Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sauna w domu – czy jest droga i dlaczego warto ją mieć?

Domowe spa
Redaktor Blue Whale Press
Sauna w domu – czy jest droga i dlaczego warto ją mieć?

W ostatnim czasie zaobserwować można wzrost świadomości tego, jak ważny jest odpoczynek i regeneracja w życiu codziennym. Coraz więcej osób korzysta z usług takich jak masaże czy też coraz bardziej oblegane sauny. Systematycznych bywalców niewątpliwie martwią jednak wysokie ceny. Może warto więc zastanowić się nad inwestycją w saunę domową? 

Sauna – czy warto?

Sauna to specjalne pomieszczenie, w którym organizm ludzki poddawany jest wpływowi wysokich temperatur. Już w starożytnym Rzymie odkryto jak wiele korzyści płynie z tego rodzaju nagrzewania ciała. Oprócz rozluźnienia napiętych mięśni oraz regeneracji powysiłkowej, podczas saunowania dochodzi również do zwiększenia ilości krwinek czerwonych, wzmożonego uwalniania endorfin czy też poprawy wydolności. Wskazań do pobytu w strefie saun jest wiele. Mało kto wie, że są to chociażby infekcje układu wydalniczego, czy też niektóre ze zmian skórnych. Przed wejściem do łaźni należy jednak zapoznać się także z przeciwwskazaniami oraz zasadami bezpiecznego i skutecznego korzystania z tej formy regeneracji. 

Rodzaje saun

Rodzajów sauny wbrew pozorom jest kilka. Każdy z nich różni się od siebie nieco działaniem, parametrami oraz efektami. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi odmianami, aby wiedzieć, czego się można spodziewać. 

Najbardziej popularna jest sauna sucha, częściej nazywana fińską, która charakteryzuje się niską wilgotnością powietrza około 10% oraz bardzo wysoką temperaturą wynoszącą nawet 100°C. Ciepło generowane jest przez piec i rozgrzane kamienie.

Bardzo duża część użytkowników wybiera jednak saunę mokrą, która cieszy się popularnością ze względu na wyższą wilgotność, dzięki czemu oddychanie jest bardziej swobodne, co sprzyja dłuższemu saunowaniu. Jeżeli wykorzystamy dodatkowo ziołowe olejki, zadziała to kojąco na nasze drogi oddechowe. 

Kolejną formę saunowania zapewnia łaźnia parowa. W tego typu saunie poprzez kanały doprowadzana jest gorąca para, co stwarza warunki prawie stu procent wilgotności. Dzięki temu niepotrzebna jest bardzo wysoka temperatura, z reguły wystarczy 50–60°C.

Nieco rzadziej spotykana jest sauna infrared. Nie znajdziemy w niej klasycznego pieca z kamieniami. Wykorzystuje ona za to promieniowanie IR o zmniejszonej energii i stopniu penetracji, wytwarzane przez specjalne promienniki. Naświetlanie całego ciała w tego rodzaju kabinie przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Koszty domowego saunowania

Z sauny można spokojnie korzystać raz w tygodniu. Dla wielu problemem jest jednak kwestia finansowa, gdyż sesje w dobrze wyposażonych saunariach mogą sporo kosztować. Nieco taniej jest na pewno w kompleksach basenowych i aquaparkach, jednak tam warunki do dobrego saunowania są gorsze, ze względu na dużą liczbę przewijających się osób i gwar dochodzący z basenów. Czy zatem dobrym rozwiązaniem byłoby posiadanie sauny w domu? 

Jeżeli planujemy korzystać z takiej formy wypoczynku często, to taka inwestycja wydaje się jak najbardziej zasadna. Trudno powiedzieć ile konkretnie może kosztować sauna. Wszystko zależy od jakości wykorzystywanych materiałów i oczywiście powierzchni. Średnio ceny kompletnej sauny wahają się od 5 do 15 tysięcy złotych. Jeśli brakuje nam środków, można poratować się pożyczką bez prowizji: https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-bez-prowizji/

Eksploatacja sauny wbrew pozorom nie kosztuje dużo. Przykładowo odmiana infrared, to w rozrachunku rocznym koszt rzędu 200-250 zł. Natomiast w przypadku sauny z piecem, przy regularnym korzystaniu, rachunki za prąd będą wyższe raptem o kilkanaście złotych. Pomoc w finansowaniu może zapewnić strona: https://sowafinansowa.pl.

Fot. HUUM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety budowy własnego szamba
Zalety budowy własnego szamba
Musisz samodzielnie zaaranżować kanalizację na działce budowlanej? Zobacz, jakie są zalety posiadania przydomowego szamba.
Ostatnie wpisy