Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zrobić przetarcia na spodniach?

Less waste
Wiktoria Florek
Jak zrobić przetarcia na spodniach?

Przetarcia i dziury w spodniach od kilku lat wiodą prym w modzie. Chyba każdy w swojej szafie ma chociaż jedną parę tak wystylizowanych spodni. Często jednak nie mamy potrzeby kupowania nowej pary jeansów, chociaż marzy nam się garderoba zgodna z obowiązującymi trendami. Na szczęście przetarcia na spodniach z łatwością można zrobić w domu samodzielnie.

Chociaż trendy w modzie nieustannie ulegają zmianom, jest kilka elementów ubioru, które zawsze są prawdziwym must have w każdej modnej szafie. Mała czarna, biały T-shirt, czarna ramoneska i przetarte spodnie. W przypadku przetartych jeansów nie ma potrzeby biec do sklepu, aby sprostać modzie. Z łatwością zrobimy takie spodnie w domu, tym samym dając drugie życia starej odzieży.

Przetarcia sposobem na zniszczone spodnie

Niegdyś dziurawe i przetarte spodnie były wizytówką buntowników i przedstawicieli licznych subkultur. Dzisiaj to oznaka stylu, choć większość ludzi woli raczej schludny ubiór. Nie musisz jednak wyrzucać swoich ulubionych spodni do kosza, jeżeli akurat podczas gotowania pojawiła się na nich trudna do usunięcia plama, lub spiesząc się do pracy, uszkodziłeś je w komunikacji miejskiej. Miejsce, w którym pojawiła się niechciana plama czy uszkodzenie można łatwo naprawić, przecierając w tym miejscu spodnie i nadając im modnego wyglądu. 

Jak zrobić modne przetarcia na spodniach?

Sposobów na zrobienie przetarć na spodniach w domowych warunkach jest kilka. Znały je dobrze nasze mamy i babki. Dawniej, gdy chciało się mieć modny, zadziorny, rockowy look, nie wystarczyło iść do sklepu, trzeba było wykazać się kreatywnością. Dzisiaj można czerpać z utartych już ścieżek. 

Zanim jednak przystąpisz do przecierania spodni, wybierz takie, które na pewno chcesz odmienić. Odwrotu nie będzie. Następnie, aby uniknąć niechlujnego efektu, warto zaznaczyć flamastrem, ołówkiem lub długopisem, miejsce, w którym chcemy stworzyć modne przetarcia. 

Najlepszym rodzajem spodni do zrobienia wszelkich przetarć czy dziur są jeansy. Dodatkowo należy pamiętać, że nie wkładamy spodni, gdy zamierzamy zrobić w nich dziury lub przetarcia. Dlatego należy przygotować podkładkę np. kawałek tektury, pumeks, papier ścierny, igłę, ostry pilnik do paznokci oraz nożyczki. 

Przetarcia na spodniach, zrób to sam!

Jest wiele sposobów i wszystkie opierają się na jednym mechanizmie. Pocierając ostrym narzędziem, wycieramy materiał. Przetarcia możemy więc zrobić pumeksem. Jest to najpopularniejsza metoda, ponieważ przetarcia wychodzą naturalnie i spodnie są niejako specjalnie postarzone, do tego czasem powstają małe strzępki, które tylko dodają uroku. Można również użyć pilnika, jednak powierzchnia przetarcia będzie mniejsza (sprawdzi się, gdy chcemy osiągnąć efekt poprzecieranych pasków). Z pilnikiem należy jednak uważać, używając ostrego pilniczka do żelowych paznokci, łatwo uszkodzić materiał i przez przypadek zrobić dziurę, chociaż i tak będzie z pewnością wyglądać ciekawie. Ostatnim narzędziem jest średniej ostrości papier ścierny, również należy nim pocierać materiał aż do zadowalającego efektu. 

Przetarcia i dziury

Przetarcia na spodniach dobrze wyglądają w asyście dziur. Można pocierać materiał tak długo, aż materiał się rozedrze, lub specjalnie można go pociąć. Aby jednak były postrzępione należy np. pumeksem pocierać krańce przeciętego materiału lub igłą powyciągać nitki. Wówczas dziury będą postrzępione i dodadzą spodniom rockowego pazura. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*