Od lat 90. XX wieku plastikowe opakowania zalały nasz rynek i stały się nieodłączne. Niestety taki sposób pakowania żywności doprowadził do tego, że gromadzimy coraz większą ilość śmieci. Jeśli chcemy zmniejszyć ilość opakowań w swoim domu, warto poznać 11 sposobów na ograniczenie plastiku.
Pewnie zdarza Ci się zapomnieć o reklamówce i w sklepie kupujesz kolejną torbę, która później wyląduje w koszu na śmieci. Zanim wyjdziesz na zakupy, przygotuj materiałową torbę wielokrotnego użytku. Może wydać się to mało dla ekosystemu, ale dzięki takiemu nawykowi znacznie zmniejszysz ilość zużycia plastiku w domu. Różne firmy, które działają proekologicznie, produkują siatki i torby wielokrotnego użytku, które później można czyścić i prać.
W drogeriach powstało wiele kosmetyków proekologicznych, których opakowania pochodzą z recyklingu. Wybierz ekologiczne mydło w kostce zamiast płynu pod prysznic w plastikowym opakowaniu. Od niedawna są dostępne również szampony w kostce oraz inne kosmetyki w duchu zero waste.
Wiele firm proponuje masła do ciała oraz kremy w szklanych słoiczkach. Są ekologiczne i trwałe, a przy okazji można je wykorzystać później do przechowywania bibelotów. Niektóre marki wprowadziły również opcję refill. Polega na uzupełnianiu produktów codziennego użytku, w tym kosmetyków oraz środków czyszczących. Opakowanie kupujesz raz, a później jedynie uzupełniasz je wybranym produktem. Stacje refill powstały już w Łodzi, m.in. w Rossmanie. Wprowadziła je ekologiczna marka Only Bio, której celem jest propagowanie dbałości o środowisko naturalne.
Każdy, kto w weekend zamawiał jedzenie online, wie, jak wiele zbędnych opakowań pozostaje po takiej uczcie. Papierowe torebki, plastikowe sztućce, czy też styropianowe pudełka – wszystkie te elementy niestety po posiłku lądują w koszu. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie potraw, wybierz opcję odbioru osobistego. Poproś w restauracji o napełnienie przyniesionych przez ciebie słoików i pudełek wielokrotnego użytku. Coraz więcej cateringów dietetycznych godzi się na takie rozwiązanie. Opakowanie kupujesz tylko raz, a później oddajesz już umyte naczynia.
Pijąc kawę w biegu, często nie zauważasz, ile śmieci generujesz. Na szczęście wiele kawiarni oraz stacji benzynowych propaguje ekologię. Można kupić wielorazowy kubek na kawę, by później jedynie uzupełniać go o ten pyszny napój. Co więcej, sieć kawiarni Starbucks wprowadziło zniżkę dla ekologów, którzy przynoszą własny kubek!
Dbając o zdrowie, niestety wielokrotnie zaśmiecamy środowisko ogromną ilością plastikowych butelek. Nawyk picia wody nie jest zły, o ile wprowadzamy go z głową. Zamiast kupować zgrzewkę wody mineralnej i przy okazji generować ogromne ilości śmieci, zainwestuj w butelkę z filtrem lub dzbanek filtrujący do domu. Przelewaj wodę do mniejszych butelek, np. szklanych bidonów. Na pewno zmniejszysz tym samym zużycie plastiku.
Możesz łatwiej zrezygnować z plastiku, jeśli wybierzesz rzeczy codziennego użytku wykonane z innych materiałów. Na rynku pojawiły się m.in. bambusowe szczoteczki do zębów. Warto znaleźć ekologiczne zamienniki dla plastikowych gadżetów i przyborów toaletowych.
W szale zakupowym możesz wydać nie tylko znaczną część gotówki, ale również generować ogromne ilości odpadów. Wybieraj te przedmioty, które są dla ciebie niezbędne. Staraj się robić zakupy u jednego sprzedawcy i jeśli decydujesz się na produkt zapakowany w plastik, postaraj się wybrać jego większą zawartość. Zamiast kilku opakowań do wyrzucenia pozostanie jedno duże opakowanie.
Dobrą praktyką jest wyrzucanie śmieci dopiero wtedy, kiedy będą one przepełnione. Możesz również wybrać ekologiczne worki na śmieci, które znacznie mniej szkodą środowisku.
Coraz więcej hipermarketów wybiera wielorazowe opakowania na pieczywo lub warzywa. Można dostać je w formie bawełnianych siatek. Podczas zakupów wystarczy pamiętać, by brać je ze sobą do torebki. To znacznie lepsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż plastikowe reklamówki.
Na imprezie staraj się nie korzystać z plastikowych słomek. Jeśli koniecznie musisz pić swojego drinka przez słomkę, wybierze jego metalową lub bambusową wersję.
Wiele produktów ma oznaczenie, że zostało zapakowane w ekologiczne opakowania, które nie szkodzą środowisku. Jeśli zależy Ci na naturze, sprawdzaj przed zakupem, czy produkt ma odpowiednie oznaczenie.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik