Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie legowisko wybrać dla psa?

Slow życie
Aleksandra Nowak
Jakie legowisko wybrać dla psa?

Artykuł sponsorowany

To, że pies potrzebuje w domu swojego legowiska, jest oczywiste. Jakie jednak będzie dla niego odpowiednie? Według jakich kryteriów wybierać legowisko, by było dla psa wygodne i pozwalały na dobrej jakości sen? Podpowiadamy, jak wybrać idealne legowisko dla psa.   

Rozmiar legowiska  

Wielkość posłania dla Twojego psa nie jest obojętna. Ma ona ogromne znaczenie dla wygody zwierzaka oraz jakości jego snu. Zbyt małe legowisko nie pozwala bowiem na wygodne ułożenie się ciała w fazie REM, przez co pies nie wypoczywa prawidłowo podczas snu. Faza REM jest niezwykle istotna dla funkcjonowania organizmu psiaka, a stan wiecznego przemęczenia wpływa negatywnie na jego zachowanie, pies staje się drażliwy, niechętny do zabawy, może też zacząć niszczyć sprzęty w domu.

Wystarczająco duże legowisko jest o co najmniej 10%, a najlepiej 15% dłuższe i o tyle samo szersze niż sam jego użytkownik. Taka wielkość pozwala na komfortowe i nieskrępowane ruchy. Sprawia też, że zwierzak nie wypadnie z niego, przewracając się z boku na bok czy z mostka na plecy. Zapobiega więc wielokrotnemu wybudzaniu się w ciągu nocy. 

Legowisko twarde czy miękkie?  

Może wydawać się, że miękkość posłania nie ma większego znaczenia, a jak już, to im bardziej miękkie, tym lepiej. Psi kręgosłup działa jednak bardzo podobnie do ludzkiego. Jak kończy się spanie na zbyt miękkim materacu wie każda osoba po trzydziestce, która po nocy na zapadającej się kanapie nie mogła wyprostować się przez trzy dni.

Legowiska dla psów młodych mogą być miękkie, bo rzeczywiście są one dość komfortowe. Z kolei psy starzejące się (średnio od piątego roku życia w górę), powinny spać na nieco twardszych, bardziej stabilnych posłaniach. Legowiska ortopedyczne są polecane dla psich seniorów, ponieważ ułatwiają one podniesienie się z miejsca, stabilizują łapy oraz stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa w pozycji leżącej. 

Poduszka z rantem czy płaski materac? 

To kolejny dylemat, jaki pojawia się przy wyborze legowiska. Tak naprawdę, wszystko zależy tu od wielkości oraz sprawności psa. Dla staruszków bardziej komfortowe będą płaskie materace bez podwyższonych krawędzi, ponieważ na takie legowisko łatwiej wejść.

Młode i dorosłe psiaki, które nie mają problemów z podnoszeniem łap, mogą spokojnie spać na posłaniu z rantami. Poduszki, koszyki czy łóżeczka to jednak raczej modele dla małych ras, które nie zajmują na legowisku dużo miejsca. Dla dużej rasy płaskie legowiska i materace będą wygodniejsze, ponieważ ranty nie będą ograniczać zwierzakowi ruchów podczas wypoczynku. 

Gdzie powinno znajdować się legowisko?  

Kiedy idealne posłanie, a właściwie posłania dla czworonoga są wybrane, pora zastanowić się, gdzie je umieścić. Pies w domu powinien mieć co najmniej dwa legowiska – jedno w salonie lub innym miejscu, w którym często przebywają domownicy, drugie w sypialni opiekunów, by móc z nimi spędzać noce i spać w spokoju z tymi osobami, z którymi czuje się najbezpieczniej.

Nie powinno się zostawiać psa samego na noc. Brak towarzystwa, długa separacja z opiekunami i brak możliwości sprawdzenia, czy wszyscy, o których psiak dba, są bezpieczni sprawiają, że w psiej głowie narasta lęk, który może objawiać się niszczeniem sprzętów, załatwianiem się na podłogę czy głośnym piszczeniem i wyciem po nocach.

Te dwa osobne posłania zapewnią psu pełen komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. W przestrzeni dziennej ustaw legowisko w raczej spokojnym miejscu, nie tam, gdzie dzieje się najwięcej i cały czas jest ruch, to wpłynie negatywnie na jakość wypoczynku pupila.

Zdj. główne: James Padolsey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jadalnia w stylu wiejskim – jak urządzić?
Jadalnia w stylu wiejskim – jak urządzić?
Sprawdź, jak przygotować projekt jadalni w stylu wiejskim – od rodzaju podłóg i koloru ścian, aż po dodatki!
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?