Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zadbać o harmonię w domu?

Slow życie
Wiktoria Florek
Jak zadbać o harmonię w domu?

Dom powinien być naszą oazą spokoju. Miejscem, gdzie problemy ze szkoły, czy pracy nie mogą mieć wstępu. Jeśli w naszym mieszkaniu panuje bałagan oraz nie czujemy się w nim dobrze, jesteśmy bardziej podatni na stres. Wszystkie problemy, zmęczenie i złe samopoczucie czujemy w nim bardziej, co zaostrza konflikty między domownikami.

Harmonia w domu i jej zalety

Czemu harmonia w domu jest tak ważna? Ponieważ ma szereg zalet. Nasze mieszkanie powinno być miejscem, gdzie odpoczywamy, a nie mamy wciąż złe samopoczucie. Sprawców takiego stanu rzeczy może być wielu. Źle rozmieszczone meble, zagracone półki czy nieergonomiczne rozwiązania. Harmonia w domu przynosi ukojenie, poczucie spokoju i odprężenia. W takiej przestrzeni łatwiej nam się zrelaksować, ale nie tylko. Sprzyja również produktywności, szczególnie gdy pracujesz z domu. Jeśli chcesz mieć głowę pełną pomysłów, warto zadbać o harmonię w swoich czterech ścianach. Wiele z poniżej przedstawionych zasad jest pożyczone ze sztuki planowania przestrzeni zwanej feng shui. 

Zadbaj o funkcjonalność swojego mieszkania

Dom, aby był przyjazny jego mieszkańcom, musi być również funkcjonalny. Przede wszystkim powinien ułatwiać życie domownikom. Ta zasada ma wiele wspólnego z jedną z naczelnych reguł feng shui. Warto jednak pamiętać, że w feng shui liczy się równowaga i swobodny przepływ energii, który ma gwarantować spokój. W funkcjonalnym mieszkaniu wszystko, co potrzebne, powinno być pod ręką. Zaleca się, aby każdy domownik wiedział, gdzie wszystko się znajduje. Jeśli występują jakieś drobne usterki, które irytują, należy je naprawić. Wtedy mieszkanie stanie się bardziej ergonomiczne. Dodatkowo feng shui zaleca wyposażenie mieszkania w zamykane półki. Dają one poczucie ładu i porządku. 

Inspiruj się minimalistami

Zagracona przestrzeń, szafa, w której niczego nie można znaleźć, półka pełna dokumentów, z której papiery się wysypują to zdecydowanie zły znak i skutek nadmiaru. Najczęściej nasze zdenerwowanie wywołane jest brakiem porządku, ponieważ tak trudno go utrzymać. Wyrzuć wszystkie rzeczy, które są pozostawione „na później”, przejrzyj swoją szafę i usuń z niej rzeczy za małe lub za duże, rozciągnięte i sprane. Jeśli wiesz, że nie założysz ich już nigdy więcej, nie ma sensu trzymać ich w szafie. Pamiętaj także, aby pozbyć się z pomieszczeń zbędnych mebli. Zadbaj o to, aby każda rzecz pojawiająca się w Twoim domu była przemyślana i naprawdę potrzebna.

Wietrz często mieszkanie

Zapachy mają większy wpływ na nasze samopoczucie, niż nam się wydaje. Zadbaj o to, aby w Twoim domu ładnie pachniało. Nie muszą być to perfumy lub drogie atomizery. Wystarczy wietrzyć kuchnię po gotowaniu, nie pozwalać, aby nieprzyjemne zapachy rozchodziły się po domu oraz stosować aromatyczne świece lub olejki eteryczne. Zapach domu powinien być Twoim ulubionym, więc warto o to zadbać. 

Symetria i zrównoważona kompozycja barw

Osiągnięciu harmonii w domu sprzyja symetria, która odnosi się nawet do najmniejszych akcesoriów. Mowa tutaj o równym ułożeniu poduszek, stolikach przy łóżku czy krzesłach przy stole. Zadbajmy o to, aby po każdej stronie była jednakowa liczba elementów. Takie rozwiązanie zdecydowanie upraszcza życie i wprowadza ład do domowej oazy. Co więcej, daje poczucie kontroli, które nierozerwalnie łączy się ze spokojem. 

Niezwykle ważna w domu jest kompozycja barw. Kojące właściwości utożsamia się z jasnymi i ciepłymi kolorami, równie odprężająco działają na człowieka różne odcienie pasteli. Najbardziej polecanym i uniwersalnym połączeniem jest biel z elementami drewna – optycznie powiększa pomieszczenie, wprowadzając do niego harmonię, z kolei drewno jest elementem przyrody. Kojąco działają również takie kolory jak beż, odcienie zieleni czy brązu. 

Spójne akcesoria i dodatki

Dla zachowania harmonii poleca się dobierać akcesoria pod kątem aranżacji wnętrza. Wszelkie inne elementy niemające wartości sentymentalnej są po prostu niepożądane. Odprężeniu sprzyja przestrzeń, klimatyczne i jasne oświetlenie oraz świeże kwiaty. Niektórzy uważają, że zapach kadzideł działa również relaksująco. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór najlepszych materiałów budowlanych – od czego powinien zależeć?
Wybór najlepszych materiałów budowlanych – od czego powinien zależeć?
Poradnik krok po kroku, który pomoże Ci wybrać najlepsze materiały budowlane, zapewniając wyłącznie sprawdzone metody, aby Twój dom był solidny i trwały przez wiele lat.
Ostatnie wpisy