Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pielęgnować ogród?

W ogrodzie
Magdalena Gawior
Jak pielęgnować ogród?

Artykuł sponsorowany

Jesień w klimacie umiarkowanym potrafi być naprawdę piękna – pełna opadających z drzew, złotych liści, zbieranych na spacerach kasztanów oraz urokliwych wieczorów, spędzanych pod kocem i z kubkiem gorącej herbaty. Weekendy mogą natomiast wypełniać prace ogrodnicze w spokojnym rytmie i przyjemnych temperaturach.

Zadanie na jesień – pozbądź się szkodników

Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na zadbanie o zdrowie Twoich roślin. W tym celu powinieneś nie tylko spróbować pozbyć się szkodników, ale również ograniczyć straty jakie wśród roślin wywołały zwierzęta i patogeny. Do pierwszych mrozów warto uważnie przyglądać się liściom, a jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany chorobowe: natychmiast je przycinać. Warto również zaopatrzyć się w fungicydy, którymi będziesz mógł opryskać rośliny zaatakowane przez grzyby. Choroby warzyw, owoców, drzew i krzewów zazwyczaj są trudne do przeoczenia: charakteryzują się pojawianiem się na liściach jasnych lub ciemnych plamek, powiększonych pąków kwiatowych czy gnijących owoców. Jeżeli będziesz czujny, z pewnością uda Ci się dostrzec je wystarczająco wcześnie, by zareagować! Ważne jest również zwracanie uwagi na obecność szkodników. Z łatwością zaobserwujesz zmiany, które mogą świadczyć o tym, że Twoje rośliny zostały zaatakowane przez robaki – będą o tym informować obgryzione liście i obecność żyjątek na pędach. W walce z nimi pomocne mogą okazać się nie tylko chemiczne środki, ale również naturalne sposoby, na przykład mieszanki ziół.

Nasadzenia i przesadzenia

Być może jesień nie kojarzy Ci się z sianiem, ale to błędne podejście! Wrzesień, październik i listopad są doskonałymi miesiącami do sadzenia i przesadzania roślin, które nie są wrażliwe na mrozy. Mogą to być na przykład drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze czy wiśnie, a także byliny, rośliny dwuletnie i poplon. Jakie zalety ma sadzenie roślin jesienią? Przede wszystkim sadzonki zyskują więcej czasu na zakorzenienie się, nie są także narażone na niedobór wody i susze. Nie przejmuj się tym, że część sadzonych przez Ciebie roślin będzie miało zrzucone liście – to normalne. Nie zapominaj jednak o podlewaniu wszystkich (nie tylko świeżo zasadzonych) roślin. Szczególnie istotne pod tym względem są okresy deszczowe, przed przymrozkami. Ten czas jest szczególnie ważny dla roślin iglastych i zimozielonych, a niedobór wody może poskutkować nawet ich uschnięciem.

Zadbaj o trawnik i oczko wodne

Jesień to doskonały czas na zrobienie porządków i zadbanie o estetyczne aspekty Twojego ogrodu. W tym czasie warto zadbać o regularne grabienie liści, koszenie trawnika czy wyczyszczenie oczka wodnego, jeśli takie znajduje się w Twoim ogrodzie. Pamiętaj, że za to ostatnie powinieneś zabrać się we wrześniu lub na początku października, ponieważ później mogą pojawić się przymrozki, a zadanie stanie się znacznie trudniejsze. Przed czyszczeniem zadbaj o przeniesienie ryb do przygotowanego wcześniej akwarium. Jeśli hodujesz gatunki, które źle znoszą zimę, zadbaj o zapewnienie im bezpiecznego miejsca na ten okres. Postaraj się także regularnie czyścić oczko z opadających na nie liści. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Maksim Goncharenok

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*