Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Walka ze smogiem – co możesz zrobić?

Slow życie
Monika Zysk
Walka ze smogiem – co możesz zrobić?

To problem, który jest prawdziwą zmorą naszych czasów. Zanieczyszczone powietrze zagraża życiu i zdrowiu, dlatego warto wiedzieć, jak chronić przed smogiem siebie i swoją rodzinę.

Smog – problem dotyczy wszystkich!

Choć niektórzy chcieliby myśleć, że zanieczyszczone powietrze to problem wyłącznie mieszkańców wielkich miast, są w błędzie. Smog jest tak uciążliwy, że dotyczy nas wszystkich – także zamieszkałych we wsiach czy w małych miejscowościach, tym bardziej że zanieczyszczenia bardzo często pochodzą z pieców w naszych domach.

Smog powstaje wyłącznie z winy człowieka poprzez przedostawanie się do atmosfery takich substancji, jak tlenek siarki, azotu, pyły zawieszone czy rakotwórcze węglowodory aromatyczne. Zanieczyszczenia emitowane są przez samochody oraz fabryki, a także przez wcześniej wspomniane domowe piece. Wdychamy je więc każdego dnia, narażając się na poważny uszczerbek na zdrowiu. Choć smog nie odbiera życia od razu, długoletni proces wdychania szkodliwych substancji ma swoje skutki. Mogą to być nie tylko choroby układu oddechowego, ale także choroby nowotworowe. Co możesz zrobić, żeby walczyć ze smogiem i chronić siebie oraz bliskich?

Warto rozważyć zmianę środka transportu

Nie jest tajemnicą fakt, że liczba samochodów na ulicach drastycznie wpływa na ilość szkodliwych substancji przedostających się do powietrza. Jeżeli leży Ci na sercu dobro środowiska, naprawdę warto rozważyć przesiadkę do środków komunikacji miejskiej.

Podróż do pracy autobusem ma sporo plusów, z brakiem konieczności szukania miejsca parkingowego na czele. Poza tym można w spokoju poczytać książkę czy artykuł w internecie. Nawet jeden samochód na ulicach mniej to już krok w stronę lepszego środowiska! Jeżeli natomiast nie jesteś w stanie zrezygnować z auta na co dzień, spróbuj wybrać jeden dzień w tygodniu, gdy poruszasz się wyłącznie komunikacją miejską. To już coś!

Nie pal śmieci!

Choć oczywistym wydaje się fakt, że palenie śmieci w piecu jest wysoce szkodliwe i ma katastrofalne skutki dla środowiska, wciąż wiele osób nic sobie z tego nie robi, narażając wszystkich na niebezpieczeństwo.

Postępuj odpowiedzialnie. Jeżeli jesteś posiadaczem pieca, pod żadnym pozorem nie pal w nim odpadami oraz niskiej jakości opałem. Regularnie sprawdzaj także stan swojego pieca oraz zorientuj się, czy w Twoim mieście nie jest organizowany program wymiany takich urządzeń na nowe.

Spraw sobie oczyszczacz powietrza

Dbając o zdrowie swoje i swojej rodziny, warto pomyśleć o takim zakupie. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza to sprzęt, który jest prawdziwą pomocą na co dzień w tworzeniu zdrowego środowiska domowego.

W momencie kiedy zmagamy się z tak ogromnym problemem smogu, zakup takiego urządzenia wydaje się być świetnym pomysłem. Zwróć uwagę na to, aby Twój oczyszczacz powietrza był wyposażony w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Ceny oczyszczaczy powietrza są zróżnicowane i każdy z pewnością znajdzie urządzenie na swoje możliwości. 

Maseczki nie tylko w pandemii

Chociaż to pandemia koronawirusa sprawiła, że maseczki stały się codziennym widokiem na naszych ulicach, warto, aby z nami zostały.

Nie mamy tu na myśli stałego noszenia ich, ale można wziąć to pod uwagę, gdy widzimy, że stan powietrza w okolicy, gdzie wybieramy się na spacer, jest alarmujący. Jak to monitorować? Korzystaj z aplikacji na telefon, które informują o stanie powietrza, i postępuj świadomie.

Postaw na rośliny!

Lubisz otaczać się w mieszkaniu roślinami doniczkowymi? Przy domu tworzysz skalniak? Świetnie, bo więcej zieleni to lepsze środowisko.

Spójrz na to nie tylko pod względem estetycznym, ale także weź pod uwagę, że sadzenie roślin sprzyja oczyszczaniu powietrza. Jeżeli zastanawiasz się, jak walczyć ze smogiem nie wychodząc z domu, to na pewno jest doskonały pomysł. Nowa roślina doniczkowa cieszy oko, ale ma też pozytywny wpływ na atmosferę. Widzimy tu więc same korzyści!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Transformacja wnętrza za pomocą eleganckich płytek: od marmurowych ścian do czarnych łazienek i stylowych kuchennych podłóg
Transformacja wnętrza za pomocą eleganckich płytek: od marmurowych ścian do czarnych łazienek i stylowych kuchennych podłóg
Odkryj, jak eleganckie płytki, od marmurowych ścian po czarne łazienki i stylowe kuchenne podłogi, mogą całkowicie odmienić twoje wnętrze.
Ostatnie wpisy