Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wykorzystać kartony do urządzania wnętrza?

Less waste
Marta Kozłowska
Jak wykorzystać kartony do urządzania wnętrza?

Kartony przeważnie nie kojarzą nam się z aranżacją i urządzaniem wnętrz, a raczej z remontem, przeprowadzką i tymczasowością. Okazuje się jednak, że karton kartonowi nierówny i przy pomocy niektórych możemy nie tylko zagospodarować przestrzeń, ale również zorganizować swoje domowe życie w znacznie prostszy sposób. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów. 

Zazwyczaj, kiedy słyszymy słowo karton, przed oczami staje nam brzydkie pudło z tektury o nieciekawej formie. Obecnie na rynku możemy jednak spotkać wiele estetycznych form, które na pierwszy rzut oka nie przypominają tradycyjnych kartonów.

Wykonane z porządnej tektury, sztywne i nietracące kształtu, pokryte kolorowym papierem bądź folią prezentują się naprawdę świetnie. To typowe pudła do przechowywania drobiazgów, pamiątek czy zdjęć. Postawione na półce bądź regale wyglądają naprawdę dobrze, a przede wszystkim spełniają swoją funkcję, czyli skutecznie chronią przed kurzem. Wśród dostępnych modeli każdy znajdzie coś dla siebie w odpowiednim kolorze i rozmiarze. 

Organizacja i porządkowanie

Kartony to doskonały sposób na uporządkowanie różnego rodzaju przedmiotów oraz przestrzeni. Rewelacyjnie sprawdzą się zarówno w garderobie, jak i szafie, spiżarni, przedpokoju czy łazience. Możemy przechowywać w nich rzeczy, które mogą się brudzić, kurzyć bądź niszczyć, pozostając na widoku.

Solidnie wykonane kartony doskonale nadają się do schowania sezonowej garderoby, oddzielenia poszczególnych elementów odzieży, przechowywania zapasów spożywczych, takich jak na przykład cukier, makarony czy konserwy. Jeśli w przedpokoju mamy dużą szafę, a niestety nie wystarczyło miejsca na szafkę na buty, obuwie można przechowywać w kartonie – będzie wyglądało estetyczniej, nie zniszczy się i nie zdeformuje, a dzięki kartonom będziesz mógł układać jedną parę na drugiej i zaoszczędzisz miejsce.

Szafa i garderoba 

W szafie i garderobie dzięki kartonom będziesz mógł podzielić półki czy szuflady na sekcje przeznaczone dla konkretnych typów ubrań. W dodatku jest to niemal bezkosztowa organizacja. Oczywiście, jeśli chcesz, żeby pudło wyglądało estetyczniej, możesz boki lub wnętrze okleić kolorowym papierem. W dziecięcej szafie możesz opisać konkretne pudełka i ich zawartość. Pomoże to utrzymać ład i porządek, a dzieciom będzie prościej samodzielnie troszczyć się o swoje ubrania. 

Jeśli nie chcesz umieszczać w szufladach całych kartonów bądź są na to za duże, zawsze możesz wyciąć specjalne podziałki, które oddzielą pojedyncze sztuki bielizny, rajstopy czy skarpetki.

Biuro

Opisane kartony czy segregatory to także dobry patent na przechowywanie różnego rodzaju dokumentów i papierów, które pojawiają się w naszych domach. Część z nich jest naprawdę ważna, resztę musimy przechowywać przez określony czas, a inne są nam po prostu od czasu do czasu potrzebne. Warto wtedy umieścić je w kartonach i ukryć na samej górze regału czy w innym dogodnym dla nas miejscu. 

Karton DIY

Jeśli nie zadowala Cię wygląd kartonu, zawsze możesz go samodzielnie udekorować. Możesz zrobić to na przykład za pomocą meblowej okleiny, kolorowego papieru, tektury czy sznurka i kleju na gorąco. Ta ostatnia propozycja świetnie nada się na przykład do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów w łazience czy salonie. 

zdj. główne: Roberto Sorin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*