Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pozbyć się nadmiaru ubrań?

Slow życie
Marta Kozłowska
Jak pozbyć się nadmiaru ubrań?

Każdy z mniejszą lub większą częstotliwością kupuje ubrania. W pewnym momencie okazuje się jednak, że nasza szafa pęka w szwach, a my ostatecznie i tak zawsze sięgamy po pierwsze z brzegu spodnie i sweter czy koszulkę. 

Jeśli przechowujemy ubrania na wieszakach, często jest tak, że pomimo prasowania i tak wyjmujemy pomiętą koszulę, a nasza praca idzie na marne. Jeśli stawiamy na półki, przy dużej ilości odzieży jest jeszcze trudniej utrzymać porządek. Nadeszła już wiosna, więc to najlepszy czas na wiosenne porządki w szafie! Zastanawiasz się, jak pozbyć się ubrań, których już nie chcesz? Oto kilka sposobów!

Kiedy już przejrzałeś wszystkie posiadane ubrania i zdałeś sobie sprawę, że tak naprawdę w połowie z nich nie chodzisz, bo jednak Ci w jakiś sposób nie odpowiadają bądź po prostu o nich zapomniałeś, odłóż je i zastanów się, co z nimi zrobić. Masz kilka opcji, mniej i bardziej angażujących. My jednak zachęcamy, by dać tym ubraniom drugie życie i nie wyrzucać ich od razu do kosza.

Sprzedaj

Ubrania, które są w naprawdę dobrym stanie, możesz ze spokojem sprzedać i jeszcze na tym zarobić. Chyba każdy ma w szafie coś, co kupił pod wpływem chwili bądź promocji i nigdy tego nie założył. Obecnie jest wiele portali internetowych i aplikacji umożliwiających sprzedaż ubrań. Możesz to zrobić chociażby za pośrednictwem Facebooka, Vinted, Allegro czy OLX. W ten sposób pozbędziesz się nienoszonej sukienki bądź swetra, postąpisz w ekologiczny sposób i jeszcze na tym zarobisz, czasem niemałe pieniądze.

Co prawda jest to opcja wymagająca od nas pewnego zaangażowania, gdyż ubrania takie powinny być wyprane, wyprasowane, musisz zrobić im zdjęcie i stworzyć opisy. Pamiętaj także, żeby być uczciwym wobec kupujących. Jeśli produkt przez Ciebie sprzedawany ma jakieś wady, poinformuj o tym.

Dobrą opcją jest również rozeznanie się w pobliskich second-handach bądź komisach, czy nie mogłyby przyjąć do sprzedaży tego, co masz. Bardzo możliwe, że również tu dostaniesz jakąś drobną zapłatę. Często musisz jednak liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na zarobek.

Oddaj potrzebującym

Jest wiele miejsc i instytucji, które ucieszą się z używanej, choć niezniszczonej odzieży. Mogą to być Domy Pomocy Społecznej, Domy Samotnej Matki, Domy Dziecka czy Caritas. W tym momencie możesz również przekazać ubrania do specjalnych punktów przyjmujących rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. W ten sposób niesiesz naprawdę potrzebną pomoc.

Przekaż dalej

Na pewno masz koleżanki bądź kolegów, bliższą i dalszą rodzinę, sąsiadów czy znajomych, którym możesz podarować część rzeczy. W ten sposób dostaną drugie życie i sprawią przyjemność komuś innemu. Oczywiście możesz to zrobić tylko z ubraniami w dobrym stanie. 

Ciekawym pomysłem na wymianę bądź pozbycie się ubrań jest spotkanie z przyjaciółkami. Przy winie i dobrej zabawie, możecie wymieniać się ubraniami, które Wam się już znudziły, lub oddać je reszcie.

Oddaj na czyściwo

Niektóre ubrania, zwłaszcza te naprawdę zniszczone, doskonale nadawać się będą na czyściwo. Bawełniane swetry czy koszulki możesz spokojnie oddać tacie czy sąsiadowi, który lubi grzebać przy samochodach lub który ma warsztat. On się z nich ucieszy, bo będzie miał w co wytrzeć brudne ręce podczas pracy, a Ty zrobisz coś dobrego dla środowiska.

Zdj. główne: Sarah Brown/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Włosy niskoporowate – co to znaczy? Porady pielęgnacyjne
Włosy niskoporowate – co to znaczy? Porady pielęgnacyjne
Słyszałaś o porowatości włosów, ale nie wiesz, czym się charakteryzuje? A może masz świadomość, że Twoje włosy są niskoporowate, ale nie do końca wiesz, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?