Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kubeczki menstruacyjne – zero waste w higienie intymnej?

Less waste
Agata Dobosz
Kubeczki menstruacyjne – zero waste w higienie intymnej?

Kubeczek menstruacyjny należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań na czas menstruacji. To niepozorne akcesorium pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy, a także przyczynia się do ograniczania odpadów, które produkujemy co miesiąc.

Menstruacja w stylu zero waste oznacza rezygnację z jednorazowych środków higienicznych, takich jak wkładki, podpaski i tampony, na rzecz produktów wielorazowego użytku: materiałowych wkładek i podpasek, majtek menstruacyjnych lub kubeczka menstruacyjnego. Rosnącą popularnością cieszy się szczególnie to ostatnie akcesorium. Kubeczek menstruacyjny, nazywany również miseczką menstruacyjną, jest środkiem higienicznym stosowanym podczas menstruacji. Ma charakterystyczną formę lejka/kapturka. Najczęściej wytwarza się go z silikonu, gumy bądź tworzywa termoplastycznego TPE.

Co ważne, kubeczki występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dobrać je do budowy swojego ciała, wieku, obfitości miesiączek, ilości przebytych porodów i stopnia aktywności fizycznej.

Zalety i wady kubeczka menstruacyjnego

Wśród zalet stosowania kubeczków menstruacyjnych można wymienić:

  • wysoką higienę,
  • bezpieczeństwo w stosowaniu,
  • brak nieprzyjemnego zapachu,
  • brak reakcji alergicznych i podrażnień,
  • brak odpadów,
  • ochrona – nawet do 12 godzin,
  • wygoda i komfort w użytkowaniu,
  • oszczędność pieniędzy.

Pomimo wielu zalet kubeczek ma również wady, jednak z pewnością nie dotyczą one każdej osoby, korzystającej z tego środka. Za wadę można przede wszystkim uznać trudność w dobraniu odpowiedniego rozmiaru, a także kłopoty z aplikacją i wyjmowaniem, choć tego typu problemy pojawiają się zazwyczaj tylko na początku przygody z użytkowaniem kubeczka. Po kilku cyklach nabiera się wprawy, a wkładanie kubeczka staje się naturalną czynnością.

Jak odpowiednio dobrać kubeczek menstruacyjny?

Dzięki wielości kubeczków dostępnych w sklepach możemy dobrać je według indywidualnych potrzeb. Prawidłowo dobrany kubeczek zasysa się w pochwie i nie przecieka, a także nie powoduje bólu i dyskomfortu. Jeśli po aplikacji czujemy go w środku albo coś nas uwiera, ociera, boli, to oznacza, że kubeczek został źle założony.

Najczęściej spotyka się kubeczki w rozmiarach XS, S, M, L. Mniejsze rozmiary zaleca się nastolatkom, kobietom o drobnej budowie ciała i tym, które jeszcze nie rodziły. Z kolei większe mogą sprawdzić się w przypadku osób po 25. roku życia oraz tym, które przeszły już poród. Są to jednak tylko zalecenia, nie reguły, dlatego kubeczki dobierajmy do indywidualnych potrzeb.

Jak wkładać i wyjmować kubeczek menstruacyjny?

Przed pierwszym użyciem kubeczek powinno się zdezynfekować, na przykład poprzez wygotowanie. Przed aplikacją myjemy dokładnie ręce. Następnie składamy kubeczek w kształt litery C (na pół) lub S (krawędzie złożone w S) i umieszczamy w pochwie. Już w środku kubeczek się rozłoży i wróci do swojego kształtu. Możemy delikatnie pociągnąć go w dół, aby lepiej się zassał i dopasował do pochwy, dzięki temu nie będzie przeciekać.

Jeżeli chcemy wyjąć kubeczek menstruacyjny, musimy chwycić za jego końcówkę, delikatnie ścisnąć brzegi i poruszać na boki, aby odessał się od ścian pochwy. Po wyjęciu kubeczek opróżniamy i myjemy pod bieżącą wodą. Pamiętajmy, aby opróżniać go od 2 do 4 razy na dobę, nie rzadziej niż co 12 godzin.

Zdj. główne: Oana Cristina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady prostej i ekologicznej pielęgnacji ogrodu
Zasady prostej i ekologicznej pielęgnacji ogrodu
Poznaj proste metody na ekologiczną pielęgnację ogrodu, które są przyjazne dla ziemi i pomogą Ci oszczędzić czas i pieniądze.
Ostatnie wpisy