Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesny dom a ekologia – czy to możliwe?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Aleksandra Nowak
Nowoczesny dom a ekologia – czy to możliwe?

Artykuł sponsorowany

W czasach, kiedy Ziemia zmaga się z wiecznymi suszami, ociepleniem klimatu i potężnym zanieczyszczeniem powietrza, każdy jej mieszkaniec powinien dbać o ekologię. To inwestycja w przyszłość nie tylko Twoją, lecz także Twoich dzieci i wnuków. Jednak czy możliwe jest wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do nowoczesnego domu? Oczywiscie! Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Oszczędność energii

Ceny za energię elektryczną cały czas rosną, z roku na rok przychodzą coraz wyższe rachunki. To ogromne obciążenie dla portfela, a dodatkowo problem dla planety. Elektrownie w Polsce są opalane głównie węglem, który emituje do atmosfery masę zanieczyszczeń i drastycznie obniża jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jeśli lubisz oszczędność, a do tego nie chcesz przykładać ręki do katastrofy klimatycznej i smogu, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie inwestycja w fotowoltaikę. Montaż paneli słonecznych i pobieranie energii prosto ze słońca pozwala na obniżenie kosztów prądu nawet o 90%. Nie musisz się obawiać paneli fotowoltaicznych, głosy o tym, że w nocy dom zostanie pozbawiony prądu, czy że zimą energii jest zbyt mało to mity. Słońce świeci i produkuje energię cały czas, więc bez obaw możesz oglądać telewizję w jasnym pokoju do późnej nocy nawet w styczniu. Fotowoltaika uniezależnia Cię od dostawców prądu oraz ma wymierne korzyści dla planety, ponieważ wytwarzana przez panele elektryczność jest praktycznie neutralna węglowo. Więcej informacji na ten temat oraz konkretną wycenę projektu otrzymasz na stronie https://mlsystem.pl/

Oszczędność wody

Zużycie wody na jedną osobę w gospodarstwie domowym może dochodzić nawet do 120 l dziennie. Taki sposób na pewno nie uda się pokonać panującej już od kilku lat suszy. Co możesz z tym zrobić? Na rynku dostępne są baterie kuchenne oraz łazienkowe z perlatorem, czyli nakładką, napowietrzającą wodę.Takie nakładki na krany można także kupić osobno i zamontować na istniejącym już kranie. Dzięki perlatorowi z kranu leci mniej wody, ale strumień jest tak samo skuteczny. Na przykład podczas zmywania naczyń, możesz opłukać talerze z piany w tym samym czasie, używając do tego mniej wody. O ile mniej? Perlator pozwala nawet 60% wody, jaką zużywamy w ciągu dnia. Specjalne nakładki można kupić także na baterię prysznicową, aby zmniejszyć zużycie wody podczas kąpieli. W wannie taki gadżet nie ma jednak sensu, bo poza tym, że jej napełnienie zajmie Ci więcej czasu, nic to nie da. Jeśli ważna jest dla Ciebie ekologia, w swoim domu wybierz prysznic, ponieważ podczas kąpieli w wannie zużywa się niepotrzebnie znacznie więcej wody.

Oszczędność żywności

Jak nie marnować jedzenia w swoim domu? Przeciętny Polak wyrzuca rocznie około 500 kg jedzenia. To zatrważająca statystyka, z którą należy walczyć. Kiedy urządzasz dom i kupujesz do niego nowe sprzęty, wybierz wysokiej klasy lodówkę, która pozwoli na utrzymanie świeżości jedzenia przez długi czas. W lodówkach starej generacji częste są wahania temperatur, samoistne rozmrażanie oraz gromadzenie się i narastanie bakterii oraz pleśni. Najnowsze modele lodówek mają inny system chłodzenia, przez co temperatura w nich utrzymuje stały poziom. Do tego posiadają one powłoki antybakteryjne i możliwość dezynfekcji światłem, co sprawia, że jedzenie nie pleśnieje i psuje się znacznie później, a Ty nie musisz go wyrzucać.

Ekologia i szacunek do naszej planety są niezwykle ważne nie tylko w czasach katastrofy klimatycznej, lecz zawsze. Stwórz ekologiczny dom i daj przyszłym pokoleniom pewną przyszłość.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*