Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kubeczki menstruacyjne – zero waste w higienie intymnej?

Less waste
Agata Dobosz
Kubeczki menstruacyjne – zero waste w higienie intymnej?

Kubeczek menstruacyjny należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań na czas menstruacji. To niepozorne akcesorium pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy, a także przyczynia się do ograniczania odpadów, które produkujemy co miesiąc.

Menstruacja w stylu zero waste oznacza rezygnację z jednorazowych środków higienicznych, takich jak wkładki, podpaski i tampony, na rzecz produktów wielorazowego użytku: materiałowych wkładek i podpasek, majtek menstruacyjnych lub kubeczka menstruacyjnego. Rosnącą popularnością cieszy się szczególnie to ostatnie akcesorium. Kubeczek menstruacyjny, nazywany również miseczką menstruacyjną, jest środkiem higienicznym stosowanym podczas menstruacji. Ma charakterystyczną formę lejka/kapturka. Najczęściej wytwarza się go z silikonu, gumy bądź tworzywa termoplastycznego TPE.

Co ważne, kubeczki występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dobrać je do budowy swojego ciała, wieku, obfitości miesiączek, ilości przebytych porodów i stopnia aktywności fizycznej.

Zalety i wady kubeczka menstruacyjnego

Wśród zalet stosowania kubeczków menstruacyjnych można wymienić:

  • wysoką higienę,
  • bezpieczeństwo w stosowaniu,
  • brak nieprzyjemnego zapachu,
  • brak reakcji alergicznych i podrażnień,
  • brak odpadów,
  • ochrona – nawet do 12 godzin,
  • wygoda i komfort w użytkowaniu,
  • oszczędność pieniędzy.

Pomimo wielu zalet kubeczek ma również wady, jednak z pewnością nie dotyczą one każdej osoby, korzystającej z tego środka. Za wadę można przede wszystkim uznać trudność w dobraniu odpowiedniego rozmiaru, a także kłopoty z aplikacją i wyjmowaniem, choć tego typu problemy pojawiają się zazwyczaj tylko na początku przygody z użytkowaniem kubeczka. Po kilku cyklach nabiera się wprawy, a wkładanie kubeczka staje się naturalną czynnością.

Jak odpowiednio dobrać kubeczek menstruacyjny?

Dzięki wielości kubeczków dostępnych w sklepach możemy dobrać je według indywidualnych potrzeb. Prawidłowo dobrany kubeczek zasysa się w pochwie i nie przecieka, a także nie powoduje bólu i dyskomfortu. Jeśli po aplikacji czujemy go w środku albo coś nas uwiera, ociera, boli, to oznacza, że kubeczek został źle założony.

Najczęściej spotyka się kubeczki w rozmiarach XS, S, M, L. Mniejsze rozmiary zaleca się nastolatkom, kobietom o drobnej budowie ciała i tym, które jeszcze nie rodziły. Z kolei większe mogą sprawdzić się w przypadku osób po 25. roku życia oraz tym, które przeszły już poród. Są to jednak tylko zalecenia, nie reguły, dlatego kubeczki dobierajmy do indywidualnych potrzeb.

Jak wkładać i wyjmować kubeczek menstruacyjny?

Przed pierwszym użyciem kubeczek powinno się zdezynfekować, na przykład poprzez wygotowanie. Przed aplikacją myjemy dokładnie ręce. Następnie składamy kubeczek w kształt litery C (na pół) lub S (krawędzie złożone w S) i umieszczamy w pochwie. Już w środku kubeczek się rozłoży i wróci do swojego kształtu. Możemy delikatnie pociągnąć go w dół, aby lepiej się zassał i dopasował do pochwy, dzięki temu nie będzie przeciekać.

Jeżeli chcemy wyjąć kubeczek menstruacyjny, musimy chwycić za jego końcówkę, delikatnie ścisnąć brzegi i poruszać na boki, aby odessał się od ścian pochwy. Po wyjęciu kubeczek opróżniamy i myjemy pod bieżącą wodą. Pamiętajmy, aby opróżniać go od 2 do 4 razy na dobę, nie rzadziej niż co 12 godzin.

Zdj. główne: Oana Cristina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nadać meblom drugie życie?
Jak nadać meblom drugie życie?
Co zrobić, jeśli nie chcesz kupować kolejnych mebli, ale chciałbyś odświeżyć wygląd swojego mieszkania? Oto kilka sposobów na odświeżenie sprzętów, które masz już w domu!
Ostatnie wpisy