Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować ogród na wiosnę?

W ogrodzie
Karina Strzelińska
Jak przygotować ogród na wiosnę?

Artykuł sponsorowany

Nadchodzi wiosna. Dla ogrodników schyłek zimy to czas intensywnych prac, które przygotują ogród na cały nadchodzący sezon. Chcesz wiedzieć, co zrobić, by Twoja przestrzeń dookoła domu prezentowała się zachwycająco? Oto kilka naszych podpowiedzi!

Obrzeża ogrodowe

Piękny ogród tworzą nie tylko zadbane rośliny. W tym przypadku istotną rolę odgrywa też szereg innych czynników, w tym m.in. zadbany trawnik, ale i odpowiednio wyznaczone alejki. Te szczegóły mają też bardzo istotne znaczenie ze względów funkcjonalnych – sprawiają, że pielęgnacja ogrodu staje się zdecydowanie łatwiejsza.

Za ich pomocą możesz samodzielnie zaprojektować przestrzeń wokół swojego domu – obrzeża ogrodowe oddzielają poszczególne elementy ogrodu. Najczęściej stosowane są po to, by wyodrębnić rabaty kwiatowe lub wyróżnić ścieżki na tle trawnika. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów obrzeży. Możesz wybrać te, które są elastyczne – wówczas z łatwością stworzysz z nich łuki lub okrągłe kształty. Warto zwrócić też uwagę na to, że zastosowanie obrzeży to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż betonowe konstrukcje, które są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Plastikowe obrzeża będą służyć Ci co najmniej kilka sezonów, a na dodatek są niemalże niewidoczne i w razie potrzeby możesz je z łatwością wymienić.

Zadbaj o trawnik

Idealnie zielona i perfekcyjnie przystrzyżona trawa sprawia, że każdy ogród prezentuje się zachwycająco. Nie zapominaj więc o jej regularnym koszeniu. Dla wielu osób jest to jednak szczególnie męcząca czynność. Jeśli należysz do tej grupy, to koniecznie zaopatrz się w sprzęt, który Ci ją ułatwi. Kosiarki spalinowe to dobre rozwiązanie. Przed sezonem zakup solidne urządzenie, które z pewnością sprawi, że praca w ogrodzie nie będzie dla Ciebie już tak męcząca.

Oprócz regularnego koszenia możesz też nawozić swój trawnik – to z pewnością przyczyni się do poprawy jego kondycji!

Wyeksponuj rośliny

Dbasz o drzewka, kwiaty i krzewy, które rosną w Twoim ogrodzie? Wyeksponuj je. Pozwól, by cieszyły Twoje oko nawet, gdy zapada zmrok. Oświetl je! Oprócz walorów estetycznych w tym przypadku istotną kwestią jest również to, że odpowiednie oświetlenie dla roślin jest dobre dla ich prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Regulowanie światła sprawia, że rośliny rozwijają się zdecydowanie lepiej. 

Posprzątaj

To dość oczywista wskazówka, ale warto o niej wspomnieć. Zanim rozpoczniesz dopracowywanie szczegółów, uprzątnij swój ogród – uporządkuj grządki, wyczyść doniczki i wygrab dobrze trawnik z zaschniętych liści i suchej trawy oraz pozbieraj połamane gałązki!

Zdj. główne: Savvas Kalimeris/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*