Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy i dlaczego potrzebne jest nawożenie?

W ogrodzie
Karina Strzelińska
Kiedy i dlaczego potrzebne jest nawożenie?

Artykuł sponsorowany

Chcesz cieszyć się obfitymi plonami? Może po prostu zależy Ci na tym, by rośliny w przydomowym ogrodzie prezentowały się nienagannie i intensywnie rosły? Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawożenie! Zobacz, kiedy to robić i dlaczego jest to tak ważne!

Dlaczego rośliny potrzebują nawożenia?

Odpowiednia ilość substancji odżywczych to gwarancja prawidłowego rozwoju roślin. Zawarte w nawozach składniki wzmacniają też ich zdolność do obrony przed szkodnikami i chorobami. Nawożenie jest bardzo istotne, jeśli zależy nam na bujnych kwiatach i bogatych plonach. Każdy wprawiony ogrodnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę!

Kiedy nawozić?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinieneś dostarczyć swoim roślinom substancji odżywczych, to odpowiedź jest bardzo prosta. Podstawowa zasada mówi o tym, by nawozić przede wszystkim w fazie wzrostu rośliny. Okresem, w którym szczególnie warto to zrobić jest mniej więcej połowa sierpnia. Wszystko zależy jednak od danej rośliny, a także przede wszystkim jej potrzeb. W kontekście pory dnia, najlepiej zastosować dobrej jakości specyfiki wczesnym rankiem lub wieczorem. Warto też zrezygnować z nawożenia podczas upalnych dni i pamiętać o tym, by przed aplikacją nawozu dobrze nawodnić glebę!

Jakie nawozy warto stosować? Oto nasze propozycje

Między poszczególnymi rodzajami nawozów występują pewne różnice, o czym należy pamiętać, gdy chcemy dokonać ich zakupu. 

Nawozy wieloskładnikowe

W odróżnieniu od nawozów jednorodnych nawozy wieloskładnikowe mają w składzie zwykle minimum kilka makroelementów i wzbogacane są mikroelementami. Wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnej uprawie ziemniaków, zbóż, ale i wielu innych roślin. Dzięki nim plony stają się zdecydowanie większe. Co ważne, zawarte w nich składniki odżywcze mają też pozytywny wpływ na glebę i jej żyzność. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy to dobre rozwiązanie dla Twoich upraw, spróbuj najpierw określić wymagania pokarmowe roślin i zasobność gleby. 

Sztuczne nawozy

Nawozy mineralne, które potocznie określa się również sztucznymi zawierają składniki w formie minerałów i soli. Rozpuszczają się one pod wpływem wody, która tkwi w glebie. Rośliny w ten sposób samodzielnie pobierają składniki odżywcze, które przyczyniają się do ich intensywnego rozwoju i kwitnienia. Nawozy sztuczne doskonale sprawdzą się w przypadku kwitnących roślin, więc będzie to świetny zakup, którego mogą dokonać nawet nieprofesjonalni i początkujący ogrodnicy.

Nawozy organiczne

W tym przypadku podstawą nawozów są substancje naturalne – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Korzystnie wpływające na rozwój roślin składniki ulegają rozkładowi, a następnie powoli trafiają do gleby. Jeśli jesteś zwolennikiem rozwiązań “bliżej natury”, to możesz przemyśleć właśnie ten wybór.

Fot.: Francesco Gallarotti/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płyty komorowe z poliwęglanu – jakie jest ich zastosowanie w budownictwie?
Płyty komorowe z poliwęglanu – jakie jest ich zastosowanie w budownictwie?
Płyty komorowe z poliwęglanu są innowacyjnym i wszechstronnym materiałem budowlanym, który znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa.
Ostatnie wpisy
Jak dbać o przydomowy trawnik?
Jak dbać o przydomowy trawnik?