Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak stworzyć eko dom?

Minimalistyczny dom
Natalia Rozmiarek
Jak stworzyć eko dom?

Artykuł sponsorowany

Dbanie o środowisko jest bardzo ważne. Możesz zadbać o nie także we własnym domu. Zobacz, jak w łatwy sposób stworzyć eko mieszkanie. 

Woda deszczowa

Działaniem bardzo ekologicznym jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki. Aby gromadzić ją w swoim domu, wystarczą ci zbiorniki na deszczówkę. Nie jest wymagany do tego żaden specjalistyczny sprzęt czy instalacja. Możesz zdziwić się, jak szybko zostanie on napełniony. 

Żarówki energooszczędne

W ciągu dnia możesz doświetlać pomieszczenia światłem słonecznym. Wieczorami zaś oraz w okresie jesienno-zimowym musisz wykorzystać oświetlenie elektryczne. Warto wtedy postawić na bardziej ekologiczne, chociaż droższe, żarówki LED. Postaraj się je umieścić w każdym pomieszczeniu, a w szczególności tam, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu. Wykorzystywane powinny być w salonie, przy biurku czy domowej pracowni.

Urządzenia energooszczędne

Jeśli kupujesz nowe urządzenie elektryczne takie jak sprzęt RTV, telewizor lub inne, zwracaj szczególną uwagę na ilość energii, która zużywana jest podczas ich pracy. Warto zwrócić uwagę, że niektóre produkty mogą różnić się między sobą  w zużyciu energii nawet do 50%, przy tym samym czasie pracy. 

Nauka dobrych nawyków

Pamiętaj, że dbanie o nasze środowisko zaczyna się od małych kroków. Wyłączenie urządzeń z gniazdek, zakręcanie wody przy myciu naczyń czy wybór prysznica zamiast wanny, a także odpowiednia segregacja odpadów. Nauka dobry nawyków może zająć ci chwilę, jednak na pewno ma ona pozytywny wpływ na ekologię. 

Rośliny w domu, nie tylko jako ozdoba

Coraz częstszymi dodatkami są piękny ogród lub zielony i ciekawie zaaranżowany balkon w mieszkaniu. Warto postawić także na rośliny wewnątrz pomieszczeń. Będą nie tylko piękną ozdobą, ale wpłyną także na poprawę jakości powietrza w twoim domu. Dzięki nim nie będziesz musiał już inwestować w oczyszczacz powietrza.

Ekologiczna toaleta

Dostęp do czystej wody nie jest oczywistością w wielu państwach na świecie. Kontrowersyjne i dyskusyjne staje się jej używanie do spłukiwania toalety. Tworząc ego dom, warto zatem postawić na taką, która charakteryzuje się niskim zużyciem wody. Będzie to jeden z najważniejszych elementów, na które powinieneś się zdecydować.

Stolarka okienna oraz drzwiowa — energooszczędne rozwiązania

Z wyższym kosztem zakupu musisz się liczyć, gdy wybierasz okna i drzwi dobrej jakości, których parametry izolacyjne są wysokie. Jednak zakup ten bez wątpienia zwróci się w przeciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Parametry termoizolacyjne, które są dobre, sprawią, że twoje zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą się zmniejszy, a w czasie upałów w domu panować będzie niższa temperatura.

Przydomowe oczyszczalnie to kolejny element, którego nie może zabraknąć w eko domu. Dzięki nim bezpiecznie i skutecznie zutylizujesz ścieki. 

Zdjęcie główne: pexels.com/SHVETS production

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble ogrodowe z europalet – czy warto?
Meble ogrodowe z europalet – czy warto?
Meble ogrodowe wykonane z europalet to prosty sposób na zaoszczędzenie oraz piękne zaaranżowanie przestrzeni wokół domu.
Ostatnie wpisy