Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przedłużyć życie materaca?

Minimalistyczny dom/Patenty
Tekst sponsorowany
Jak przedłużyć życie materaca?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Warto zadbać o prawidłową pielęgnację materaca do spania. Odpowiednio zaopiekowany materac dłużej zachowa swoje właściwości i opóźni tym samym konieczność zakupu nowego materaca. Warto wiedzieć, jak pielęgnować swój materac do spania również na wypadek, gdybyśmy kiedyś chcieli go sprzedać. Jak dbać o materac?

Obracanie materaca

Dobry materac posłuży spokojnie 5 lat, a przy dobrym traktowaniu i pielęgnacji nawet 10 lat czy więcej. Bardzo żywotne są np. materace M&K Foam Koło z lateksu naturalnego, których można używać nawet kilkanaście lat! Przy dbaniu o materac podstawowa kwestia to regularne obracanie materaca. Żeby materac nie zużywał się tylko w jednym miejscu od nacisku ciała, trzeba go od czasu do czasu obrócić. Specjaliści radzą, żeby obracać materac raz na pół roku w orientacji góra – dół lub przód – tył. W ten sposób można zadbać o to, żeby wypełnienie materaca było równomiernie poddawane procesom naturalnego użytkowania. Nie powinno się spać cały czas w tym samym miejscu, bo może to z czasem spowodować szybsze zużywanie się materaca. Jeśli zadbamy o to, by co ok. 6 miesięcy obrócić materac, to w ten sposób zapewnimy mu dłuższe życie. Zamiast zużywać się bardzo w jednym miejscu, można rozłożyć to równomiernie na wszystkie fragmenty materaca, dzięki czemu w efekcie dłużej będzie on nam służyć.

Materace sklep
Materiał Expert Snu.

Czyszczenie

Bardzo ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny w sypialni. Materace Koło znane są z wysokiej jakości materiałów oraz rozwiązań, które pozwalają utrzymać wysoką higieniczność. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to pewnej dyscypliny. Zawsze należy kłaść się spać czystym i wykąpanym, bo nic tak nie wpływa negatywnie na kondycję materaca, jak rozwój bakterii, które wraz z potem przedostają się do środka materaca. Każdy człowiek naturalnie się poci w nocy, bo w ten sposób organizm schładza się i wdraża procesy regeneracyjne. Najbardziej higieniczne są materace M&K Foam Koło z lateksu, a zwłaszcza z ekologicznego lateksu naturalnego. Do struktury lateksu nie przykleja się kurz, ale nawet taki materac wymaga czyszczenia. Konieczne jest regularne pranie pokrowca, który zabezpiecza wypełnienie materaca przed brudem, kurzem i potem. Materace Koło są dostępne w wielu różnych pokrowcach do wyboru, a niektóre z nich są specjalnie wykonane z antybakteryjnych i super higienicznych materiałów. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób cierpiących na nadmierną potliwość. Materac można też raz na jakiś czas odkurzyć, dzięki temu można pozbyć się części kurzu, który gromadzi się w pokrowcu czy na elementach tapicerowanych łóżka takich jak np. zagłówek.

Stosowanie ochraniacza na materac

W dobrych sklepach z materacami można kupić specjalne ochraniacze, które nakłada się na materac w celu zapewnienia jeszcze lepszej ochrony przed potem i brudem. Ochraniacz najczęściej jest zrobiony z dobrze oddychającego materiału, który nadaje się do prania w wyższych temperaturach. Warto wiedzieć, że aby pozbyć się bakterii, ewentualnych wirusów, pleśni, grzybów czy roztoczy, konieczne jest pranie w min. 60oC. Stosowanie ochraniacza na materac jest bardzo proste i wygodne, a samo zakładanie i ściąganie go nie stanowi większego problemu.

Stosowanie nakładki na materac

Materace M&K Foam można również chronić poprzez stosowanie tzw. nakładki na materac. Jest to forma niezbyt grubego materaca, który nakłada się na materac właściwy w celu nadania mu określonych właściwości (np. aby zmiękczyć podłoże do spania), albo po to, aby właśnie ograniczyć zużywanie się materaca właściwego. Nakładka nie tylko może zmienić właściwości naszego dotychczasowego łóżka, ale także zapobiec zużywaniu się czy ścieraniu materaca. Niektóre materiały są wrażliwe na duży nacisk i wielogodzinne zgniatanie, przez co po paru latach użytkowania materac zaczyna nosić widoczne ślady użytkowania albo delikatnie się zapada w niektórych miejscach. Warto stosować nakładkę na materac, aby zwiększyć jego trwałość, higieniczność i żywotność.

Podsumowanie

Przede wszystkim warto już na starcie zainwestować w dobry materac do spania, który będzie wykonany z materiałów wysokiej jakości. Kupując materac do spania za kilkaset złotych nie można oczekiwać, że będzie to materac, który będzie nam bezawaryjnie służył przez wiele lat. Jest natomiast kilka sposobów na to, jak przedłużyć nieco życie każdego materaca. Przede wszystkim trzeba regularnie zmieniać pościel oraz min. raz na pół roku wyprać pokrowiec na materac. Poza tym warto materac obracać raz na 6 miesięcy, stosować ochraniacz na materac, który można wyprać w pralce w wyższej temperaturze. Można także zastosować nakładkę na materac. Materace Koło znane są z wysokiej jakości, ale stosując nakładkę można dodatkowo zmienić nieco właściwości danego materaca.

Zdjęcie główne: Kenny Eliason/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik użytkownika: jak skutecznie usuwać plamy z wykorzystaniem płynów do prania
Poradnik użytkownika: jak skutecznie usuwać plamy z wykorzystaniem płynów do prania
Odkryj skuteczne metody usuwania plam z ubrań przy użyciu płynów do prania. Dowiedz się, które produkty są najbardziej efektywne i jak je prawidłowo zastosować by przywrócić ubraniom świeżość.
Ostatnie wpisy