Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akustyka w domu – jak o nią zadbać?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Marta Kozłowska
Akustyka w domu – jak o nią zadbać?

Akustyka w domu to jeden z ważniejszych czynników, które zapewniają nam komfort codziennego życia. Kiedy o niej myślimy, pierwszym skojarzeniem jest sposób rozchodzenia się dźwięku w konkretnym pomieszczeniu. Zagadnienie to jest jednak znacznie bardziej rozbudowane i dotyczy całego domu lub budynku mieszkalnego. 

Tak naprawdę o akustyce powinniśmy zacząć myśleć już na etapie planowania i tworzenia projektu budowlanego – co jednak w przypadku, kiedy wprowadzamy się do już gotowego domu? 

Akustyka? Co oznacza w praktyce? 

Dla większości osób dobra akustyka w domu oznacza jednakowy komfort przebywania we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od tego, co się w nich dzieje. To możliwość spokojnego wypoczynku w ciszy oraz niezmącony niepożądanymi dźwiękami spokój wszystkich mieszkańców. To również stworzenie warunków umożliwiających efektywną pracę w domowym zaciszu i niewidzialnej bariery tłumiącej dźwięki, które uniemożliwiają spokojną pracę.

Chodzi więc głównie o wyciszenie poszczególnych pomieszczeń w taki sposób, by osoby przebywające w pokoju obok lub na piętrze nie czuły dyskomfortu wynikającego z głośnych rozmów, muzyki lub innych hałasów, których nie unikniemy, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Na izolacyjność pomieszczeń wpływają również okna, drzwi, stropy, a nawet dach oraz zastosowane materiały i sposób, w jaki zostały uszczelnione. Jako dodatkowa metoda na wyciszenie domu od zewnątrz sprawdzą się również rolety zewnętrzne. 

Jak zadbać o dobrą akustykę? 

O akustyce powinniśmy myśleć już w momencie planów, kiedy dobieramy materiały budowlane, z których powstanie nasz dom. Musimy wtedy zwrócić uwagę na poziom izolacji akustycznej poszczególnych elementów, który jest kluczem do sukcesu. Główna zasada mówi, że im bardziej masywne są ściany, tym lepsza izolacja akustyczna, a więc wyższy poziom wartości R, którą mierzymy w decybelach (dB).

Zalecana wartość, która zapewnia komfort dźwiękowy, wynosi ok. 50 dB. Okazuje się jednak, że nie zawsze gruba ściana to jedyny sposób na osiągnięcie zadowalającego efektu. Podobne, a czasem nawet lepsze efekty możemy osiągnąć, jeśli zbudujemy ścianę z dwóch płyt gk, pomiędzy którymi umieścimy właściwy materiał izolacyjny np. wełnę mineralną, styropian czy piankę poliuretanową. Taka przeszkoda pochłania dźwięk i doskonale go tłumi. To dobry sposób na dodatkowe wyciszenie mieszkania bądź domu, na którego budowę nie mieliśmy wpływu. 

Pogłos a akustyka

Pogłos jest najbardziej zauważalny, gdy wchodzimy do zupełnie pustego pomieszczenia. Wtedy to słyszymy charakterystyczne echo, które nie jest komfortowe w odbiorze i „niesie się” po całym domu. Fale dźwiękowe odbijają się od wszystkich powierzchni, które nie mają możliwości ich pochłonięcia, i tworzą nieprzyjemną dla ucha kakofonię. W dodatku na dłuższą metę jest to męczące zjawisko, gdyż dochodzi do pewnego zniekształcenia wypowiadanych słów. Sytuacja zmienia się, kiedy w pokoju pojawią się meble, obrazy, zasłony czy dywany, które doskonale pochłaniają dźwięki i wygłuszają wnętrze. 

Zdj. główne: wu yi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekologiczne prezenty dla bliskich
Ekologiczne prezenty dla bliskich
Ekologiczne prezenty spodobają się nie tylko miłośnikom nurtu less waste. Podpowiadamy, co warto podarować najbliższym osobom.
Ostatnie wpisy