Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zyskać więcej miejsca w szafie?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Wiktoria Florek
Jak zyskać więcej miejsca w szafie?

Nie zawsze bałagan w szafie oznacza zbyt dużo ubrań. Czasami jest to brak odpowiedniej organizacji odzieży, nieodpowiednio rozmieszczone półki, czy zastosowanie w niej zbyt dużej ilości gadżetów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć więcej miejsca w Twojej szafie. 

Sprawdź, gdzie leży problem

Pierwszym krokiem w szukaniu większej ilości miejsca w szafie jest znalezienie problemu. Czy rzeczy faktycznie nie mieszczą Ci się na półkach? Może są zwyczajnie niepoukładane, a Ty nie możesz niczego wśród nich znaleźć? Czy aby na pewno bielizna leży na swoim miejscu, a buty mają swoje półki, które niekoniecznie znajdują się w szafie? 

Najpierw zdefiniuj swój problem, następnie przejdź do generalnych porządków. W przypadku zbyt dużej ilości ubrań najpierw je uporządkuj, następnie wyrzuć albo oddaj te, które już Ci się nie przydadzą. Jeśli masz w niej zwyczajny bałagan – powinnaś zastanowić się nad niezbędnymi akcesoriami, które pozwolą Ci zapanować nad Twoją szafą. 

Pozostaw tylko te rzeczy, które potrzebujesz

Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz niewiele rzeczy, gwarantujemy, że znajdziesz takie, które są już niepotrzebne. Porządki rozpocznij od wyciągnięcia wszystkich swoich ubrań i ich dokładnego przeglądu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile porozciąganych koszulek mamy w szafie, poplamionych bluzek i często przetartych spodni. Rzeczy zniszczone należy wyrzucić, nie trzeba mieć do nich sentymentu. Po wstępnej selekcji proces robi się nieco cięższy, ponieważ zazwyczaj ubrania budzą wspomnienia, przez co trudniej się nam z nimi rozstać. Tutaj warto zastosować pewien schemat działania. Ustal sama jasne zasady.

W szafie polecamy zostawić rzeczy, w których dobrze wyglądasz i dobrze się czujesz. Nie zostawiaj za małych lub zbyt dużych ubrań, nie łudź się, że Twoja figura diametralnie ulegnie zmianie. Pamiątki lub prezenty, których nigdy nie miałaś na sobie lub raz ubrałaś, również warto wyrzucić. Niezniszczone ubrania warto sprzedać lub oddać na cele charytatywne, z kolei zniszczone bluzki możesz przerobić na szmatki do sprzątania. Całą resztę należy posegregować i ułożyć zgodnie z przeznaczeniem. Sezonową odzież możesz schować wysoko, na wysokości wzroku powinny znaleźć się ubrania, które są przeznaczone na daną porę roku. 

Pamiętaj, że bielizna powinna mieć osobną półkę. Tego typu odzież musi znajdować się w przewiewnym miejscu, gdzie przestrzeń i cyrkulacja powietrza jest zapewniona. Do przechowywania koszul, marynarek, garniturów, eleganckich sukienek czy kostiumów świetnie sprawdzą się wieszaki, dzięki temu odzież nie będzie wygnieciona i zniszczona. Z kolei koszulki, jeansy, spodnie i odzież sportowa mogą znajdować się na półkach w szafie. 

Ubrania przechowuj sezonowo

Część ubrań, które nie są odpowiednie na daną porę roku, możesz spakować i po prostu schować. Mowa tutaj o zimowych płaszczach, grubych kurtkach, czy swetrach. Zajmują sporo miejsca, a przez większość czasu są po prostu nieużywane. Chcąc dobrze przechować ubrania, musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. W tym przypadku świetnie sprawdzą się kartonowe pudła, plastikowe zamykane pudełka, a na cieńsze, letnie rzeczy – próżniowe worki.

Nie tylko zmniejszają objętość odzieży, ale również chronią tkaniny przed kurzem. Tak zapakowane elementy garderoby możesz schować do szafy na najwyższe półki, pod łóżko lub powiesić na wieszakach. Szacuje się, że tego typu akcesoria pozwalają zmniejszyć objętość szafy o ok. 70%.

>> Zobacz też: Akcesoria do szafy, które ułatwią porządkowanie

Pamiętaj o sprytnych rozwiązaniach

Jeśli Twoja szafa składa się z szuflad, układaj w nich rzeczy pionowo, nie poziomo. Gdy wysuniesz półkę, powinnaś widzieć jej zawartość.

Jeśli masz bardzo płytkie szuflady, zwijaj odzież w rulony, zamiast składać je w kostkę. Dzięki temu oszczędzisz miejsca i będziesz korzystać z większej liczby sztuk odzieży. Gdy Twoja szafa ma dużo miejsca na wieszaki, dobrym pomysłem jest zakup wieszaków wielofunkcyjnych, na których zmieści się więcej niż jedna rzecz. Jednak pamiętaj, aby odzież nie miała zbyt mało przestrzeni; tkaniny nie lubią braku powietrza, przez to stają się nieświeże. 

Jeśli jakieś ubrania nosisz w zestawach, w taki sposób wieszaj je na wieszakach. Bez problemu możesz na jednym powiesić czarną marynarkę i białą koszulę lub garnitur. Dzięki temu odzież zajmie mniej miejsca, a Ty będziesz mieć swoje ulubione rzeczy zawsze pod ręką. Pamiętaj, aby w szafie trzymać koszule i marynarki uprasowane i z zapiętymi guzikami, wówczas zmniejszysz objętość odzieży oraz zapobiegniesz jej odkształceniu. Stosuj różnego rodzaju pojemniki. Najczęściej to drobiazgi sprawiają, że szafa wygląda na przepełnioną i nic nie można w niej znaleźć. Wyposaż się w ozdobne kosze na torebki, apaszki, szaliki czy czapki. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawić komfort akustyczny w domu i miejscach publicznych?
Jak poprawić komfort akustyczny w domu i miejscach publicznych?
Zwieksz swój komfort akustyczny poprzez zastosowanie sprawdzonych metod. Artykuł porusza temat izolacji akustycznej i innych rozwiązań dla domu i miejsca publicznego.
Ostatnie wpisy