Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczne sposoby na umycie łazienki

Patenty
Joanna Witczak
Ekologiczne sposoby na umycie łazienki

Szkodliwe substancje zawarte w silnych detergentach do sprzątania łazienki mogą przeniknąć do organizmu poprzez drogi oddechowe, oczy lub kontakt ze skórą i wywołać różne dolegliwości. Istnieją jednak ekologiczne alternatywy, które są korzystne dla zdrowia, środowiska i portfela, a łazienka nadal będzie lśnić czystością. 

Łazienka to miejsce, które jest szczególnie podatne na rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest, aby zachować odpowiedni poziom higieny i regularnie czyścić łazienkę. Nie oznacza to jednak, że należy zalewać łazienkę żrącymi detergentami. Czyszczenie takimi środkami odbija się nie tylko na Twoim zdrowiu czy portfelu, ale również na środowisku – toksyczne substancje mogą przedostać się do wód, a opakowania przeważnie są niezdatne do recyklingu. Warto więc sięgnąć po ekologiczne środki czystości.

Ekologiczne środki czystości ze sklepów 

Trend na naturalne kosmetyki rozszerzył się o produkcję ekologicznych środków do sprzątania, które są obecnie łatwo dostępne. Producenci oferują środki czystości zawierające wyłącznie naturalny skład. Ekologiczne produkty wykazują się taką samą skutecznością, co chemiczne detergenty, a wyselekcjonowane składniki nie powodują podrażnień i są bezpiecznie dla zdrowia, nawet dla alergików.

Środki czystości, które wykonasz w domu 

Zalet domowych środków czystości jest wiele. Składniki do sprzątania łazienki są ogólnodostępne i bardzo tanie. Wykonanie domowego środka do czyszczenia łazienki zajmuje kilka chwil, a preparat jest w pełni bezpieczny dla środowiska i zdrowia. Oprócz tego czyszczenie łazienki bez chemii jest tak samo skutecznie, jak za pomocą detergentów ze sklepu. 

Niezawodnymi bohaterami ekologicznego sprzątania w domu jest duet: soda oczyszczona i ocet. Domowe preparaty bazujące na occie są bardzo skuteczne, gdyż likwiduje on zarazki i bakterie, usuwa osad z kamienia i nieprzyjemny zapach, jest to substancja niezwykle uniwersalna i może posłużyć do sprzątania niemal każdej powierzchni w domu. Soda oczyszczona natomiast jest substancją, która czyści z różnego rodzaju zabrudzeń, ze względu na swoje właściwości żrące. W celu uzyskania przyjemnego zapachu i dodatkowych właściwości dezynfekujących warto dodawać do preparatów olejki eteryczne, na przykład z drzewa herbacianego.

Wanna

Do wyczyszczenia wanny wystarczy połączyć 200 ml wody destylowanej, 100 ml octu i dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego, po czym wlać do pojemnika ze spryskiwaczem i energicznie potrząsnąć. Płyn nadaje się do czyszczenia nie tylko wanny, ale praktycznie każdej powierzchni, na przykład płytek ceramicznych.

Umywalka 

Umywalkę najlepiej wyczyścić pastą, która zawiera sodę i ocet. Kilka łyżek octu dodaj do szklanki sody oczyszczonej i dokładniej wymieszaj. Powstałą pastą pokryj umywalkę, odczekaj, a następnie spłucz. W przypadku baterii, na której pojawił się kamień, wystarczy przyłożyć wacik nasączony wodą, octem i sokiem z cytryny i odczekać około 20 minut. 

Toaleta 

Czystą toaletę uzyskasz po wlaniu do muszli szklanki sody z trzema łyżkami octu. Mieszankę pozostaw na pół godziny, a później wyczyść toaletę szczotką. Opcjonalnie można użyć innej mieszanki: ⅓ szklanki proszku i ¼ szklanki kwasku cytrynowego. 

Fugi 

Brudnych fug pozbędziesz się dzięki proszkowi do pieczenia. Zmocz fugi, rozprowadź proszek, odczekaj około godziny, a następnie umyj całą powierzchnię gąbką.

Zdj. główne: Annette Miller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego czworonożnego członka rodziny?
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego czworonożnego członka rodziny?
Przyjęcie psa do domu to nie tylko emocjonujące wydarzenie, ale również wyzwanie, które wymaga starannego przygotowania.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?