Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie sypialni – poradnik

Patenty
Aleksandra Nowak
Oświetlenie sypialni – poradnik

Artykuł sponsorowany

Warunki panujące w sypialni oraz klimat, jaki tworzy wystrój, są bardzo ważne dla komfortowego snu. Dobrej jakości wypoczynek jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie można bagatelizować jego roli. Podpowiadamy, w jaki sposób za pomocą oświetlenia, stworzyć w sypialni idealne warunki do snu.   

Kolor światła do sypialni  

Światło jest wyznacznikiem cyklu dnia. Ludzki organizm reaguje na zmiany w oświetleniu zmianą w wydzielaniu hormonów, co wpływa na poziom energii i samopoczucie. Światło dzienne, które pobudza ciało i mózg do działania, ma kolor zimny. Dla organizmu ten odcień to sygnał, by produkować jak najwięcej energii i nie dać Ci zasnąć. Chłodny kolor światła sprawdzi się na przykład w pokoju dziennym, łazience czy kuchni. Nie jest jednak najlepszym pomysłem w sypialni.   

W miarę upływu dnia, po południu słońce zaczyna zachodzić, a wtedy kolor światła zmienia się na ciepły, złoty odcień. Ciepłe odcienie światła są dla mózgu sygnałem, że można się rozluźnić i odpocząć. Ten rodzaj oświetlenia pozwala lepiej się zrelaksować i przygotować do snu. Do sypialni wybieraj więc żarówki dające ciepłe światło, które pobudzi produkcję melatoniny i pozwoli Ci na głęboki, regenerujący sen.  

Lampy do sypialni   

W sypialni potrzebnych jest kilka rodzajów lamp. Przede wszystkim ze względów praktycznych. Oświetlenie górne jest najwygodniejsze, ponieważ rozjaśnia na raz bardzo dużą powierzchnię i jest wygodne w użytkowaniu. Sypialnia rządzi się jednak swoimi prawami i nie zawsze rozwiązania uniwersalne są najlepsze. Jeśli chodzi o lampy sufitowe, zdecydowanie warto mieć taką w sypialni, jednak nie powinno być to jedyne oświetlenie w pomieszczeniu. Jeśli lubisz przed snem poczytać w łóżku książkę czy obejrzeć odcinek serialu, potrzebne jest do tego światło, jednak nie ma gorszego uczucia, niż gdy już ułożysz się wygodnie i okazuje się, że musisz jeszcze wstać, by wyłączyć światło. Lampki nocne na mlamp to rozwiązanie idealne do każdej sypialni. Taka lampka na stoliku nocnym oświetli przestrzeń na tyle, by komfortowo przygotować się do snu i odbyć swoją rutynę, ale też łatwo jest ją wyłączyć bez wstawania z łóżka.   

Jak za pomocą oświetlenia stworzyć przytulną atmosferę?   

Oświetlenie działa na wystrój wręcz magicznie. Dzięki umiejscowieniu źródeł światła w przemyślany sposób, możesz stworzyć naprawdę niezwykłą atmosferę. Podświetlenie mebli za pomocą taśmy LED urozmaici wystrój i podkreśli dekoracje na półkach, ale także stworzy wieczorem bardzo intymny, romantyczny klimat. Z kolei ozdobne światełka rozwieszone na oknie czy na ramie łóżka wprowadzą element nowoczesności i delikatności. Dzięki kinkietom możesz nie tylko wyróżnić dekoracje na ścianach, na przykład zdjęcia lub obrazy, lecz także oświetlić sypialnię w bardzo subtelny sposób. 

Kluczem do sukcesu jest tu korzystanie przede wszystkim z oświetlenia bocznego. Światło jest wtedy o wiele bardziej delikatne i miękkie, niż w przypadku oświetlenia górnego. Dzięki temu sypialnia prezentuje się dużo korzystniej i panuje w niej bardziej przytulna atmosfera. Światło padające od góry załamuje się i rozprasza w zupełnie inny sposób, przez co może tworzyć nieestetyczne cienie i wpływać negatywnie na wygląd sypialni. Nawet najlepiej przemyślany i dopracowany wystrój pomieszczenia nie jest w stanie wygrać ze złym oświetleniem.   

Fot.: Spacejoy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy meble tapicerowane wyciszają wnętrze?
Czy meble tapicerowane wyciszają wnętrze?
Szukasz sposobu na wyciszenie wnętrza? Meble tapicerowane doskonale poradzą sobie z tym problemem i zapewnią codzienny komfort użytkowania!
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?