Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wybrać odpowiednie obuwie do tańca?

Inne
Tekst sponsorowany
Jak wybrać odpowiednie obuwie do tańca?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W trakcie tańca liczy się komfort, dzięki któremu lepiej poczujesz się podczas treningu i na scenie. Podstawowym elementem stroju są odpowiednie buty. Ich wybór nie należy do najprostszych, ponieważ muszą sprostać różnym wyzwaniom. Co jest ważne?

Na co warto zwrócić uwagę?

Taniec jest wymagającą i techniczną aktywnością. W trakcie treningu nie możesz zaprzątać sobie głowy dyskomfortem. Pełne skupienie umożliwia nie tylko nadążanie za kolejnymi krokami, ale także uniknięcie kontuzji. Koncentrację osiągniesz dzięki wygodnemu strojowi – w tym butom do tańca.

Wybierając parę dla siebie, poświęć czas na dopasowanie jak najlepszego rozmiaru. Wówczas stopa nie będzie się szybko męczyć i nie dojdzie do bolesnych odcisków czy otarć na skórze, np. w okolicach pięty. Buty do tańca nie mogą być zbyt ciasne ani luźne.

Przymierzaj różne modele i wybierz ten, który zapewni najwięcej wsparcia stopom, palcom, a także kostce. Raczej nie kieruj się rozmiarem noszonym na co dzień. Obuwie taneczne zazwyczaj „rozbija się” w wyniku częstego użytkowania. A zbyt wiele powstałego luzu źle wpływa na poczucie stabilności, dlatego warto pamiętać o wymianie pary na nowszy model.

Wsparcie stopy a komfort

Obuwie do tańca powinno oferować odpowiednie oparcie dla stóp podczas intensywnego wysiłku. Szybkie ruchy, skręty ciała, trudne figury – to wszystko składa się na ogrom pracy, na którą stopy muszą być przygotowane. Buty muszą wspierać każdy Twój krok. A zatem sprawdź, czy podeszwa jest stabilna, a cholewka wystarczająco wytrzymała. Jednocześnie nie może boleć Cię podbicie, dlatego liczy się elastyczność, np. w przypadku podeszwy środkowej.

Rodzaje butów do tańca

Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, jeśli chodzi o obuwie do tańca. Jeśli zależy Ci na komforcie i swobodzie, to musisz dopasować parę do konkretnego stylu. W końcu baletki i pointy znacznie różnią się od butów do tańca towarzyskiego. Duże znaczenie ma zarówno kształt, jak i obcas.

Możemy wyróżnić kilka popularnych rodzajów, przy czym każdy z nich wyróżnia się czymś innym. W przypadku tańca towarzyskiego i latynoamerykańskiego będą to specjalne szpilki z wyższym lub niższym obcasem. Charakteryzują się specyficznym designem i dostosowane są do specyfiki tych stylów.

Buty do tańca współczesnego czy hip-hopu mają płaskie podeszwy i są bardziej zabudowane. Chronią stopę podczas dynamicznych ruchów, jednocześnie zapewniając swobodę dzięki elastyczności.

Poza tym można wymienić jeszcze klasyczne baletki, pointy, jazzówki lub specjalne modele dla początkujących, tzw. praktisy. Niektórzy wybierają też buty typowo sportowe, jednak nie sprawdzą się one w każdym przypadku.

Jakie materiały się sprawdzą?

Skoro w butach do tańca liczy się wygoda, to należy unikać sztywnych materiałów. Elastyczna i miękka podeszwa to podstawa. Zazwyczaj tworzona jest z tzw. łosiówki. Wiele par wykonywanych jest z ekologicznej lub naturalnej skóry, np. licowej lub zamszu. Często można się spotkać też z wysokiej jakości satyną.

Przy wyborze butów do tańca należy zwrócić uwagę na dobry rozmiar, odpowiednią wysokość obcasa, dobrej jakości materiały, a przede wszystkim dopasowanie do stylu tanecznego. Warto kierować się komfortem i wsparciem dla stopy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mały ogródek warzywny dla początkujących
Mały ogródek warzywny dla początkujących
Lubisz ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania? Dowiedz się, jak zacząć uprawiać swój własny ogródek warzywny!
Ostatnie wpisy