Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zero waste – co to znaczy w praktyce?

Less waste
Aleksandra Tabak
Zero waste – co to znaczy w praktyce?

W ciągu jednej sekundy na świecie produkowanych jest 16 tysięcy plastikowych butelek, a Wielka Pacyficzna Plama Śmieci wielkością odpowiada powierzchni Polski pomnożonej razy 5! Odpowiedzią na rosnący problem zaśmiecania naturalnego środowiska jest filozofia zero waste. Dowiedz się, na czym polega ten styl życia.

Zero waste – czyli zero śmieci – to działania mające na celu zminimalizowanie ilości odpadów, poprzez odpowiedzialną produkcję, odpowiedzialną konsumpcję, ponowne użycie i odzysk materiałów. W praktyce, zero waste można przedstawić w 5 zasadach.

5R, czyli 5 zasad zero waste

  1. Refuse, czyli ODMAWIAJ – rzeczy i produktów, których nie potrzebujesz i bez których możesz się obyć. Przykładowo: zamiast używać dostępnych w marketach foliówek na owoce i warzywa, zaopatrz się w siatki wielokrotnego użytku.
  2. Reduse, czyli OGRANICZAJ – rzeczy, które są ci potrzebne, ale których nie musisz mieć w nadmiarze, np. kolejna para butów, które kupujesz tylko dlatego, że wpadły ci w oko na wystawie.
  3. Reuse, czyli UŻYWAJ PONOWNIE – rzeczy, które już posiadasz, a które uległy niewielkim uszkodzeniom – jeżeli da się je naprawić, spróbuj to zrobić, zamiast od razu wyrzucać produkt i biec do sklepu po nowy. Możesz również rozwinąć pokłady kreatywności i spróbować wykorzystać taką rzecz do innych celów niż jej pierwotne przeznaczenie.
  4. Recycle, czyli SEGREGUJ I PRZETWARZAJ – odpady i produkty, które można wykorzystać ponownie. Segregacja śmieci stała się już standardem. Poza tym możesz znaleźć sposoby wykorzystania niektórych odpadów, jak np. kartony, czy szkło do tworzenia dekoracji.
  5. Rot, czyli KOMPOSTUJ – resztki naturalnych produktów spożywczych i wszystkich odpadów zielonych. Przykładowo: jeżeli posiadasz własny ogród, z odłożonych w jedno miejsce bioodpadów po pewnym czasie powstanie doskonały pod uprawę kompost. 

Autorką powyższych zasad jest Bea Johnson, amerykańska działaczka na rzecz środowiska, propagatorka filozofii zero waste.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowa maska na cienkie włosy – DIY
Domowa maska na cienkie włosy – DIY
Masz cienkie włosy i szukasz sposobu, by poprawić ich kondycję? Oto kilka domowych sposobów na domowe maski do włosów DIY. Sprawdź i ciesz się niesamowitą objętością!
Ostatnie wpisy