rosną na tym samym podłożu dłużej niż trzy lata. Jeśli nie przesadzasz swoich roślin, możesz zasilić je nawozem maksymalnie dwa razy w roku, między czerwcem a wrześniem. Natomiast roślin regularnie przesadzanych nie należy w ogóle nawozić. Warto pamiętać, że sam proces przesadzania powinno się przeprowadzać zimą, w okresie hibernacji tych roślin.

Jaką wybrać ziemię?

Jeśli zdecydujesz się na zakup kaktusów w sklepie ogrodniczym, na przykład Flora Point, prawdopodobnie w doniczce znajdzie się już odpowiednio przystosowana do ich potrzeb ziemia. Jako hodowca powinieneś jednak wiedzieć, co jest najlepsze dla Twojej parapetowej plantacji. Kaktusy wymagają ziemi o wysokiej przepuszczalności. Najlepsza będzie mieszanka zdezynfekowanej ziemi ogrodowej z dodatkiem igliwia sosnowego, substratu torfowego, perlitu i gruboziarnistego piasku. Dodatkowo, na dnie doniczki powinna znaleźć się centymetrowa warstwa żwiru. Z kolei dno doniczki musi być wyposażone w dużą ilość otworów, dzięki czemu kaktus będzie mógł swobodnie pobierać wodę.

Zdj. główne: Thomas Verbruggen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawy skutecznej reklamy w sieci
Podstawy skutecznej reklamy w sieci
W erze cyfrowej reklama w sieci stała się kluczowym elementem strategii marketingowych firm na całym świecie.
Ostatnie wpisy