Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Slow życie
Agata Dobosz
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Zbyt suche lub wilgotne powietrze w domu może negatywnie wpływać zarówno na nasze zdrowie i samopoczucie, jak i stan wyposażenia mieszkania czy nawet rozwój roślin. Jaka powinna być optymalna wilgotność?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest wilgotność powietrza. Najprościej ujmując, to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Według zaleceń specjalistów optymalna wilgotność w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić pomiędzy 40 a 60%. Taki poziom jest korzystny nie tylko dla ludzi, lecz także dla ubrań, książek, podłóg czy mebli. Z kolei prawidłowa temperatura sięga 20–22°C, a w sypialni wystarczy nawet 18°C.

Wilgotność powietrza i temperaturę można mierzyć w prosty i szybki sposób, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie – wilgotnościomierz, zwany także higrometrem. Aby wyniki były reprezentatywne, pomiary należy przeprowadzić w różnych pomieszczeniach w domu – sypialni, salonie, kuchni, łazience, pralni.

Konsekwencje zbyt suchego lub wilgotnego powietrza

Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze ma negatywne skutki dla naszego zdrowia. Suche powietrze powoduje takie objawy, jak:

 • wysuszenie śluzówki nosa i oczu,
 • uczucie drapania w gardle,
 • trudności w oddychaniu,
 • podatność na infekcje,
 • problemy skórne: swędzenie, atopia, stany zapalne, alergie skórne.

W suchym powietrzu unosi się znacznie więcej kurzu i drobnoustrojów, co jest szczególnie szkodliwe dla alergików i małych dzieci. Suche powietrze może również powodować zniszczenia przedmiotów wykonanych z papieru, drewna, porcelany lub wosku. Z powodu nieodpowiednich warunków mogą one pękać, kurczyć się, wykrzywiać czy rozrywać.

Natomiast do negatywnych konsekwencji zbyt wilgotnego powietrza zalicza się:

 • częste infekcje dróg oddechowych,
 • zmęczenie,
 • duszności,
 • rozwój grzyba i pleśni,
 • nieprzyjemny zapach stęchlizny,
 • odklejanie się tapet,
 • łuszczenie się farby na ścianach,
 • niszczenie mebli, zwłaszcza drewnianych – puchnięcie, rozklejanie się.

Jednym z pierwszych objawów wysokiego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu jest skraplanie się pary wodnej na szybach czy wyczuwanie wilgoci, np. na ścianach i ubraniach.

<iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=200762095879570650″ height=”445″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” ></iframe>

Jak zadbać o prawidłową jakość powietrza w domu?

Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby móc cieszyć się zdrowym powietrzem w naszym mieszkaniu.

Wietrzenie

Każde pomieszczenie mieszkalne powinno wietrzyć się kilka razy dziennie, również zimą. Szczególnie podczas gotowania pamiętaj, aby otworzyć okno w kuchni, ponieważ okapy nie zawsze są w stanie wchłonąć wszystkie opary.

System wentylacji w domu

Bez odpowiedniej wentylacji trudno zadbać o optymalną temperaturę czy prawidłowe nawilżenie powietrza. Warto poprosić odpowiedniego fachowca, by sprawdził działanie systemu wentylacji. Czasami konieczne jest oczyszczenie zapchanych kanałów wentylacyjnych.

Nawiewniki

Okna zalicza się do systemu wentylacyjnego, a więc powinny one zapewniać przepływ powietrza także wtedy, gdy są zamknięte. W tym celu muszą być zaopatrzone w specjalne otwory lub nawiewniki.

Odpowiednie urządzenia

Warto zainwestować w urządzenia, które pomogą utrzymać prawidłową wilgotność, np. klimatyzator, pochłaniacz wilgoci, nawilżacz powietrza. To najprostszy sposób na poprawę jakości powietrza w domu.

Zdj. główne: Intan Yuhanis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wprowadzamy naturę do salonu! Czego potrzebujesz, aby hodować domowe kwiaty?
Wprowadzamy naturę do salonu! Czego potrzebujesz, aby hodować domowe kwiaty?
Chcesz zacząć domową uprawę roślin, ale nie wiesz, jak? Oto najważniejsze rady: podstawowe akcesoria, potrzeba zdobycia wiedzy o danym gatunku, a także najpopularniejsze błędy początkujących.
Ostatnie wpisy