Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łóżko i materac – jak dobrze wybrać?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Redaktor Blue Whale Press
Łóżko i materac – jak dobrze wybrać?

Artykuł sponsorowany

Niektóre z badań pokazują, że w łóżku średnio spędza się około ⅓ życia. Warto zatem zadbać by było idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Wielkość i wysokość łóżka 

Najważniejszym parametrem łóżka do sypialni są  jego wymiary. W każdym pomieszczeniu będą sprawdzać się inne rozwiązania, jednak standardowo przyjmuje się, że wymiar łóżka dla jednej dorosłej osoby to minimum 90 centymetrów szerokości i 100 centymetrów długości. Najwygodniejszym rozwiązaniem są jednak łóżka podwójne, czyli te w wymiarach 160 × 2022 lub 180 × 200. Śpiochom zaleca się łóżka królewskie o wymiarach 200 × 200/220 centymetrów. W łóżku o takich wymiarach komfortowo wyśpią się dwie dorosłe osoby. Oprócz rozmiaru stelaża istotna jest również jego wysokość. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem są łóżka kontynentalne, czyli te powyżej wysokości 50 centymetrów. Oprócz dobrze dobranego stelaża nieodłącznym elementem każdego łóżka jest wygodny materac. W tym aspekcie wybór zdaje się być nieco bardziej skomplikowany. 

Ozdobne wezgłowie 

Obok stelaża warto również zastanowić się nad stylem całego łóżka. Rama i stelaż na materac to jedna część, ale do wyboru pozostaje również wezgłowie. Standardowym rozwiązaniem większość drewnianych czy plastikowych ram jest wbudowane wezgłowie.  Można jednak zmienić tego typu rozwiązanie i zastosować łóżko z tapicerowanym zagłówkiem. Tego rodzaju wezgłowie jest dedykowane szczególnie osobom, które w łóżku nie tylko śpią. Tapicerowany zagłówek to piękny element dekoracyjny, który może odmienić wnętrze całej sypialni. Ma on też swoje praktyczne zastosowanie w życiu codziennym, a mianowicie doskonałe oparcie dla pleców i głowy. Kwestia ta może być przydatna dla osób, które w łóżku oglądają telewizję, czytają lub pracują zdalnie. Duża liczba poduszek jest mało praktyczne, a gotowy, tapicerowany zagłówek zastępuje je doskonale. 

Dobry materac do spania 

Jeśli wybór stelaża i designu łóżka mamy za sobą to czas na najbardziej istotny element, czyli wygodny materac. W tym aspekcie rynek jest bardzo rozbudowany i trudno zarekomendować jedno rozwiązanie. Najważniejsze jest, by dopasować poszczególne parametry do swoich potrzeb i wygody. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak grubość materaca, poziom twardości, owatę,  łatwość w czyszczeniu, hipoalergiczny materiał wykonania, rodzaj wypełnienia oraz umiejscowienie sprężyn. Jedną z bardziej uniwersalnych propozycji jest materac kieszeniowy. Charakteryzuje się on rozmieszczeniem sprężyn w 7 strefach (kieszeniach), według których ułożona jest twardość materiału ich wykonania, tak aby materac był twardszy w miejscach największego nacisku, na przykład w okolicy bioder. Dzięki temu materac w  naturalny sposób dopasowuje się do wagi i kształtu ciała użytkownika i pozwala na najbardziej komfortowy odpoczynek. 

Fot.: Spacejoy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*