Na zakupach spożywczych łatwo stracić głowę. Jest jednak kilka zasad, które pomogą Ci oszczędzać podczas sprawunków w supermarkecie. Warto je znać i stosować na co dzień.
Możemy obiecać sobie, że w tym miesiącu nie kupimy nowej sukienki czy butów, bo szafa i tak pęka w szwach. Inaczej jest jednak z zakupami spożywczymi. To nasza codzienność, od której nie uciekniemy. Jedni codziennie, inni raz na kilka dni – wszyscy musimy wybrać się po zakupy spożywcze oraz chemię, niezbędne do funkcjonowania domu. Zewsząd kuszą reklamy i promocje, przez co łatwo jest się pogubić i wydać stanowczo za dużo. A przecież można tego uniknąć, a nadwyżkę pieniędzy przeznaczyć na oszczędności lub przyjemności, takie jak podróże. Borykasz się z problemem wydawania zbyt wielu pieniędzy w supermarketach? W tym wpisie podpowiadamy, jak tego uniknąć i robić zakupy z głową!
To całkowita podstawa, a jednak wiele osób wciąż o niej zapomina. Chcesz zrobić zakupy racjonalnie? Potrzebujesz listy sporządzonej przed wyjściem z domu oraz mocnego postanowienia, że będziesz się jej trzymać podczas chodzenia między sklepowymi półkami. Aby lista zakupowa przyniosła nam konkretny efekt i pomagała w oszczędzaniu, do jej sporządzenia należy się przyłożyć. Polecamy zacząć od przejrzenia lodówki oraz szafek kuchennych. Bardzo często odpuszczamy sobie to zadanie, przez co później okazuje się, że wszystkiego mamy za dużo. Kupujemy jogurt naturalny, chociaż mieliśmy już jeden nieotwarty w lodówce. To prosta droga do marnowania żywności i pieniędzy. Dokładnie przejrzyj kuchnię i zastanów się, czego potrzebujesz.
Nic tak nie pomaga w tworzeniu listy zakupów i oszczędzaniu, jak konkretne planowanie posiłków. Musisz zastanowić się nad tym, co lubisz jeść – Ty i Twoi ewentualni domownicy – i dokładnie rozplanować to sobie na cały tydzień. Weź pod uwagę Wasze preferencje smakowe i liczbę osób.
Nie kieruj się tym, że w internecie znalazłaś mnóstwo nowych przepisów, które chcesz wypróbować – najlepiej wszystkie na raz. Zazwyczaj kończy się to marnowaniem żywności. Swój plan posiłków na tydzień opieraj na sprawdzonych daniach, a nowości dodawaj stopniowo, biorąc pod uwagę ilość wolnego czasu, jaką możesz przeznaczyć na gotowanie. Jeżeli kupisz w supermarkecie odpowiednią ilość rzeczy, które faktycznie lubicie jeść, istnieje duża szansa, że nie wydasz nadprogramowej gotówki.
Kolejną kwestią jest dostosowywanie swojego jadłospisu oraz listy zakupów do sezonowości owoców i warzyw. Na te produkty można wydać w supermarkecie naprawdę sporo, ale jeżeli bierzesz pod uwagę to, na co jest akurat sezon, możesz oszczędzić i to wcale nie tak mało. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że udaje im się w ten sposób zatrzymać w portfelu nawet kilkaset złotych miesięcznie.
W dzisiejszych czasach, kiedy mamy telewizję, internet i przeróżne aplikacje, które dla nas śledzą ceny produktów oraz aktualne promocje w supermarketach, łatwo jest być z tym na bieżąco. A to wiedza, którą należy wykorzystać, bo dzięki niej możesz oszczędzić – i to niemało. Twój ulubiony jogurt, który kupujesz w większej ilości, może w danym tygodniu być w atrakcyjnej obniżce w markecie, do którego raczej nie chodzisz, chociaż masz go blisko domu. Dobre ceny oferują także internetowe supermarkety. Warto wziąć to pod uwagę, a także śledzić kupony oraz kody rabatowe.
Tej porady nie może zabraknąć. Uśmiechasz się, gdy to czytasz? Polecamy zrobić mały eksperyment. Wybierz się do sklepu po obfitym posiłku, a innym razem – przed jedzeniem. Dobrze wiesz, w której z tych sytuacji będziesz w stanie przesadzić z liczbą zakupionych produktów. Tak właśnie to działa, więc po zakupy naprawdę lepiej wybrać się już po obiedzie – nigdy przed!