Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

E-recepta – w trosce o komfort i wygodę pacjentów

Inne
Tekst sponsorowany
E-recepta – w trosce o komfort i wygodę pacjentów

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

E-recepta to nowoczesne rozwiązanie, które wprowadzono w roku 2020. Jego zadaniem było uproszczenie życia nie tylko pacjentów, ale także lekarzy i farmaceutów. Elektroniczne recepty przyczyniają się do ograniczenia ilości wizyt w przychodniach, a także odciążają nadwyrężony system opieki medycznej.

Czym jest recepta elektroniczna?

Recepta elektroniczna to bardzo wygodne rozwiązanie, które wprowadzono w Polsce w styczniu 2020 roku. Jego zadaniem było poprawa wydajności systemu leczenia, a także zmniejszenie liczby błędów wynikających z problemami z odczytywaniem niewyraźnego pisma odręcznego. Jeśli chodzi o tradycyjne recepty papierowe, to głównym problemem były często popełniane uchybienia formalne, które zmuszały pacjentów do ponownych odwiedzin w gabinecie lekarza w celu poprawienia recepty. Te wszystkie problemy udało całkowicie się zażegnać dzięki wprowadzeniu recept elektronicznych. Pacjenci mogą uzyskać je nie tylko na podstawie wizyt w gabinetach stacjonarnych, ale także konsultacji mailowych i telefonicznych. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku osób, które potrzebują leków na choroby przewlekłe. Bardzo często ich jedynym celem wizyty w gabinecie lekarza było otrzymanie kolejnej recepty – dzięki telemedycynie i receptcie online mogą załatwić tę sprawę bez wychodzenia z domu

Statystki pokazują, że wprowadzenie e-recept przyczyniło się do oszczędności czasu lekarzy w wymiarze nawet kilkudziesięciu minut dziennie. Jest to czas, który ci mogą poświęcić na pomoc pacjentom rzeczywiście potrzebującym pomocy twarzą w twarz.

Jakie korzyści wiążą się z receptami elektronicznymi?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że w zdecydowanej większości przypadków lekarz może wystawić receptę bez konieczności osobistego kontaktu z pacjentem. Standardowa wizyta w gabinecie stacjonarnym w dużej mierze opiera się wyłącznie na rozmowie. Tę równie dobrze można przeprowadzić za pośrednictwem telefonu, internetu bądź też dowolnego komunikatora. 

E-recepta, w przeciwieństwie do tradycyjnej recepty papierowej, może być realizowana w kilku aptekach. Bardzo ważne, że nie da się jej ani zgubić, ani zniszczyć – pacjent w dowolnej chwili może zajrzeć na swoje IKP, gdzie ma do niej pełen dostęp.

E-recepta w dużej mierze przyczyniła się do usprawnienia systemu opieki medycznej w Polsce. Sprawnie funkcjonujący system internetowy zapewnia lekarzowi możliwość wglądu w historię leczenia każdego pacjenta – co umożliwia mu pełny i skuteczny monitoring stosowanej terapii lekowej, a także dostęp do danych na temat historii choroby. 

Jak wygląda procedura wystawiania i realizacji e-recepty?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wystawianie e-recepty oraz zakup leku przy jej pomocy to proces bardzo szybki, łatwy i prosty. Lekarz wystawić dokument elektroniczny może zarówno na zakończenie wizyty w gabinecie stacjonarnym, jak i na skutek konsultacji telemedycznych umówionych na stronie portali takich jak np. https://e-recepta.net/recepta/. Po zakończonej wizycie lekarz wystawia oraz cyfrowo podpisuje receptę elektroniczną. 

Pacjent otrzymuje informację o wystawionej recepcie w postaci cyfrowej za pośrednictwem sms-a lub poczty elektronicznej. Osoby, które nie posiadają IKP, otrzymują tradycyjny, papierowy wydruk z kodem kreskowym. W celu realizacji e-recepty pacjent musi udać się do dowolnej apteki – równie dobrze może być to apteka internetowa! Farmaceuta zajmie się zeskanowaniem kodu kreskowego z wydruku bądź też poprosi pacjenta o czterocyfrowy kod PIN i numer PESEL. Na tej podstawie pacjent otrzyma przepisane przez lekarza leki.

Elektroniczna recepta – jakie dane zawiera?

Prawda jest taka, żelaza recepta elektroniczna zawiera dokładnie takie same dane, jak recepta papierowa. Jedyna różnica tkwi w tym, że są to dane zapisane w formie elektronicznej.

E-recepta zawiera następujące dane:

  • dane osobiste pacjenta – imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia, identyfikator, 
  • dane placówki medycznej, 
  • dane lekarza wystawiającego e-receptę, 
  • nazwę leku, jego ilość oraz dawkę, 
  • sposób dawkowania leku przez chorego, 
  • daty wystawienia oraz realizacji dokumentu, 
  • numer identyfikujący receptę elektroniczną.

Recepta elektroniczna – długa lista zalet

Zwolennicy e-recepty wskazują, że główną zaletą recepty elektronicznej jest fakt, że jest ona przede wszystkim czytelna. Pacjenci nie muszą martwić się, że farmaceuci na skutek problemów z odczytaniem niewyraźnego, lekarskiego pisma, wydadzą im zły lek. W przypadku funkcjonujących do niedawna papierowych recept, pacjent musiał ponownie udać się do gabinetu lekarza, jeśli na dokumencie pojawiły się jakieś błędy formalne. Obecnie poprawność dokumentów elektronicznych na bieżąco kontrolowana jest przez system w trakcie wystawiania recepty przez lekarza – możliwość popełnienia błędu została więc ograniczona niemal do zera.

Pacjent nie może zapominać, że każda e-recepta ma termin ważności. Zazwyczaj jest to 30 dni – jednak można wskazać na wyjątki od tej reguły. Antybiotyki pacjent jest zobowiązany odebrać w ciągu 7 dni od dnia wystawienia recepty, leki odurzające i psychotropowe – 30 dni, a preparaty immunologiczne – 120 dni. 

Także i lekarze wskazują na to, że e-recepty to innowacyjne i sprawdzone rozwiązanie. Dzięki nim mogą na bieżąco kontrolować, jakie leki stosują przewlekle chorzy pacjenci. Wszystko dlatego, że informacje na ich temat zapisywane są na ich indywidualnych kontach. Jeśli pacjent wyrazi na to zgodę, lekarz otrzymuje pełen dostęp do historii przepisanych i zrealizowanych recept. Dzięki temu osoby przewlekle chore nie muszą tracić czasu i pieniędzy na wizytę w przychodniach za każdym razem, kiedy kończy im się opakowanie zażywanego na stałe leku. Lekarz może przepisać go za pośrednictwem telekonsultacji.

Zalety e-recepty doceniane są także przez osoby znajdujące się w awaryjnych sytuacjach. Pacjenci przebywający aktualnie na wakacjach bez dostępu do opieki medycznej, często potrzebują porady lekarskiej. Dzięki połączeniu e-recepty i zdalnych konsultacji mogą uzyskać ją z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy umówić wizytę online na przeznaczonej do tego stronie w internecie.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać doskonałe biuro do wynajęcia zgodnie z potrzebami twojej firmy?
Jak wybrać doskonałe biuro do wynajęcia zgodnie z potrzebami twojej firmy?
Poznaj kluczowe czynniki decydujące o wyborze idealnego biura do wynajęcia, zgodnego z indywidualnymi potrzebami twojego biznesu.
Ostatnie wpisy