Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kompostownik na balkonie? To się uda!

W ogrodzie
Kamil Michaluk
Kompostownik na balkonie? To się uda!

Skuteczniejsze ograniczenie ilości odpadów może stać się także udziałem osób, które mieszkają w bloku. Wystarczy do tego balkon i założony na nim kompostownik. Wspieramy tym samym życie w stylu zero waste, ale to nie wszystko: w zamian otrzymujemy żyzną ziemię, która stanie się doskonałym podłożem do sadzenia roślin. 

Jak zacząć kompostować na balkonie?

Zadanie jest bardzo proste: można skorzystać z dużego worka na śmieci o pojemności 60 l. Trudno jest jednak uznać, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. Lepiej zainwestować w profesjonalny kompostownik z wiekiem i otworami wentylacyjnymi, którymi kupimy w sklepie i będziemy mogli wielokrotnie wykorzystać. Odbywa się w nim rozkład materii organicznej przez bakterie, grzyby i dżdżownice. Powstały w ten sposób kompost stanowi dobry nawóz pod rośliny. Poleca się dodatkowo zakupić dżdżownice i zasiedlić nimi kompostownik. Pozwoli to na przyspieszenie procesu kompostowania. Najbardziej polecana jest dżdżownica kalifornijska.

Czy kompostowanie przykro pachnie?

Ważne, że do prowadzenia kompostownika wystarczy nawet bardzo mały balkon. Niektóre kompostowniki skonstruowane są w przemyślany sposób po to, aby nie wydobywała się z nich nieprzyjemna woń związana z rozkładem organicznych resztek. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*