Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przepis na proszek do zmywarki DIY – zrezygnuj z chemii!

Less waste
Wiktoria Florek
Przepis na proszek do zmywarki DIY – zrezygnuj z chemii!

Liczba zwolenników ekologicznych środków czystości stale rośnie. Argumentem jest przyjazność środowisku, bezpieczeństwo dla zdrowia oraz spora oszczędność. Wiele z nich można z łatwością zrobić samemu w domu i takim środkiem jest m.in. proszek do zmywarki.

Za tym, żeby zrezygnować z tradycyjnych środków do zmywarki stoi wiele argumentów. Przede wszystkim konwencjonalne środki czystości są bardzo szkodliwe dla środowiska i mogą być niezdrowe dla ludzi. Używając takich środków i spuszczając je razem ze ściekami, przyczyniamy się do pogłębiania zanieczyszczenia Ziemi. Wszystko za sprawą składników, jakie są używane do produkowania proszków lub tabletek do zmywarki. Producenci takich środków niekoniecznie stawiają na pierwszym miejscu ochronę środowiska, dlatego dobrze jest mieć świadomość, jakie pochodzenie i jakie działanie mają poszczególne składniki detergentów.

Proszek do zmywarki – co zawiera?

Warto wymienić parę składników tradycyjnych tabletek do zmywarek, które wyróżniają się jako szczególnie zagrażające środowisku. Pierwszymi z nich są fosforany. Można je znaleźć w środkach chemicznych i produktach spożywczych. Są odpowiedzialne za obniżanie poziomu tlenu w wodzie, co za tym idzie, przyczyniają się do śmierci wielu organizmów wodnych. Wykorzystuje się je jako przeciwutleniacze, emulgatory, regulatory kwasowości i stabilizatory. Spożywane w posiłkach mają bardzo destrukcyjny wpływ na organizm.

Kolejnym składnikiem chemicznym wartym uwagi jest chlor. To silnie trujący pierwiastek, działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe. Stosuje się go głównie jako wybielacz i utleniacz. Podobnie trującym związkiem jest amoniak. Stosowany w środkach czystości, podrażnia układ oddechowy, a w dużych dawkach może nawet spowodować śmierć. Do puli składników szkodliwych dla zdrowia trzeba dorzucić formaldehydy. Są one klasyfikowane jako możliwie rakotwórcze. Powodują u ludzi różnego rodzaju alergie, uciski w klatce piersiowej, pieczenie układu oddechowego.

Mówi się również, że stosowanie silnych środków chemicznych do mycia naczyń stopniowo wyjaławia organizm. Po użyciu tabletki w zmywarce, choć wszystkie detergenty są spłukiwane przez wodę, to zawsze mała ilość może pozostać na naczyniach. Dlatego jeśli spożywamy posiłki z takich naczyń, to razem z pożywieniem zjadamy również minimalne ilości silnie trujących dla nas substancji. W ten sposób bardzo powoli wprost niezauważenie tracimy odporność. Te argumenty są przyczyną dla wielu ludzi do zrezygnowania z tradycyjnych tabletek do zmywarek i przerzucenia się na ekologiczne, bezpiecznie dla zdrowia zamienniki.

Proszek do zmywarki DIY – jak go zrobić?

Samodzielnie zrobiony proszek do zmywarki jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Całość zajmuje max. 2 minuty, a składniki są łatwo dostępne w sklepach internetowych. Kupuje się je w dużych opakowaniach i wystarczają na bardzo dużo czasu. Proszek do zmywarki DIY wykonuje się z substancji ekologicznych i bezpiecznych. Dzięki temu oszczędzamy energię, pieniądze, środowisko i przede wszystkim własne zdrowie. 

Do wykonania proszku do zmywarki potrzebujemy:

  • 1 szklanki boraksu,
  • 0,5 szklanki soli,
  • 1 szklanki sody kalcynowanej,
  • 0,5 szklanki kwasku cytrynowego,
  • 10 – 15 kropli ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie).

Wszystkie składniki należy wymieszać do usunięcia wszelkich grudek. Na koniec można dodać olejek eteryczny. Taki proszek przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku bez kontaktu z promieniami słonecznymi. Na jedno mycie zużywa się około 1-2 łyżek, które rozsypuje się po dnie zmywarki. Dodatkowo dobrze jest pamiętać o wsypywaniu soli do przeznaczonego na nią pojemnika, jeśli mamy twardą wodę. Wydłuży to żywotność zmywarki i zmniejszy powstawanie smug. Jako ekologicznego nabłyszczacza można użyć octu. Wlewa się go również do odpowiedniej przegrody.

Taki proszek to gwarancja czystości i świeżości naczyń. Działa tak samo jak tradycyjne tabletki do zmywarek, ale dodatkowo jest ekologiczny i przyjazny dla zdrowia. Jego skuteczność potwierdza fakt, że zdobywa coraz większą popularność, a grono zwolenników stale się powiększa. Jest bardzo dobrą opcją dla ludzi pragnących żyć bardziej świadomie i zgodnie z naturą, nie przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać kwieciste motywy w aranżacji stołu na różne okazje
Jak wykorzystać kwieciste motywy w aranżacji stołu na różne okazje
Odkryj nieograniczone możliwości aranżacji stołu z wykorzystaniem kwiecistych motywów. Inspiruj się i twórz niezapomniane kompozycje na każdą okazję.
Ostatnie wpisy
Jak wybrać system grzewczy dla domu?
Jak wybrać system grzewczy dla domu?