Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Domowe spa
Tekst sponsorowany
Jakich składników unikać w kosmetykach?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kobiety na co dzień używają mnóstwa kosmetyków. Kosmetyki kolorowe, płyny do kąpieli, kremy do twarzy, kremy pod oczy, płyny micelarne, toniki, dezodoranty, perfumy – to tylko niektóre z nich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w składach niektórych dostępnych w drogeriach kosmetyków mogą pojawić się substancje, których stosowanie nie jest polecane. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Jak sprawdzić skład kosmetyku i o czym pamiętać sprawdzając go? 

Pełen skład kosmetyku dostępny jest zawsze na etykiecie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kolejność wymieniania poszczególnych substancji nie jest przypadkowa. Im więcej substancji występuje w danym kosmetyku, tym wyższą pozycję zajmuje ona w składzie. Osoby, które chcą więc kupić kosmetyki z dużą ilością składników aktywnych, powinny zwrócić uwagę na to, że muszą znajdować się one na początku listy.

Specjaliści nie bez powodu twierdzą, że im krótszy skład kosmetyku, tym lepiej. Jeśli więc po spojrzeniu na etykietę kosmetyku można zauważyć, że jego skład zajmuje nawet kilkanaście linijek, lepiej poszukać bardziej naturalnego, zdrowszego zamiennika. Może bowiem oznaczać to, że w tego typu kosmetyku dominują różnego rodzaju konserwanty i wypełniacze, które nie pozostają obojętne dla skóry.

Warto mieć świadomość tego, że im dłuższy okres ważności kosmetyku, tym zazwyczaj więcej konserwantów znaleźć można w jego składzie. Jeśli kosmetyk można stosować nawet przez kilka lat po otwarciu opakowania, jego skład raczej nie będzie zbyt przyjazny.

Jakie szkodliwe substancje można spotkać w kosmetykach?

Ciężko byłoby wymienić szczegółowo, jakich składników należy unikać w kosmetykach. Wszystko dlatego, że jest ich naprawdę wiele. Do tych najczęściej spotykanych zaliczyć można:

SLS i SLES 

Są to syntetyczne substancje odpowiadające za odpowiednie pienienie się kosmetyków. Niestety, mogą one uszkadzać, a nawet usuwać ochronną warstwę lipidową naskórka. Skóra wystawiona na kontakt z tymi składnikami może stać się podrażniona, przedłużona, a nawet alergiczna! 

Formaldehyd

To substancja, która nie tylko działa drażniąco, ale również może wywoływać stany zapalne, wysypki i uczulenie przy kontakcie ze skórą. Pomimo tego że wyniki badań tego nie potwierdzają, specjaliści podejrzewają, że formaldehyd może wykorzystywać działanie rakotwórcze.

Parabeny

Mianem tym określa się konserwanty, które przedłużają trwałość kosmetyku. Niestety, mogą one wykazywać działanie alergenne. Regularne stosowanie parabenów na skórę może doprowadzić do jej nadwrażliwości.

Poliakrylamid

Jest to składnik, który odpowiada za zwiększenie gęstości produktów. Na kosmetyki, które go zawierają, szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Kosmetyków z poliakrylamidem nie poleca się stosować w przypadku małych dzieci.

Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku panuje bardzo duży wybór kosmetyków naturalnych, które zawierają dużą ilość naturalnych substancji. Bez żadnego problemu można więc unikać tych, które na dłuższą metę mogą szkodzić.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Protezy zębowe z perspektywy psychologicznej
Protezy zębowe z perspektywy psychologicznej
Wpływ, jaki mają protezy zębowe na samopoczucie psychiczne, jest złożony i wielowymiarowy.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?