Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odgracamy mieszkanie! Od czego zacząć porządkowanie rzeczy?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Wiktoria Florek
Odgracamy mieszkanie! Od czego zacząć porządkowanie rzeczy?

Porządek w mieszkaniu często sprzyja dobrej koncentracji. Zorganizowanie własnej przestrzeni jest bardzo ważne, szczególnie teraz. Wiele osób czuje, że potrzebuje więcej wolnego miejsca w mieszkaniu. Tylko jak je zdobyć?

Weź sprawy w swoje ręce, jeśli masz problem ze zbyt dużą ilością rzeczy. Kupno większego mieszkania nie rozwiąże problemu. Prawdopodobnie na większej przestrzeni będziesz mieć jeszcze więcej rzeczy. Zdecydowanie w pierwszej kolejności polecamy odgracić mieszkanie. I nie jest to niemożliwe. 

Jak zacząć redukować ilość posiadanych rzeczy?

Najlepiej zacznij od jednego pokoju, a jeśli i ta wizja Cię przeraża, skup się najpierw na jednej szufladzie. Wyrzuć z niej wszystkie rzeczy, wyczyść ją, a następnie zastanów się, co jest Ci niezbędne i co dokładnie chcesz w niej trzymać – potem ściśle przestrzegaj tej reguły. Wszystkie śmieci od razu wyrzuć, rzeczy zniszczone zostaw tylko wtedy, kiedy potrafisz je naprawić i zrób to najlepiej od razu. Natomiast jeśli przez ostatnie lata jakaś rzecz nie była używana, to na pewno się więcej nie przyda. Oddają ją komuś, kto będzie z niej zadowolony. Tę metodę można nazwać odgracaniem miejsca. 

Jeśli nie masz problemu z porządkiem, tylko chomikowaniem rzeczy, następna metoda przypadnie Ci do gustu. Używając metody wybierania, weź worek i wyznacz sobie cel na dany dzień, na przykład „zostawię dziesięć ręczników, bo więcej nie jest mi potrzebne” albo mniej radykalnie „dziś wybiorę dwa ręczniki, których nie używam”. 

Często gromadzimy różne rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne lub nie pasują nawet do wystroju. Ta metoda też się wtedy świetnie sprawdzi, zwłaszcza przy wyznaczaniu celu, na przykład: „do jednego pudełka włożę wszystkie ozdoby, które wcale mi się nie podobają, w drugim wylądują wszystkie nietrafione prezenty” itp. Oczywiście nie wyrzucaj ich do kosza.

Sprawdź na lokalnych grupach typu „śmieciarka”, czy ktoś z Twojej okolicy ich nie potrzebuje. Jeśli są to bardziej wartościowe rzeczy, zrób im zdjęcia i wstaw ogłoszenia do sieci. Może nawet zarobisz kilka złoty na swoich porządkach. Jeśli pójdziesz tą drogą, pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie; nie wydawaj zarobionych pieniędzy na kolejne zakupy, z które nie przyniosą Ci szczęścia i po raz kolejny zagracą mieszkanie. Możesz ustalić sobie jakiś cel, żeby było Ci łatwiej opanować chęć zakupu czegoś nowego. 

Co zrobić z niechcianymi rzeczami?

Uczciwie wybierz te rzeczy, których nie potrzebujesz. Zastanów się kilka razy, czy przeczytasz tę stertę książek na swoim biurku jeszcze raz? Pamiętaj, że jeśli uznasz każdą rzecz za ważną, żadna z nich nie będzie wyjątkowa. W ten sposób Twoje mieszkanie stanie się graciarnią. Jak zgromadzisz rzeczy, których nie potrzebujesz, posegreguj je na kategorie: do oddania, do sprzedania, do wyrzucenia. W grupie do oddania mogą pojawić się wszystkie przeczytane, pożyczone książki, ubrania, filmy, naczynia itd. Jak najszybciej oddaj je ich właścicielom, będzie to też świetną okazją do spotkania się z kimś, kogo długo nie widzieliśmy. 

Rzeczy do sprzedania sfotografuj i wystaw ogłoszenia. Pamiętaj, że dając niższą cenę, szybciej pozbędziesz się ich z mieszkania. Natomiast rzeczy do oddania możesz posegregować na kilka kategorii, może komuś z Twoich bliskich przyda się, któraś z nich? Pamiętaj, żeby najpierw ich o to zapytać – nikt nie chce dodatkowych śmieci w domu. Ubrania możesz też zawieźć do wielu fundacji czy do noclegowni dla bezdomnych. Książki możesz zawieźć do biblioteki. Natomiast pościel i koce mogą się przydać w schroniskach. Jak widzisz, odgracając swoje mieszkanie, możesz sprawić innym wiele radości. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zlewozmywak granitowy do małej kuchni: porady i propozycje
Jak wybrać idealny zlewozmywak granitowy do małej kuchni: porady i propozycje
Praktyczne porady i pomysły egzemplaryczne, które pomogą w wyborze idealnego granitowego zlewozmywaka do małej kuchni. Odkryj zalety i możliwości takiego rozwiązania.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?