Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Materiały do ocieplania domu

Urządzanie
Magdalena Gawior
Materiały do ocieplania domu

Artykuł sponsorowany

Rosnące ceny za ogrzewanie zmuszają do uważnego przemyślenia swoich planów osoby, które dopiero zamierzają stawiać własne domy lub kupować mieszkania. Na szczęście, wybranie źródła ogrzewania nie jest jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, żeby obniżyć nieco rachunki za ciepło i prąd – warto pomyśleć również o odpowiedniej izolacji budynku.

Dlaczego warto ocieplić dom?

Łatwo powiedzieć, że ocieplenie domu się opłaca – warto jednak wiedzieć, dlaczego i jak bardzo wartościowa jest decyzja o izolacji. Oczywiście, powszechną wiedzą jest, że od odpowiedniego ocieplenia domu (i jakości pracy osób, które będą się nim zajmować) zależy późniejsza wysokość kosztów ogrzewania, które będziesz ponosić przez lata. Oficjalne szacunki mówią, że nieodpowiednia izolacja może doprowadzić do utraty nawet 40% energii produkowanej w celu ogrzania pomieszczeń. To prawie połowa tego, co produkuje Twój system grzewczy. Oznacza to, że ponosisz koszty związane z nadprodukcją ciepła (którego nie zatrzymujesz wewnątrz budynku) a latem prawdopodobnie płacisz za klimatyzację, wentylację i prąd zużywany przez wiatraki, aby doprowadzić do znośnej temperatury wewnątrz domu. Zwróć uwagę, że tych ogromnych kosztów i dyskomfortu możesz unikąć, jeśli postawisz na odpowiednie ocieplenie budynku. Doskonałym, tanim i najczęściej używanym materiałem izolacyjnym domów jest styropian, który znajdziesz na przykład tutaj: https://adsbuduje.pl/10-styropian. Używając styropianu jesteś w stanie skutecznie ocieplić budynek i wytworzyć w pomieszczeniach zdrowy mikroklimat.

Na które miejsca należy zwrócić uwagę?

Podczas ocieplania domu warto zwrócić uwagę na niektóre punkty budynku – są one wyjątkowo podatne na uciekające ciepło. Fachowo takie miejsca nazywa się mostkami termicznymi i mogą one pojawiać się w wyniku niepoprawnie wykonanej izolacji lub jej braku ale również z powodu braku dokładności, niezwykle potrzebnej podczas opracowywania newralgicznych punktów. Do najpopularniejszych mostków termicznych należą na przykład tarasy, balkony, połączenia podłóg i ścian, zewnętrzne schody, parapety, sufity, okna, świetliku i lukarny. Detali, o której należy zadbać, jest całkiem dużo, więc znacznie lepiej skierować swoje kroki do fachowca i zapłacić za jego wiedzę i kompetencje, niż samodzielnie popełnić błędy, które w przyszłości poskutkują wyższymi rachunkami. Na stronie: https://adsbuduje.pl/11-styropian-podlogowy znajdziesz szeroką ofertę materiałów budowlanych, w tym styropianów i styropianów podłogowych, które mogą przydać Ci się podczas pracy nad nowym domem.

Izolacja nie wszędzie jest taka sama

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, nie wszystkie miejsca w domu są takie same. Niektóre z nich są bardziej newralgiczne, a co za tym idzie – podatne na utratę ciepła. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że ocieplająca warstwa styropianu będzie miała różną grubość w różnych miejscach. Na przykład, przyjmuje się, że ściany i strop znajdujący się pod nieogrzewanym poddaszem powinny zostać wyizolowane warstwą o minimalnej grubości osiemnastu centymetrów. Z kolei stropodach i dach powinno ocieplić się warstwą izolacyjną o grubości od dwudziestu do nawet trzydziestu centymetrów. Na cieńszą warstwę izolacji można sobie natomiast pozwolić w przypadku stropu nad piwnicą albo podłogi osadzonej w gruncie – tutaj ocieplenie powinno mieć od ośmiu do czternastu centymetrów grubości.

Fot.: Greg Rosenke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobry pellet – czyli jaki? Najważniejsze parametry, które musisz sprawdzić
Dobry pellet – czyli jaki? Najważniejsze parametry, które musisz sprawdzić
Coraz więcej mówi się o ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, dlatego pellet zyskuje na popularności. Jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw stałych. Jednocześnie pellet jest paliwem wysokokalorycznym, które generuje niewiele zanieczyszczeń.
Ostatnie wpisy
Jakie zalety mają meble na wymiar?
Jakie zalety mają meble na wymiar?