Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wprowadzamy naturę do salonu! Czego potrzebujesz, aby hodować domowe kwiaty?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Magdalena Gawior
Wprowadzamy naturę do salonu! Czego potrzebujesz, aby hodować domowe kwiaty?

Artykuł sponsorowany

Żywe rośliny potrafią odmienić każde wnętrze. Z drugiej strony, pielęgnowanie domowej uprawy może wydawać się niektórym wymagające. Nie warto jednak rezygnować z marzeń o pokojach wypełnionych roślinnością – a jeśli tylko masz odrobinę cierpliwości i samozaparcia, na pewno uda Ci się osiągnąć efekt, o którym marzysz.

Wyposaż się w niezbędne akcesoria

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domową uprawą roślin, będziesz musiał wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, między innymi donice i osłonki, których szeroką ofertę możesz znaleźć na stronie: https://sklep.monumo.pl/donice-do-salonu, ziemię przystosowaną do gatunków roślin, które chcesz posadzić, nawóz, podstawki, konewkę i spryskiwacz. Warto również chociaż w podstawowy sposób zorientować się, czego będzie wymagała Twoja roślinka. Większość upraw prowadzonych w warunkach domowych to gatunki tropikalne i subtropikalne – rośliny te potrzebują więc umiarkowanie wysokich temperatur, dużej ilości wody i światła. Niektóre z nich będą najlepiej czuły się w pełnym słońcu, na południowych parapetach, inne znacznie lepiej urosną, jeśli posadzisz je w doniczkach stojących w północnych oknach.

Czego dowiedzieć się o gatunkach, które zamierzasz uprawiać w domu?

Przygotowując się do domowej hodowli, warto przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę o danym gatunku. Istotna jest na przykład częstość podlewania czy rodzaj nawozów, które warto stosować. Mimo zbliżonych potrzeb roślin przeznaczonych do uprawy domowej, ich wymagania nie są identyczne, a musisz zdawać sobie sprawę, że bardzo wiele zależy na przykład od ilości dostarczanej zielonym podopiecznym wody. Zbyt duża jej ilość może skutkować przegniciem rośliny, zbyt mała – uschnięciem. Podobnie sprawa ma się z nawozami – dostarczanie zbędnych minerałów tylko naciągnie Cię na niepotrzebne koszta, a brak kluczowych dla danego gatunku pierwiastków może sprawić, że roślina umrze. Z tych powodów, zanim zaczniesz uprawiać w domu jakikolwiek pęd, koniecznie zorientuj się o specyficznych wymaganiach danego gatunku.

Uważaj na te błędy

Jeżeli jesteś początkującym hodowcą roślin, z pewnością nie unikniesz błędów. Warto jednak wystrzegać się tych, których możesz. Do najczęstszych pomyłek należy na przykład brak systematyczności, zapominanie o obowiązkach związanych z roślinami i zaniedbywanie ich lub „nadrabianie” zaległości. NIewłaściwym podejściem jest zarówno nieregularne wykonywanie obowiązków (na przykład za rzadkie podlewanie), jak i nadmierne podlewanie, na przykład po to, by „zrekompensować” kilka dni suszy. Takie podejście może doprowadzić do obumarcia roślin, dlatego należy się do wystrzegać.

Fot.: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Znów obudziłaś się z cieniami pod oczami, a czeka Cię ważne spotkanie? Sprawdź, jak możesz się ich pozbyć domowymi sposobami!
Ostatnie wpisy
Jak wybrać system grzewczy dla domu?
Jak wybrać system grzewczy dla domu?