Artykuł sponsorowany
Planowanie budowy domu wymaga odpowiedniej wiedzy, projektu, zaangażowania i podjęcia trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór ogrzewania. Jak ekologicznie ogrzać dom? Podpowiadamy!
Przede wszystkim ogrzewanie domu to nie tylko komfort dla domowników, ale także spora inwestycja. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które w eksploatacji nie będzie dla Ciebie zbyt uciążliwe. Chodzi tu zarówno o koszty, jak i późniejszą obsługę. Przykładowo, kotły zasypowe wymagają rozpalania na nowo każdego dnia, a uzupełnianie paliwa powinno odbywać się co kilka godzin.
Często jednak dajemy się namówić na system ogrzewania, który jest na pierwszy rzut oka bardzo tani, jednak szkodliwy dla układu oddechowego albo jego obsługa jest znacznie trudniejsza i bardziej czasochłonna. Może zdarzyć się też tak, że wybór nieodpowiedniego ogrzewania będzie miał wpływ na niedogrzanie pomieszczeń, w których z kolei pojawia się często pleśń i wilgoć.
Jednym z problemów jest brak projektu, czyli instalacja ogrzewania bez wcześniejszego przemyślenia układu budynku. Często kierujemy się tym, co polecił nam znajomy albo z czego korzystają sąsiedzi za ogrodzeniem. Zdecydowanie lepiej dopasować instalację do potrzeb Twojego budynku.
Z kolei drugim problemem staje się zakup urządzeń, które nie są dopasowane do potrzeb konkretnego systemu i pomieszczeń. Kotły z mocą o wiele większą niż potrzeba, wcale nie są wydajniejsze. Ponadto generują ryzyko przegrzania się, a co za tym idzie – stają się niesprawne. Ponadto charakteryzują się dużą emisją zanieczyszczeń.
Najtańsze ogrzewanie domu często nie idzie w parze z ekologią. Warto też zaznaczyć, że domy wybudowane w 2021 roku powinny mieć dobrą izolację oraz wartość wskaźnika energii pierwotnej (EP) nie większą niż 70 kWh. Niektóre województwa wprowadzają też odgórne zakazy korzystania z pieców, które generują dużą ilość zanieczyszczeń.
Sprawdzamy, które sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu są wydajne i najmniej kosztowne.
Choć instalacja pompy ciepła to spora inwestycja, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Nie trzeba korzystać z paliwa stałego, stąd nie generują się spaliny, jednak praca sprężarki wymaga użycia prądu. Urządzenie pobiera ciepło z gruntu, powietrza (słońca) albo wód stojących, a następnie przekazuje je do budynku. Warto jednak zaznaczyć, że instalacja pompy ciepła wymaga też odpowiednich grzejników, które pracują w niższych temperaturach niż te tradycyjne.
Plusem zastosowania pomp ciepła jest też prosta obsługa, która właściwie nie wymaga żadnych nakładów pracy. Nie jest konieczne regularne uzupełnianie paliwa czy czyszczenie urządzeń. Wystarczy podłączyć całą instalację do prądu, a następnie cieszyć się z dobrze ogrzewanych pomieszczeń. Warto też zapoznać się z dofinansowaniami w konkretnej gminie albo powiecie, aby otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe na instalację pompy ciepła.
Pellet to paliwo ekologiczne, które nie jest tak szkodliwe dla środowiska w trakcie spalania, jak inne dostępne na rynku. W porównaniu z pompami ciepła, takie rozwiązanie jest też nieco tańsze w utrzymaniu. Kocioł na pellet dopasujesz do potrzeb swojego budynku, a jego cena jest uzależniona od mocy. Mimo wszystko, urządzenie jest proste w obsłudze oraz czyszczeniu. Sam pellet jest dość kaloryczny i szybko się pali, dlatego warto przemyśleć, gdzie mógłby być przechowywany.
Spalanie gazu nie daje 100% gwarancji, że wydzielane opary są w pełni ekologiczne, jednak w porównaniu z węglem, jest to znacznie lepsze rozwiązanie. Koszty związane z instalacją oraz eksploatacją także wyglądają zachęcająco. Osoby, które decydują się na taki rodzaj ekologicznego ogrzewania domu, cenią komfort i usytuowanie kotła. Nie musisz budować osobnej kotłowni, a urządzenie jest proste w obsłudze. Ceny za gaz ziemny uzależnione są od dostawców paliwa, jednak same kotły są bardzo wydajne i trwałe.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik