Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pozbyć się echa w domu? 6 sprawdzonych sposobów

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Redaktor Blue Whale Press
Jak pozbyć się echa w domu? 6 sprawdzonych sposobów

Problem pogłosu występuje zwykle w dużych i wysokich mieszkaniach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby się go pozbyć.

Dom powinien zapewnić wszystkim jego mieszkańcom przyjazną atmosferę, skłaniającą do relaksu i odpoczynku. Na tę przyjazną atmosferę składa się oczywiście wiele różnych czynników, a jednym z nich jest odpowiedni klimat akustyczny. Dobra akustyka związana jest z ochroną pomieszczeń w mieszkaniu przed dźwiękami generowanymi z zewnątrz oraz przed tymi, które generowane są we wnętrzu, czyli pogłosem (echem). Jak poradzić sobie z tymi drugimi?

Meble i tkaniny pozwalające tłumić dźwięki

Echo słychać często w pustym pomieszczeniu. Gdy mieszkanie jest zaaranżowane i zamieszkałe, zwykle problem znika albo staje się mniejszy. Odpowiednie ustawienie mebli, a także zastosowanie tkanin pozwala skutecznie tłumić pewne dźwięki. Już samo zawieszenie zasłon czy położenie dywanu może pomóc pozbyć się problemu. Warto pamiętać, że im grubsza tkanina, tym lepsza redukcja echa w pomieszczeniu, choć nawet i same firanki mogą już być w tym bardzo pomocne. 

Zastosowanie tynków akustycznych

Powszechnie wiadomo, że ustawienie odpowiednich mebli przy ścianie czy też powieszenie sporych rozmiarów obrazów skutecznie redukuje echo w domu. Co jednak zrobić, w przypadku gdy nie chcemy, by w pomieszczeniu znajdowało się zbyt dużo mebli? Jest na to proste i skuteczne rozwiązanie – tynki akustyczne. Te materiały dają świetne efekty i można je stosować bezpośrednio na ścianę. Poprawiają warunki akustyczne w pomieszczeniu, jednak należy mieć na uwadze, że ze względu na chropowatą powierzchnię lepiej nie wyrównywać ich gładzią gipsową, ponieważ można przez to utracić oczekiwany efekt

Panele akustyczne – redukcja pogłosu i świetna dekoracja

Panele akustyczne skutecznie redukują echo, a przy tym świetnie prezentują się na ścianie. Zazwyczaj wykonane są z pianki melaminowej albo poliuretanowej. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach – na rynku dostępne są nawet trójwymiarowe. Wyjątkowo atrakcyjnie wyglądają panele akustyczne w kształcie heksagonów – będą nadawać się do wnętrz urządzonych w wielu stylach, szczególnie nowoczesnym. Panele akustyczne można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Zastosowanie tapet akustycznych

Mogą być gładkie, ale nie muszą. Są dostępne w wielu wzorach i można je często malować farbami bez lateksu. Dzięki wzorzystym tapetom akustycznym można zredukować dźwięk o 25%. Te, które są gładkie, są nieco grubsze (osiągają około 10 mm), jednak wiąże się to również z tym, że pochłaniają aż do 55% dźwięków. Sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i na suficie, ale nie można zapomnieć o tym, aby malować je jedynie farbami, które zaleca producent. W przeciwnym razie mogą nie spełnić swojej roli.

Grafiki ścienne z podkładem akustycznym

Grafiki ścienne wyglądają nieco jak tapety oraz fototapety. Chociaż z pozoru wcale nie pełnią funkcji akustycznej, to w rzeczywistości można dzięki nim zredukować pogłos we wnętrzu. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować podkład akustyczny odpowiednio dobrany przez producenta danego produktu. To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć hałas nawet o 19 dB. Grafiki ścienne z podkładem akustycznym to proste rozwiązanie, które może naprawdę świetnie się prezentować!

Płyty akustyczne umieszczone na suficie

Sufit z płyt akustycznych to świetna alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się pochłanialnością dźwięku aż do 50%, a im więcej na nich perforacji, tym lepsze są ich właściwości. Perforacje są dostępne w różnych wzorach – okrągłe i kwadratowe. Warto pamiętać, że te pierwsze są lepsze do pomieszczeń mieszkalnych. Można też zdecydować się na gładkie płyty akustyczne (jeżeli pomieszczenia mieszkalne mają duże wysokości) – ich pochłanialność dźwięku przekracza 50%.

Podwieszany sufit

Ten sposób wymaga już o wiele większych nakładów finansowych i fizycznych. Aby pozbyć się echa w domu, można zamontować podwieszany sufit. Wykonuje się go z materiału gipsowo-kartonowego lub surowców mineralnych. Dla lepszego efektu, pod podwieszanym sufitem można zamontować matę wchłaniającą dźwięki.

Minusem takiego rozwiązania jest optyczne zmniejszenie się przestrzeni. Nie będzie go więc można zastosować w przypadku mieszkań o niskim stropie.

Okna o wysokiej izolacyjności akustycznej

Izolacyjność akustyczną mogą zapewnić również specjalnie przystosowane do tego okna. Przed zakupem okien do naszego domu warto zwrócić uwagę na ich współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody. Przeważnie jest on wyrażany w decybelach, a im wyższa jego wartość, tym bardziej okno będzie tłumiło hałasy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku budynków położonych niedaleko torów kolejowych, zakładów przemysłowych lub ruchliwych ulic, gdyż oprócz echa będą eliminować również hałasy dochodzące z otoczenia.

Dyfuzor Schroedera

Dyfuzor Schroedera to specjalistyczne urządzenie rozpraszające fale akustyczne oraz zmniejszające pogłos i hałas. Jego minusem jest niestety cena – drewniany dyfuzor o wymiarach 60 cm x 60 cm kosztuje ok. 500 zł. Urządzenie ma jednak wysoką skuteczność i może stanowić ciekawą dekorację.

Dyfuzor Schroedera działa na podstawie wyliczeń matematycznych, polegających na odpowiednim zsumowaniu fal odbitych od sztywnych powierzchni. Kształt dyfuzora można budować indywidualnie, w zależności od potrzeb pomieszczenia.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ułożyć ubrania w szafie? Sprawdzone patenty
Jak ułożyć ubrania w szafie? Sprawdzone patenty
Układanie ubrań w szafie to mozolna praca, którą zazwyczaj należy powtarzać raz na miesiąc. A co, jeśli ułatwimy Wam to zadanie? Poznajcie nasze pomysły na układanie ubrań w szafie.
Ostatnie wpisy