Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co daje picie czarnej kawy?

Slow życie
Aleksandra Michaliszyn
Co daje picie czarnej kawy?

Artykuł sponsorowany

Biała, z cukrem, a czasem także z pysznymi dodatkami takimi jak bita śmietana, karmel lub aromatyczne przyprawy. Wiele osób właśnie tak lubi pić swoją kawę. A co jeśli odstawisz wszystkie te dodatki? Dowiedz się, co daje picie czarnej kawy.

Czarna kawa, czyli gwarancja doznań smakowych

Czarna kawa pozwala delektować się naturalnym smakiem i aromatem kawy. Sama arabika ma aż 120 odmian, a każda z nich różni się nieco. Odstawiając wszelkie dodatki do kawy takie jak śmietanka, cukier, syropy kawowe, przyprawy lub alkohol i czekoladę, dasz swojemu podniebieniu szansę na wyczucie rozmaitych nut smakowych w różnych odmianach kawy. Niektóre z nich są bardziej wyraziste i mają posmak czekolady lub orzechów, inne są nieco delikatniejsze i posiadają nutę karmelu lub miodu, a jeszcze inne są bardziej owocowe o posmaku cytrusów lub owoców leśnych. Wszystkie te nuty smakowe są wyczuwalne jedynie podczas picia czarnej kawy. Jak sam widzisz, kawa charakteryzuje się ogromną różnorodnością smakową, dlatego też warto czasem napić się jej bez żadnych dodatków. Jeśli chcesz, aby Twoja kawa ziarnista była wysokiej jakości, możesz wybrać do swojego domu kawę https://mkcafe.pl/ polecaną przez baristów. Jeżeli jesteś ogromnym fanem kawy i pijesz ją w dużych ilościach, to świetną propozycją będzie kawa w zestawie

„Mała czarna” dla zdrowia 

Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych i przyjemności z delektowania się aromatem naparu kawowego czarna kawa ma także inne korzyści. Ma ona bowiem niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim ma ona zbawienny wpływ na krążenie – zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu prawidłowo dotlenione komórki są bardziej wydolne, a to poprawia ogólną kondycję organizmu. Czarna kawa zmniejsza też ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego, prostaty czy wątroby. Ponadto zawiera ona sporo antyoksydantów, które skutecznie niszczą wolne rodniki, a co za tym idzie – zwalniają procesy starzenia. Substancje zawarte w kawie zmniejszają także ryzyko depresji oraz niwelują poziom stresu. Kawa bowiem podnosi poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. Warto też wspomnieć, że kawa jest także naturalnym afrodyzjakiem skutecznie pobudzającym ciało i mózg oraz pozwalającym na osiągnięcie większej przyjemności z seksu.

Sojusznik w odchudzaniu

Czarna kawa jest także skuteczną bronią w walce o wymarzoną sylwetkę. Sama w sobie jest niskokaloryczna (tylko 2 kcal na 100 g). Kaloryczne są zaś dodatki. Dodając do kawy dwie łyżeczki cukru i śmietankę podnosimy jej kaloryczność do 200 kcal. Dodatkowo naturalne właściwości kofeiny pomagają w spalaniu tłuszczu, przyspieszając przemianę materii oraz pobudzając organizm. Dzięki kofeinie masz też więcej energii na aktywność fizyczną, a decydując się na czarną kawę, łatwiej zregenerujesz się po treningu. Zmniejsza ona bowiem bolesność zakwasów.

Naturalne pobudzenie

Głównym zadaniem kawy jest pobudzenie ciała i umysłu. Czy wiesz jednak, że czarna kawa pobudza lepiej niż ta z dodatkami w postaci śmietanki i cukru lub innych słodkości? Nie jest to spowodowane ilością kofeiny, która pozostaje taka sama bez względu czy wzbogacisz czymś kawę, czy też nie, ale ze względu na jej przyswajanie. Mleko bowiem znacznie osłabia wchłanianie kofeiny w układzie pokarmowym. Zaś cukier i inne słodkie dodatki, które fundują mocny zastrzyk energii, finalnie osłabiają organizm i powodują zjazd energetyczny już po kilkudziesięciu minutach od wypicia kawy. 

Zdjęcie główne: kaboompics/pixababy.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowa żywność – co warto robić samodzielnie?
Domowa żywność – co warto robić samodzielnie?
Nic nie smakuje lepiej niż dania i produkty przygotowane w domu. Do ich stworzenia możemy użyć pełnowartościowych składników pozyskanych w ekologiczny sposób. Co warto zrobić samodzielnie?
Ostatnie wpisy