Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kąpiel z wykorzystaniem siarczanu i chlorku magnezu – czy warto spróbować?

Slow życie
Marta Kozłowska
Kąpiel z wykorzystaniem siarczanu i chlorku magnezu – czy warto spróbować?

Każdy z nas wie, jak ważny w życiu jest odpowiedni poziom magnezu i innych witamin czy mikro- i makroelementów w organizmie. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z ich niedoborami. 

Czasem tradycyjna suplementacja w postaci przyjmowania doustnych preparatów nie jest wystarczająca. W ostatnim czasie pojawił się pomysł na to, w jaki sposób uzupełnić w naszym organizmie braki magnezu. W tym celu powinna wystarczyć kąpiel z dodatkiem siarczanu i chlorku magnezu! Ale czy na pewno?

Objawy niedoboru magnezu

Przeważnie niedobór magnezu objawia się poprzez skurcze mięśni oraz drżenie powiek. Nie są to jednak jedyne objawy, które powinny nas zaniepokoić i zmotywować do podniesienia w organizmie poziomu magnezu. Kolejnymi objawami niskiego poziomu magnezu mogą być: mrowienie i drętwienie kończyn, niezadowalająca jakość snu, bóle i zawroty głowy, złe samopoczucie i obniżony entuzjazm, napięcie górnej części pleców, zaburzenia rytmu pracy serca, zła kondycja włosów i paznokci.

Niestety problemy z niedoborem magnezu ma coraz więcej osób, często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Szczególnie narażeni są ci, którzy piją dużo kawy oraz nawet sporadycznie spożywają duże ilości alkoholu. Kiedy zauważymy u siebie jakikolwiek z powyższych objawów, warto skonsultować to z lekarzem oraz wykonać badania, w których następstwie powinna rozpocząć się właściwa suplementacja. 

Kąpiel z siarczanem i chlorkiem magnezu jako zamiennik tradycyjnej suplementacji?

W ostatnim czasie często można spotkać w sieci pogląd, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na uzupełnienie braków magnezu w organizmie są kąpiele z dodatkiem siarczanu i chlorku magnezu. Panuje przekonanie, że około półgodzinna kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem ok. 200 gramów siarczanu zwanego solą gorzką, solą angielską lub epsom ma pomóc wyrównać braki magnezu. Niestety nie ma żadnych naukowych badań potwierdzających, jakoby ta metoda była skuteczna i mogła zastąpić tradycyjną suplementację.

Skóra, która pełni w organizmie funkcję ochronną, nie przepuszcza zjonizowanej formy magnezu rozpuszczonej w wodzie, spełniając swoją podstawową rolę. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że takie kąpiele pozytywnie wpływają na poprawę stanu skóry, lepsze samopoczucie, zapewniają uczucie relaksu i odprężenia. Co więcej, kąpiele z dodatkiem soli magnezu działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgrzybiczo. To doskonały sposób na zakończenie długiego i stresującego dnia, który pozwoli Ci się wyciszyć. Aby móc zaobserwować pozytywny wpływ tego typu kąpieli na naszą skórę, powinno się je wykonywać co najmniej 2 razy w tygodniu. 

Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Oczywiście najlepszym i najzdrowszym dla organizmu rozwiązaniem jest przyjmowanie magnezu wraz z pokarmami zawierającymi go w swoim składzie. W tym przypadku zalecane są między innymi: orzechy, suszone owoce, ziarna, gorzka czekolada, kasze, produkty zbożowe czy świeże, zielone warzywa. 

Bez wątpienia nadal najskuteczniejszym sposobem na uzupełnienie jonów magnezu w organizmie jest przyjmowanie ich w postaci doustnej lub – w specjalnych przypadkach – dożylnej. To one zgodnie z badaniami zapewniają ich właściwą przyswajalność.

Zdj. główne: bruce mars/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

7 + 17 =

Rekomendowane
Poradnik dla osób chcących kupić meble do domu
Poradnik dla osób chcących kupić meble do domu
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać meble odpowiedniej jakości do swojego domu? Oto krótki poradnik dla osób przymierzających się do zakupu.
Ostatnie wpisy