Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Płytki podłogowe – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Minimalistyczny dom
Aleksandra Nowak
Płytki podłogowe – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Artykuł sponsorowany

Urządzanie domu to dla wielu osób spędzające sen z powiek wyzwanie. Wybór między farbą a tapetą, panelami a kafelkami, szafą a garderobą jest bardzo istotny, przez co ta decyzja może opóźniać się tygodniami. Podczas remontu łazienki lub kuchni często staje się przed wyborem, co powinno znaleźć się na podłodze w danym pomieszczeniu. Podpowiadamy, gdzie płytki podłogowe sprawdzą się najlepiej.  

Płytki do łazienki 

Łazienka jest miejscem bardzo wilgotnym, leje się tam mnóstwo wody, na ścianach i podłodze skrapla się para wodna, a po prysznicu często tworzą się kałuże. To absolutnie nie są warunki dla drewnianych paneli podłogowych oraz wykładziny. Panele pod wpływem wilgoci uległyby całkowitemu zniszczeniu, rozeszłyby się na łączeniach i nieestetycznie odrapały. Z kolei wykładzina w wiecznie zawilgoconym pomieszczeniu byłaby prawdziwym siedliskiem pleśni, grzybów i bakterii.

Płytki do łazienki to tak naprawdę jedyne sensowne rozwiązanie, ponieważ ceramiczne kafelki odporne są na wilgoć, zabrudzenia i charakteryzują się trwałością. 

Płytki do przedpokoju   

Wejście do domu, korytarz lub przedpokój są niestety miejscami, które bardzo często brudzą się i narażone są na zarysowania oraz obecność wody. Ociekające roztopionym śniegiem zimowe buty, zakurzone, pełne piachu buty do biegania czy wysokie szpilki z ostrym obcasem mogą znacząco wpływać na stan podłogi w pobliżu wejścia do domu lub mieszkania. Płytki drewnopodobne to fantastyczna alternatywa dla paneli podłogowych, która wyglądem nie odbiega wcale daleko od oryginału, a odznacza się dużo większą trwałością i odpornością. 

Płytki do kuchni

Kuchnia również jest miejscem w domu, które narażone jest zarówno na zabrudzenie, jak i zawilgocenie. Zwłaszcza okolice zlewozmywaka oraz kuchenki gazowej lub elektrycznej mogą być problematyczne, jeśli postawisz na panele lub wykładziny.

Płytki podłogowe do kuchni to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli przez przypadek polejesz je rozgrzanym olejem, nie zostanie na nich ślad i łatwo będzie je umyć. Również woda rozlana podczas zmywania naczyń lub przecieku zmywarki nie będzie problemem dla płytek podłogowych.

Płytki tarasowe

Już niedługo wiosna nieśmiało zacznie zaglądać w nasze progi, jest to więc idealny czas, aby odnowić swój taras. Różne osoby wybierają różne materiały, modne są zarówno tarasy drewniane, jak i te na metalowym czy murowanym podparciu.

Bez względu na to, jaki materiał na swój taras wybierasz, płyty tarasowe będą idealnym rozwiązaniem, by go wyłożyć. Podczas wybierania kafelków na taras zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy płytki są zewnętrzne. Przeznaczone do układania wewnątrz kafelki, nie będą odporne na warunki atmosferyczne oraz pogodowe. Na przykład podczas srogiej zimy płytki mogą popękać od mrozu lub ścierać się przy kontakcie z piaskiem i innymi obecnymi na zewnątrz pyłami. Jeśli zależy ci na efekcie na lata, dokładnie sprawdź jakość płytek które wybierasz, aby uniknąć nietrafionego zakupu.

Podczas remontu w poszczególnych pomieszczeniach w domu, staraj się wybierać najbardziej optymalne do danej przestrzeni elementy wyposażenia przestrzeni. Przy kupowaniu płytek zwróć uwagę na to, czy są one wewnętrzne, czy zewnętrzne. W sklepach możesz też spotkać się z aranżacjami, na których płytki ścienne położone są na podłodze. Choć wygląda to ciekawie, jest bardzo nietrwałym i niepraktycznym rozwiązaniem, ponieważ płytki ścienne nie są przeznaczone do znoszenia takich naporów, jak płytki podłogowe.

zdj. główne: Grant Ritchie/unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do swojego ogrodu?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do swojego ogrodu?
Odkryj klucze do wyboru idealnego oświetlenia LED do ogrodu, które podkreśli jego piękno i zapewni sprawne funkcjonowanie po zmroku.
Ostatnie wpisy
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jak pozbyć się pluskwy domowej?
Jak pozbyć się pluskwy domowej?