Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować grunt pod budowę?

Minimalistyczny dom/Patenty
Aleksandra Nowak
Jak przygotować grunt pod budowę?

Artykuł sponsorowany

Budowa domu czy jakiegokolwiek innego lokalu wymaga nie tylko dużego nakładu finansowego i dobrej ekipy budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy należy przygotować teren i zagospodarować grunt w taki sposób, by postawiona na nim konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Jak przygotować grunt pod budowę, aby nie przejmować się później pęknięciami w elewacji czy zapadaniem się fundamentów? Podpowiadamy!   

Osuszenie gruntu  

Podmokły grunt nie jest dobrym podłożem pod stawianie fundamentów budynku. Jeśli pod ziemią znajdują się złoża wody lub działka znajduje się w pobliżu zbiornika wodnego, konieczne przed budową jest osuszenie terenu. Bez odpowiedniego sprzętu takie zadanie jest prawie niewykonalne, ale na szczęście istnieją specjalne urządzenia, które sprawiają, że ten proces dzieje się praktycznie sam. Wynajem pomp do igłofiltrów pozwala na szybkie i sprawne osuszenie gruntu pod budowę. Stawianie budynku na podmokłym terenie może w przyszłości skutkować nawet zawaleniem konstrukcji. Aby oszczędzić sobie poważnych problemów i częstych remontów, przeprowadź na działce osuszanie terenu za pomocą pompy igłofiltrowej. 

Usunięcie drzew i krzewów   

Na działkach budowlanych często rosną samosiejki w postaci drzew i krzewów. O ile są to samoistnie wysiane, drobne rośliny, można je bez problemu usunąć na własną rękę. Kłopoty pojawiają się dopiero wtedy, gdy na terenie, na którym ma stanąć dom, rosną duże, dorosłe drzewa. Na ich wycięcie trzeba uzyskać pozwolenie od odpowiednich władz, a czas oczekiwania na decyzję w tej sprawie może wynosić nawet kilka tygodni. Warto zadbać o to z wyprzedzeniem i złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę przed sprowadzeniem ekipy budowlanej. Obecność drzew i krzewów na działce może poważnie pokrzyżować plany, jeśli chodzi o budowę, więc dobrze jest zadbać o takie aspekty w pierwszej kolejności.  

Wyrównanie terenu   

Nie ma możliwości, aby jakaś działka budowlana, która nie była wcześniej przygotowywana pod budowę, była idealnie prosta i równa. Nierówności terenu są naturalne i nie do uniknięcia. Przed rozpoczęciem budowy grunt trzeba wyrównać, aby był jak najbardziej płaski. Wszelkie wzniesienia czy obniżenia terenu, nawet, jeśli są tak niewielkie, że przy budowie są niezauważalne, wpływają na stabilność i trwałość konstrukcji. Z czasem, kiedy dom “osiądzie” na gruncie, nierówności terenu mogą powodować pęknięcia w fundamentach i ścianach budynku, a także osuwanie się ziemi.    

Po wyrównaniu działki można już bez problemu zacząć prace budowlane i kopać ziemię pod fundamenty. Tak przygotowany, osuszony i oczyszczony teren nadaje się na działkę budowlaną i można bezpiecznie stawiać na nim dom czy inny budynek. Żadnego z wymienionych etapów, jeśli jest taka potrzeba, nie należy pomijać, ponieważ źle przygotowany grunt wpływa na trwałość i stabilność konstrukcji.  

Fot.: Billy Freeman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pielęgnować ogród?
Jak pielęgnować ogród?
Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią? Zadbaj o przesadzenia i nasadzenia, pozbądź się szkodników i wylecz swoje rośliny, a także postaraj o porządek w swojej przestrzeni. Na pewno nie będziesz się nudzić!
Ostatnie wpisy