Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na jakie oznaczenia na produktach ekologicznych zwrócić uwagę?

Slow życie
Marta Kozłowska
Na jakie oznaczenia na produktach ekologicznych zwrócić uwagę?

Ekologia i jakość używanych przez nas produktów jest dla nas coraz ważniejsza. Nic w tym dziwnego. Powoli uczymy się, jak być świadomymi konsumentami, dla których jakość kupowanych przez nas ubrań, kosmetyków czy produktów spożywczych jest ważniejsza od ich ceny. 

To dobra i optymistyczna prognoza na kolejne lata. Jednak jeśli chcemy być w 100% świadomi, musimy poznać różnego rodzaju oznaczenia, znajdujące się na eko produktach, które ułatwią nam wybór, bez potrzeby głębszej analizy. O których oznaczeniach mowa? Oto krótka lista tych, na które warto zwrócić uwagę w trakcie ekologicznych zakupów.

Nietestowane na zwierzętach

To symbol najczęściej spotykany na kosmetykach. Oznacza, że w trakcie testów nie ucierpiało żadne zwierzę oraz nie było narażone na ból związany z doświadczeniami. Zwykle to królik umieszczony w czarnym trójkącie. Często towarzyszą mu również skróty literowe: BWC – Beauty Without Cruelty (Piękno Bez Okrucieństwa), a także Animal Friendly (Przyjazny Zwierzętom). Czasem możemy również spotkać po prostu znak królika z dopiskiem Cruelty Free. 

ECOCERT 

Ten certyfikat możemy znaleźć przede wszystkim umieszczony na produktach spożywczych, ale nie tylko. Podlegają pod niego również tekstylia, kosmetyki i różnego rodzaju detergenty. To znak ekologiczny stworzony we Francji, używany również w całej Unii Europejskiej oraz ok. 70 krajach poza nią. Produkty z nim na etykiecie musiały przejść wiele różnych testów i spełniać kryteria produktów ekologicznych i organicznych. Oprócz analizy składu składników ekologicznych brany jest również pod uwagę sposób pakowania gotowego produktu. 

Euroliść

Na symbol ten składa się dwanaście gwiazdek Unii Europejskiej ułożonych w kształcie liścia na zielonym tle, bądź zielone gwiazdki na białym tle. To znak, który przyznawany jest przez Komisję Europejską produktom ekologicznych wytwarzanym i dystrybuowanym w Unii Europejskiej. Jest umieszczany na opakowaniach produktów, które zostały wyprodukowane w jednym z państw członkowskich i przy tym spełniają obowiązujące w UE normy środowiskowe.

Opakowanie biodegradowalne

Znak ekologiczny oznaczający opakowanie biodegradowalne to wywinięta wstążka papieru zwieńczona małą roślinką. Jest on przeznaczony dla opakowań, które zupełnie rozkładają się podczas kompostowania i w międzyczasie nie uwalniają do środowiska szkodliwych dla niego substancji. Certyfikat i etykietę przyznaje DIN CERTCO – Niemiecki Instytut Standaryzacji. 

ECOLABEL 

Znany również jako europejski kwiatek bądź stokrotka. Możemy znaleźć go między innymi na żarówkach, pralkach, komputerach, środkach czyszczących oraz tych do higieny osobistej, butach, farbach i lakierach. Co ciekawe mogą być nim również oznaczone usługi turystyczne. Oznacza on, że dany produkt powstał zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi wymaganiami przyjętymi przez państwa Unii Europejskiej, dlatego jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Nadaje się do recyklingu 

Symbol ten możemy znaleźć na opakowaniach powstających z tworzyw sztucznych bądź aluminium. Jego obecność jest sygnałem, że opakowanie jest przeznaczone do ponownego przetworzenia i powinniśmy umieścić je w odpowiednim pojemniku na odpady. Wybierając oznaczone w ten sposób produkty, przyczyniamy się do oszczędzania surowców.

zdj. główne: Gustavo Fring/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*