Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Organizacja imprezy a zero waste – jak to zorganizować?

Less waste
Wiktoria Florek
Organizacja imprezy a zero waste – jak to zorganizować?

Sylwester, urodziny, czy inne uroczystości są powodem do spotkań. Jeśli kierujesz się w życiu zasadami zero waste, to nic dziwnego, że chcesz zrobić w tym stylu przyjęcie. Trend może zainspirować innych do zmian, więc tego typu imprezy są pożądane. Poniżej krótko przedstawiamy, jak zorganizować przyjęcie bez wyrzutów sumienia. 

Odpowiedni jadłospis

Przed imprezą sprawdź zawartość swojej lodówki i liczbę przetworów, jakie posiadasz. Możesz mieć więcej składników na dania, niż sobie wyobrażasz. Na takie uroczystości posiłki zaleca się planować i spisywać na liście. Ważne jest, aby składniki do nich były łatwo dostępne, najlepiej sprzedawane w szklanych słoikach. Jest to bardziej ekologiczne niż kupno produktów w plastiku.

Planując listę dań, przy każdej pozycji dopisz składniki, miejsce zakupu i sposób podania. Dzięki temu przyjęcie w stylu zero waste będzie łatwiejsze do ogarnięcia. Podczas zakupów wybieraj lokalne targowiska i sklepy. Miejsca, gdzie możesz wykorzystać własne plastikowe pudełka lub wielorazowe reklamówki. Zalecamy przygotować w miarę proste przekąski, jak chapsy czy koreczki na wielorazowych wykałaczkach. 

Podawaj napoje w szklankach

Na przyjęcie nie kupuj plastikowych kubeczków. Wiemy, że to powszechny sposób serwowania napojów związany z obawą przed utratą zastawy, jednak jest to również nieekologiczne.

Kawę i herbatę, a także napoje zimne i alkohol, poleca się serwować w odpowiednich szklankach. Impreza w duchu zero waste to również zero napojów w plastikowych butelkach. Polecamy przygotować własne. Domowa lemoniada, tonik, czy zwykły syrop zmieszany z wodą i dodatkiem mięty będą dużo lepsze niż kupne napoje, często mocno słodzone. Jest to korzyść nie tylko dla planety, ale i nas samych. Pamiętaj także o osobach, które lubią pić przez słomkę – przed imprezą wyposaż się w te wielorazowe, aby potem zamiast do kosza trafiły do zmywarki. 

Pamiętaj o wielorazowych naczyniach

Robisz grilla? Świetnie! Chcesz podać dania i nie zniszczyć porcelanowej zastawy? Proszę bardzo. Użyj wtedy wielorazowych naczyń, które będą przeznaczone jedynie na takie okazje. Warto mieć taką zastawę w domu. Może być tańsza, ponieważ żaden gość nie powinien się martwić o jej rozbicie. Pamiętaj o osobach zaproszonych, mogą mieć różny stosunek do zero waste i zwyczajnie obawiać się o rozbite naczynia, zgubione sztućce czy rurkę. Na początku uroczystości warto oznajmić, że nic się nie stanie, jeśli coś po prostu się zniszczy. Takie sytuacje się zdarzają. 

Udekoruj dom naturalnymi ozdobami

Gdy chcesz, aby impreza miała widoczny charakter zero waste, polecamy udekorować cały dom naturalnymi ozdobami. Mowa tutaj o świeżych i zasuszonych kwiatach, gałązkach drzew i krzewów, szyszkach, owocach jarzębiny czy dzikiej róży, a nawet konfetti wykonanym z zużytego papieru. Ozdoby można również przygotować z resztek tkanin – wystarczy wyciąć z nich mniejsze elementy i przyszyć do dłuższego sznurka. Powstanie wtedy piękna girlanda. Każda z wymienionych ozdób podkreśli charakter imprezy. 

Pozostałości po imprezie

Warto powiadomić swoich znajomych, w jakim duchu organizowana jest nasza impreza, a przy okazji poprosić o to, aby przynieśli plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku na resztki dań. Każdy gość powinien mieć możliwość wzięcia sobie kilku przekąsek lub deseru do domu. Jeśli nie będą chętni, zaleca się je spakować i włożyć do lodówki. Przekąski można wykorzystać do innych dań. Zadbaj o to, aby nic się nie zmarnowało. 

Impreza zero waste – podsumowanie

Powyżej zebraliśmy wszystkie złote rady dotyczące imprezy w stylu zero waste. Pamiętaj, aby unikać plastiku i jednorazowych naczyń. Szerokim łukiem omijaj piękne, nieekologiczne ozdoby takie jak balony, konfetti czy brokat. To samo tyczy się fajerwerków i produktów pakowanych w folię. W zamian możesz użyć naturalnych ozdób oraz domowych przetworów. Dla stworzenia klimatu wykorzystaj świece sojowe. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do efektywnego usuwania odpadów z domu?
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do efektywnego usuwania odpadów z domu?
Poznaj kluczowe kroki w procesie wyboru urządzenia do usuwania odpadów domowych, które pozwoli na efektywną segregację i recykling, poprawiając zarazem komfort codziennych czynności.
Ostatnie wpisy