Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Meble ogrodowe z europalet – czy warto?

W ogrodzie
Agata Dobosz
Meble ogrodowe z europalet – czy warto?

Meble ogrodowe wykonane z drewnianych palet nie tylko wyglądają oryginalnie wśród roślin, lecz także są doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Sprawdzamy, dlaczego warto zdecydować się na meble z europalet.

Meble ogrodowe z palet od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki urokowi naturalnego surowca takie modele odnajdują się zarówno we wnętrzach, jak i ogrodach czy altanach. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonanie mebli, które będą odpowiadać im potrzebom i upodobaniom. Cena typowego ogrodowego zestawu ze stołem i krzesłami bądź ławką bywa niekiedy za wysoka. Budowanie mebli we własnym zakresie z łatwo dostępnych i tanich materiałów wiąże się przede wszystkim z niskim kosztem. Potrzebujemy tylko trochę kreatywności i wolnego czasu. Możemy oczywiście nabyć gotowe meble z palet, jednak satysfakcja z majsterkowania i duma z własnego projektu jest nieprzeceniona.

Dlaczego warto zdecydować się na meble ogrodowe z europalet?

Choć europalety nie są wytwarzane z wysokiej jakości drewna, to i tak cechują się dobrą wytrzymałością oraz trwałością, dzięki czemu możemy mieć pewność, że meble i inne elementy wykonane z takiego materiału posłużą nam przez lata. Co ważne, palety same w sobie są lekkie, więc wykonane z nich krzesła, stoliki i skrzynie można łatwo przenosić i dowolnie aranżować w ogrodzie, a w razie deszczu bez problemu schować. Dla zwolenników ekologicznego stylu życia, nurtu less waste i minimalizmu na pewno zaletą będzie naturalność surowca, a także wiele możliwości jego wykorzystania.

Odpowiednio zaprojektowane i wykończone meble ogrodowe z europalet wyglądają estetycznie i stylowo. Pięknie wpasowują się w aranżacje rustykalne, boho i skandynawskie.

Jak zrobić meble ogrodowe z drewnianych palet?

Europalety są łatwo dostępne. Często pozostają po materiałach budowlanych, których używa się na budowach i przy remontach, wówczas nic nas nie kosztują. Możemy je także dostać w sklepach budowlanych albo kupić przez internet. Warto również przeszukiwać serwisy aukcyjne, na których takie palety będą jeszcze tańsze. 

Z palet najczęściej wykonuje się ogrodowe kanapy, leżaki, fotele, huśtawki, skrzynie i kwietniki. Gdy zaopatrzymy się w podstawowy materiał, zadbajmy o skompletowanie narzędzi. Przyda się:

  • szlifierka z papierem ściernym,
  • wkrętarka i śruby,
  • impregnat do drewna, ewentualnie także emalia do drewna,
  • pędzle, wałki.

Może przydać się także masa do wypełnienia ubytków w drewnie, jeśli takie zauważymy w paletach.

Na początku musimy zaprojektować meble i je wymierzyć. Przed przystąpieniem do budowania mebli powinniśmy przygotować palety. Naprawmy wszelkie ubytki i pęknięcia przy pomocy masy do drewna i szpachli. W celu usunięcia drzazg i nierówności użyjmy szlifierki. Zróbmy to dokładnie, aby w przyszłości się nie skaleczyć. Po wstępnej obróbce zabezpieczamy palety impregnatem. Po wyschnięciu możemy pomalować je bezbarwnym lakierem do drewna albo kolorową emalią.

Pomalowane palety muszą dokładnie wyschnąć, dopiero po tym możemy budować z nich meble. Do łączenia wykorzystujmy śruby, kątowniki i płaskowniki. Mocowania najlepiej zaplanować w miejscach, których nie widać, na przykład od spodu. Gotowe meble uzupełniamy wygodnymi materacami, poduchami i grubymi kocami.

Zdj. główne: kissu/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki olejek do masażu wybrać?
Jaki olejek do masażu wybrać?
Wszyscy wiemy, jak przyjemne mogą być masaże. Jaki olejek wybrać, by dodatkowo działać na nasze zmysły i zdrowie? Sprawdź!
Ostatnie wpisy
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jak pozbyć się pluskwy domowej?
Jak pozbyć się pluskwy domowej?