Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chaber bławatek w pielęgnacji skóry o wszechstronnym zastosowaniu

Domowe spa
Agata Dobosz
Chaber bławatek w pielęgnacji skóry o wszechstronnym zastosowaniu

Chaber bławatek zalicza się do roślin, które ze względu na liczne właściwości lecznicze, są stosowane w medycynie ludowej już od setek lat. Powszechnie występujący bławatek często stanowi także składnik kosmetyków.

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) należy do roślin zielnych z rodzin astrowatych. Rośnie w Europie i na Syberii Zachodniej. Ma intensywnie niebieskie kwiaty i długie łodygi, osiągające wysokość nawet do 80 cm. Ta niepozorna roślina cechuje się szeregiem cennych właściwości leczniczych i kosmetycznych.

Chaber bławatek – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Swoje cenne właściwości chaber bławatek zawdzięcza obecności flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami, wykazującymi działanie moczopędne, przeciwzapalne, uszczelniające na naczynia krwionośne i spazmolityczne. W bławatku możemy również znaleźć kwasy organiczne o właściwościach antybakteryjnych, żółciopędnych oraz stymulujących produkcję soku żołądkowego i śliny. Kolejną wartościową substancją są garbniki roślinne, które charakteryzują się działaniem ściągającym, przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwkrwotocznym. Bławatek zawiera także mangan, składnik niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Chaber bławatek stosuje się w leczeniu zapalenia dróg moczowych, a pomocniczo również przy chorobach nerek i kamicy nerkowej. Ze względu na łagodne działanie żółciopędne roślina może być stosowana wspomagająco w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ponadto pomaga wyregulować przemianę materii.

Bławatek dobrze sprawdza się nie tylko podczas stosowania wewnętrznego, lecz także zewnętrznego w przypadku problemów skórnych. Radzi sobie z trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry, łupieżem i infekcjami grzybiczymi. Wspomaga gojenie ran i owrzodzeń, a także leczenie zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła, zmniejszając stan zapalny i zwalczając bakterie. Z jednej strony bławatek wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne w przypadku cery trądzikowej i tłustej, a z drugiej – obkurcza i wzmacnia naczynka krwionośne skóry naczynkowej.

Jak stosować chaber bławatek w pielęgnacji skóry?

Kwiaty bławatka można samodzielnie zbierać od maja do sierpnia i suszyć tylko płatki, bez kielicha. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy gotowe ususzone kwiaty. Dla niektórych najwygodniejsze bywa picie bławatkowej herbaty w torebkach.

Wykorzystując ususzone płatki bławatka, da się przeprowadzić wiele zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. Ciepła kąpiel z dodatkiem świeżych bądź suszonych płatków łagodzi podrażnioną skórę oraz sztywność stawów i mięśni. Popularnym sposobem na podrażnione spojówki jest ciepły kompres. Chaber ukoi także przemęczone oczy, na przykład po wielu godzinach pracy przed komputerem, i wspomoże leczenie zapalenia spojówek.

Z chabru bławatka warto także samodzielnie zrobić tonik, który nada się do przemywania cery naczynkowej, tłustej i problematycznej. Aby przygotować napar do przemywania skóry, wystarczy zalać szklanką wrzątku pięć łyżek suszonych płatków bławatka. Następnie należy zaparzać napar przez 15 minut, odcedzić i ostudzić. Tonik stosujemy dwa razy dziennie i przechowujemy w lodówce maksymalnie dwa tygodnie. Regularne przemywanie skóry tonikiem z bławatka pomoże rozjaśnić przebarwienia, nawilżyć naskórek, wzmocnić naczynia krwionośne i zmniejszyć opuchliznę.

Zdj. główne: PublicDomainPictures/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny podstawkę do choinki, która utrzyma ją świeżą przez całe święta?
Jak wybrać idealny podstawkę do choinki, która utrzyma ją świeżą przez całe święta?
Podstawka do choinki potrafi zdziałać cuda! Odkryj, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą i jak odpowiednio o nią dbać, by choinka pozostała świeża przez cały czas świąt.
Ostatnie wpisy