Gotowanie rosołu to nasza polska tradycja, choć w wielu innych krajach również jest dość popularne. To idealne danie, stanowiące bazę do różnych posiłków. Jeśli dotychczas zdarzyło Ci się wyrzucić mięso po rosole, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Doradzimy, co można zrobić z mięsem z rosołu, aby się nie zmarnowało.
Ten sposób na wykorzystywanie mięsa z rosołu na pewno zna Twoja mama lub babcia. Z mięsa z rosołu można wykonać smaczne i zdrowe pierogi. Jeśli do rosołu wykorzystujesz np. mięso wołowe i udka z kurczaka, to możesz z niego wykonać wspaniały farsz do domowych pierogów lub uszek. Wystarczy jedynie wyciągnąć mięso z rosołu, a później je zmielić.
Dobrym pomysłem jest również dodanie ok. dwóch łyżek już ugotowanego bulionu, a także przypraw takich jak czosnek, pieprz, sól oraz słodka sproszkowana papryka. Dla podkreślenia smaku można dodać podsmażoną cebulkę dymkę. Farsz będzie znacznie ostrzejszy i wyjątkowo wyrazisty. Wielu kucharzy doradza również wymieszanie zmielonego mięsa z rosołu, z wcześniej podsmażoną kapustą kiszoną, poszatkowaną za pomocą noża. Mięso będzie miało delikatną formę musu, a kapusta doda farszowi innej struktury oraz lekko kwaśny posmak.
Jeśli nie masz czasu na lepienie pierogów mamy również inną propozycję na wykorzystanie mięsa z rosołu. Po rosole często zostają udka lub pierś z kurczaka, które można wykorzystać później jako główny dodatek do sałatki – np. z podsmażoną piersią z kurczaka. Wcześniej należy ją pokroić na małe kawałki, a później podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Idealnie smakuje z curry, czy też słodką papryką, pieprzem cayenne oraz cynamonem. Tak podsmażonego kurczaka połącz z odrobiną majonezu, ryżem, kukurydzą, pokrojonym w kostkę ananasem oraz serem żółtym, startym na tarce o małych oczkach. To idealna sałatka na imprezę lub kolację. Można podawać ją również z dodatkiem posiekanej natki pietruszki.
Mięso z rosołu można również wykorzystać do wykonania smacznej i zdrowej potrawki dla dzieci. Należy pokroić je na niewielkie kawałki lub porozrywać. Do garnka wlej nieco wody lub ugotowanego wcześniej rosołu. Zetrzyj również wybrane warzywa – por, marchewkę, pietruszkę oraz seler. Możesz również dodać do potrawki kawałki kalarepy i seler naciowy. Gotuj mięso wraz z warzywami do momentu, aż jarzyny będą miękkie. Dopraw potrawkę do smaku solą i pieprzem. Możesz również zabielić ją śmietaną wymieszaną z odrobiną mąki. Potrawka idealnie pasuje do ryżu lub ziemniaków.
Po ugotowaniu wywaru na barszcz czerwony bądź żurek zapewne zostanie Ci mięso. Zamiast kupować duże ilości wędlin na świąteczny stół, zrób własny domowy pasztet. Mięso zmiel na małych oczkach, doprawiając do smaku solą i pieprzem. Możesz również do środka dodać zmieloną marchewkę z rosołu, cebulę oraz por.
Tę włoszczyznę często wyrzucamy, a to ogromny błąd. By nic nie zmarnowało się z rosołu, warto również warzywa zmielić razem z mięsem, by pasztet miał odpowiedni smak i aromat. Do wyłożonej papierem do pieczenia formy dodaj zmielone mięso i posyp na wierzchu niewielką ilością bułki tartej. Piecz pasztet w piekarniku nagrzanym do 160 stopni przez około 30-40 minut. Idealnie smakuje na kanapki, z dodatkiem chrzanu.
Na pewno wiele osób z Twojej rodziny kocha placki ziemniaczane. Co ciekawe, można je również wykonać z dodatkiem mięsa z rosołu. Ziemniaki zetrzyj na niewielkich oczkach i dodaj do nich również startą cebulkę dymkę. Zmiel mięso po rosole i dodaj do ziemniaków. Wymieszaj, całość doprawiając solą i pieprzem. Dosyp odrobinę mąki, jeśli okaże się, że konsystencja jest zbyt luźna. Smaż przez kilka chwil z obu stron. Możesz podawać z kwaśną śmietaną lub sosem pomidorowym. Przed smażeniem można uformować placuszki i obtoczyć je w bułce tartej. Jeśli jednak Twoja dieta nie pozwala na zastosowanie dużej ilości węglowodanów, pozostań przy samej mące.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik