Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zorganizować szafę dziecka?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Marta Kozłowska
Jak zorganizować szafę dziecka?

Opanowanie i trzymanie w ryzach szafy dziecka nie należy do prostych zadań. Niestety większość rodziców mierzy się z panującym w garderobach ich dzieci chaosem. 

Nawet pomimo stosunkowo regularnych inspekcji nie jesteśmy w stanie zapanować nad bałaganem. Często wiąże się to z zapominaniem o zakupionych ubraniach, które spoczywają na dnie szafy, a w efekcie nie nadają się już do noszenia, gdyż nasza pociecha z nich wyrosła. Co zrobić, aby lepiej zorganizować szafę dziecka? 

Odwieczne pytanie – szafa czy komoda? 

Rodzice stają przed wyborem mebla, w którym będą mieścić się ubrania ich dzieci. Bardzo często, kiedy dopiero spodziewamy się dziecka, kupujemy komodę, która może być wyposażona w przewijak. Małe ubrania łatwiej jest ułożyć w kostkę i posegregować w szufladach. Jest to również prostsze ze względu na mniejszą ilość odzieży.

Z czasem, kiedy pociechy rosną, a przewijak przestaje być już potrzebny, zaczynamy odczuwać potrzebę większej przestrzeni do zagospodarowania. Z wiekiem zwiększa się również liczba ubrań, a także znacznie poszerza się ich różnorodność. Wtedy łatwiej będzie zapanować nad nimi w szafie. Da nam ona również możliwość powieszenia na wieszakach tych bardziej eleganckich elementów stroju takich jak sukienki, płaszczyki, koszule czy spodnie garniturowe. 

Najważniejsze podziały

Bardzo istotnym elementem organizacji szafy dziecka jest wprowadzenie podziałów. Jest to sytuacja analogiczna do naszej garderoby. Ubrania powinniśmy rozdzielić na sezony, a co za tym idzie również rozmiary. W użytkowej części szafy, do której będzie miało dostęp dziecko, powinny znajdować się ubrania odpowiednie do obecnie panującej pory roku. Latem zimowe kurtki czy grube swetry wprowadzą zamieszanie, a także będą zajmować cenne miejsce.

Możesz schować je na wyższych półkach lub spakować próżniowo i umieścić ze swoimi. Jeśli szafę dzieli rodzeństwo, podziel półki i wieszaki w taki sposób, by każde z dzieci miało swoją część. Nie mieszaj ich ubrań, gdyż może to doprowadzić do wielu kłótni o to, czyja jest dana bluzka czy sweter. Do spodni, skarpet czy bielizny doskonale sprawdzą się materiałowe organizery. Możesz oczywiście nie rezygnować w zupełności z komody i to tam właśnie umieścić te drobne części garderoby. 

Akcesoria i gadżety 

Każdy rodzic wie, że dzieci chętniej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Tak samo jest z ubieraniem się i odpowiedzialnością za porządek w szafie. Tu przyjdą nam z pomocą różne gadżety. Na początek możecie wspólnie wybrać wieszaki. Te dla dzieci zwykle są mniejsze i kolorowe. Z pomocą przyjdą nam również organizery: pudła, wiszące półki, kosze.

Dodatkowo każda część organizera powinna być opisana (jeśli dziecko umie już czytać) lub oznaczona obrazkami. To sprawi, że znalezienie przez dziecko ubrania będzie prostsze, a odkładanie rzeczy na miejsce może stać się ciekawą zabawą na zasadzie dopasowań. W ramach zabawy możecie również wspólnie wykonać saszetki zapachowe do szafy, np. z ulubionej koszulki dziecka, z której już wyrosło, i suszonych kwiatów lawendy.

Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie warzywa można uprawiać zimą na parapecie
Jakie warzywa można uprawiać zimą na parapecie
W warunkach domowych można z powodzeniem hodować niektóre warzywa i liczne zioła, na swoim parapecie.
Ostatnie wpisy