Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Impreza dla dziecka w duchu zero waste

Slow życie
Maciej Budzyński
Impreza dla dziecka w duchu zero waste

Przyjęcie bez generowania masy odpadów jest możliwe. Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawę z zachowaniem zasad zero waste.

Przy przygotowywaniu imprezy dla dziecka łatwo jest ulec pokusie zakupu całej masy plastiku. Kiedy sięgniemy pamięcią, wszystkie poprzednie spotkania najpewniej kończyły się kilkoma pełnymi workami śmieci. Okazuje się jednak, że przyjęcie w duchu zero waste wcale nie musi być trudne do zorganizowania, ani w żadnym stopniu gorsze. Można m.in. skorzystać z zamienników niektórych produktów i dogadać się z innymi rodzicami, aby bez problemów stworzyć wymarzoną imprezę bez nadprodukcji odpadów.

Wykorzystaj produkty wielokrotnego użytku

Zamiast kupować jednorazowe plastikowe kubki, talerze i sztućce, postaraj się wykorzystać tradycyjną zastawę. Jeśli jednak obawiasz się, że mogą one być zbyt niebezpieczne dla dzieci, zawsze możesz sięgnąć po produkty wykonane z materiałów biodegradowalnych, takich jak karton lub bambus. Zrezygnuj też ze słomek i obrusów ze sztucznych tworzyw. 

Dodatkowo, jeśli to możliwe, udekoruj pomieszczenie samodzielnie. Wybieraj jasne i kolorowe elementy. Sięgaj po motywy związane z zainteresowaniami – mogą to być np. filmy animowane, bądź sporty. Podczas przygotowywania wystroju sięgaj po kwiaty i ekologiczne materiały. Możesz przy tym poprosić dziecko o pomoc i wspólnie zrobić np. papierowe łańcuszki. Będzie to gwarancja świetnej zabawy, a na dodatek da możliwość rozwinięcia umiejętności manualnych Twojej pociesze i pobudzi kreatywność.

Doceń lokalnych sprzedawców

Staraj się kupować lokalne produkty, aby zmniejszyć pozostawiany ślad węglowy. Większość potrzebnych rzeczy znajdziesz w pobliskich sklepach, bez potrzeby zamawiania ich przez Internet. Podczas zakupów staraj się unikać jednorazowych opakowań. Nie zapominaj, że kupowanie online wiąże się z transportem drogowym oraz wykorzystaniem wielu plastikowych opakowań, które często nie będą się nadawać do ponownego użycia po rozerwaniu.

Prezenty z drugiej ręki

Powiedz gościom, że nie masz nic przeciwko prezentom z drugiej ręki. Może to być ręcznie wykonana biżuteria lub zabawki. Dobrym pomysłem są też ubrania lub buty kupione na serwisach aukcyjnych. Często można spotkać tam rzeczy całkowicie nowe, z nietkniętymi metkami. Możesz subtelnie dać znać, że bardzo doceniasz rzeczy, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie i są wykonane z biodegradowalnych materiałów.

Zaplanuj dania

Przed imprezą zastanów się, jakie dania chcesz przygotować i weź pod uwagę wielkość porcji. Postaraj się zrezygnować ze sztucznych napojów i przetworzonych dań. Dzieci z pewnością polubią owocowe desery, a dobrym pomysłem na obiad może być danie z ciekawie dobranych kolorystycznie warzyw ugotowanych na parze. Jako przekąski nadadzą się kanapki w nietypowych kształtach.

Moc foodsharingu

Jeśli mimo wszystko po imprezie zostaną Ci jeszcze jakieś nienaruszone nadwyżki jedzenia, możesz podzielić się nimi na jednej z grup foodsharingowych. Inicjatywa ta polega na wymianie, dzieleniu się oraz odbieraniu nadprodukowanej żywności. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, z pewnością znajdziesz jakąś grupę z nim związaną. Wystarczy dołączyć do niej i wystawić stosowne ogłoszenie. Pozwól, by inni też mogli cieszyć się przygotowanymi przez Ciebie daniami, zamiast je wyrzucać.

Zdj. główne: Brooke Lark/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Eksperci SEO doradzają – branża lifestylowa musi się pozycjonować!
Eksperci SEO doradzają – branża lifestylowa musi się pozycjonować!
W sieci nie ma miejsca na pomyłki i wiem o tym każdy właściciel mniejszego lub większego sklepu, który największe zarobki generuje właśnie w internecie. Jakiekolwiek błędne decyzje w wielu przypadkach kończą się ogromnymi stratami nie tylko finansowymi, lecz także wizerunkowymi.
Ostatnie wpisy