Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Ile kosztuje klimatyzacja?

Minimalistyczny dom
Albert Einstein
Ile kosztuje klimatyzacja?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Systemy klimatyzacyjne można ujrzeć już nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych, czy biurach, ale także w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Przed założeniem klimatyzacji wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia i ile kosztuje regularne korzystanie z urządzenia. Wpływ na koszt klimatyzacji może mieć wiele aspektów, począwszy od miejsca montażu systemu, skończywszy na konieczności podłączania dodatkowych instalacji. Jakie więc czynniki wpływają na cenę klimatyzatora? Ile kosztuje montaż klimatyzacji? Jaki jest roczny koszt użytkowania systemu? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o cenie klimatyzacji!

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzacja w domu to udogodnienie, które sprawdza się zarówno latem do ochłodzenia wnętrz, jak i zimą do ogrzania pomieszczeń. Sposób działania systemu klimatyzacji jest prosty i najczęściej porównuje się go do sposobu pracy lodówki. Każda instalacja (z wyjątkiem klimatyzatorów przenośnych) składa się z jednostki wewnętrznej, w której znajdują się parownik i wentylator oraz z jednostki zewnętrznej, w której montowane są sprężarka, zawór rozprężny, wentylator i skraplacz.

Podczas pracy klimatyzatora sprężarka zasysa znajdujący się w instalacji czynnik chłodniczy, co umożliwia pobranie z pomieszczenia ciepłego powietrza. Kolejno czynnik przedostaje się do zaworu rozprężnego, który obniża temperaturę mieszanki. Następnie substancja zamienia się w parę i przepływa do pomieszczenia, w którym zamontowana została jednostka wewnętrzna. Cały cykl powtarzany jest wielokrotnie, aż do osiągnięcia we wnętrzu ustawionej przez użytkownika temperatury.

Rodzaje klimatyzacji do montażu w domu

Decydując się na zakup klimatyzatora, warto poznać wszystkie rodzaje urządzeń, aby wybrać sprzęt o największej wydajności względem pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów systemów, co ułatwia znalezienie instalacji odpowiadającej potrzebom użytkowników. Standardowy podział systemów wygląda następująco:

  • Klimatyzatory typu Split – Składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki pracującej wewnątrz. Najczęściej tego typu instalacje montuje się do mieszkań w bloku i pojedynczych, małych pomieszczeń w domu.
  • Klimatyzatory typu MultiSplit – Umożliwiają podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki pracującej na zewnątrz budynku. Z tego też względu systemy te najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku dużych domów jednorodzinnych, biurowców, czy sklepów wielkopowierzchniowych.
  • Klimatyzator przenośny – Jak sama nazwa wskazuje, ten system może być swobodnie przenoszony z miejsca na miejsce, gdyż jednostka zewnętrzna i wewnętrzna zamknięte są w jednym urządzeniu. Należy jednak pamiętać, że do jego zainstalowania konieczne jest utworzenie w oknie instalacji odprowadzającej skropliny, co w niektórych pomieszczeniach może być nieco kłopotliwe.

Podziału klimatyzatorów można dokonać również ze względu na sposób ich montażu. Najpopularniejszym systemem jest oczywiście klimatyzator ścienny, montowany – jak sama nazwa wskazuje – na ścianie pomieszczenia. Do chętnie wybieranych zaliczamy także klimatyzatory kasetonowe, montowane w kasetonach sufitowych, a także klimatyzatory przypodłogowe, montowane we wnękach pomieszczeń.

klimatyzacja w domu

Co ma wpływ na cenę klimatyzacji?

Całkowity koszt klimatyzacji zależy przede wszystkim od ceny wybranego modelu i kwoty, jaką trzeba zapłacić specjalistom zajmującym się montażem systemu. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach może zajść konieczność poprowadzenia dodatkowej instalacji elektrycznej lub dokupienia elementów, zapewniających prawidłową pracę systemu, co może zwiększyć koszt inwestycji. Ile zazwyczaj kosztują systemy klimatyzacji i jakie są koszty korzystania z urządzenia w domu?

Klimatyzacja – cena urządzenia i montażu

Cena klimatyzacji różni się w zależności od rodzaju wybranego systemu, producenta i mocy oferowanego modelu. Większość podstawowych klimatyzatorów przenośnych to koszt w granicach 1500-2500 zł, zaś w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji jak system Split lub MultiSplit, kwota za pojedyncze urządzenie może oscylować od 3000 do nawet 12000 zł. Wyższa cena urządzenia może wiązać się nie tylko z lepszą jakością wszystkich podzespołów, ale także z funkcjami dodatkowymi, w jakie został wyposażony system klimatyzacji.

Montaż klimatyzatora obejmuje zarówno zainstalowanie wszystkich niezbędnych elementów w wybranym przez użytkownika miejscu, jak i przeprowadzenie koniecznych testów całego systemu. Wpływ na cenę usługi mają takie aspekty jak miejsce montażu, stopień skomplikowania wybranej instalacji, czy konieczność podłączenia dodatkowych przewodów lub użycia specjalistycznych narzędzi. W większości przypadków cena za montaż klimatyzatora oscyluje w granicach 1000-3000 zł. Cena może różnić się w zależności od miasta. Sprawdź klimatyzacja Kraków i klimatyzacja Warszawa.

Miesięczny i roczny koszt korzystania z klimatyzatora

Wbrew pozorom klimatyzator domowy nie należy do kosztownych przyjemności. Posiadając dokumentację techniczną urządzenia, można w łatwy sposób obliczyć średni miesięczny i roczny koszt korzystania z instalacji. Pod uwagę należy wówczas wziąć informację o rzeczywistym poborze prądu przez sprzęt (zazwyczaj wartość ta jest trzykrotnie niższa od wartości mocy chłodniczej klimatyzacji).

Do obliczeń należy także przyjąć średni czas korzystania z urządzenia. Dla ułatwienia przyjmijmy, że klimatyzator będzie pracował przez 4 godziny dziennie, 20 dni w miesiącu. Posiadając standardowy system o mocy 3,5 kW, miesięczny koszt pracy sprzętu na pełnej mocy wyniesie około 96 zł. Wykorzystując klimatyzację do ogrzewania pomieszczeń, należy pamiętać, że cena za użytkowanie systemu może być o około 10-20 zł wyższa.

Przyjmując, że system będzie pracował każdego miesiąca przez 20 dni, a w miesiącach od października do marca klimatyzator będzie wykorzystywany do ogrzewania wnętrz, roczny koszt pracy systemu będzie wynosił około 1270 zł. Do tej wartości należy doliczyć także przeglądy wykonywane raz na 6 miesięcy, których cena wynosi około 200-300 zł.

Jednocześnie należy podkreślić, że nawet w letnich miesiącach rzadko zdarza się, żeby system pracował przez tak wiele dni i na pełnej mocy. Zazwyczaj użytkownicy włączają klimatyzację na czas jednej, dwóch godzin, a po osiągnięciu wymaganej temperatury, system jest wyłączany. Można więc wyciągnąć wniosek, że miesięczny i roczny koszt posiadania klimatyzatora będzie znacznie niższy niż wartość naszych obliczeń.

Jak zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzację?

Aby koszt użytkowania klimatyzacji był jeszcze niższy, warto zastosować kilka zasad, które pomogą zaoszczędzić trochę gotówki. Wykonując projekt klimatyzacji, należy pamiętać, aby dobrać moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia. Zdarza się, że użytkownicy zupełnie niepotrzebnie kupują zbyt mocne urządzenie, co przekłada się na większe zużycie energii. Według ekspertów, na każde 10 m² powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy urządzenia, zatem do pomieszczenia o wielkości 40 m² najlepszym wyborem będzie system o mocy 3,5-4 kW.

Ponadto warto pamiętać, aby podczas korzystania z klimatyzacji w domu były zamknięte wszystkie okna i drzwi. Takie rozwiązanie pozwoli szybko uzyskać wymaganą temperaturę, dzięki czemu będzie można zmniejszyć moc pracy systemu. Warto także zadbać o uszczelnienie okien i drzwi, aby pomieszczenie, gdzie znajduje się klimatyzator, nie nagrzewało się nadmiernie latem lub nie wychładzało się zimą.

Aby urządzenie pracowało wydajnie, a zatem, aby nie pobierało zbyt dużo energii elektrycznej, należy także pamiętać o regularnym serwisowaniu systemu i wymianie filtrów. Prawidłowe czyszczenie całej instalacji i dbałość o jej podzespoły ma ogromny wpływ na żywotność klimatyzatora. Używanie niesprawnego systemu może przyczyniać się do nieprawidłowej pracy sprzętu, co często przekłada się na wyższe rachunki za prąd.

Podsumowanie

Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu to doskonały sposób na szybkie schłodzenie nagrzanych wnętrz, lub ogrzanie pomieszczeń w zimowe dni. Ogromną zaletą systemu jest zużywanie niewielkiej ilości prądu, przez co koszt korzystania z klimatyzacji nie jest dużym wydatkiem. Chcąc zamontować klimatyzator, przede wszystkim należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego modelu urządzenia i skorzystaniu z usług fachowców, którzy wykonają prawidłowy montaż sprzętu i przeprowadzą jego testy.

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pielęgnować ogród?
Jak pielęgnować ogród?
Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią? Zadbaj o przesadzenia i nasadzenia, pozbądź się szkodników i wylecz swoje rośliny, a także postaraj o porządek w swojej przestrzeni. Na pewno nie będziesz się nudzić!
Ostatnie wpisy