Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przewodnik po certyfikatach kosmetycznych

Domowe spa
Marta Kozłowska
Przewodnik po certyfikatach kosmetycznych

Gdy sięgamy po kosmetyki, coraz częściej zwracamy uwagę, co bierzemy do ręki. Już od jakiegoś czasu istotne jest, czy jest to produkt naturalny, skuteczny, bezpieczny oraz certyfikowany. 

Coraz więcej marek i producentów przykłada szczególną uwagę do składów swoich produktów oraz sposobu ich pakowania i dystrybucji. Oczywiście stało się to dzięki trendowi wśród użytkowników stawiających na zdrowe i ekologiczne produkty. Ich wyznacznikiem są różnego rodzaju certyfikaty kosmetyczne. Oto krótkie zestawienie tych najbardziej znanych, które pomogą Ci odnaleźć wartościowe i godne uwagi produkty stworzone w zgodzie z naturą. 

Niestety zdjęcie ziół, owoców bądź kwiatów na opakowaniu nie zapewnia nas o tym, że faktycznie trzymamy w rękach bezpieczny kosmetyk naturalny i ekologiczny. Również regulacje prawne nam nie pomagają i nie określają norm, które powinien spełniać produkt organiczny lub naturalny. Tu z pomocą przychodzą nam certyfikaty kosmetyczne przyznawane producentom, markom bądź konkretnym produktom sprawdzonym pod względem ścisłych norm i wytycznych. Przyznawane są przez niezależne organizacje certyfikujące, które weryfikują, czy dany kosmetyk posiada bezpieczny, zdrowy skład oraz został wyprodukowany i dystrybuowany z poszanowaniem środowiska oraz zdrowia. Często certyfikaty dotyczą również sposobu ich testowania, a właściwie istotnego dla wielu osób nietestowania produktów na zwierzętach. 

Ecocert

To jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych certyfikatów kosmetycznych, który klasyfikuje kosmetyki naturalne i ekologiczne w charakterystyczny i szczególny sposób. Podczas analizy pod uwagę brany jest szczególnie skład kosmetyku. Produkty, które otrzymują ten certyfikat, muszą posiadać w swoim składzie minimum 95% składników naturalnego pochodzenia, minimum 50% musi pochodzić z upraw ekologicznych oraz minimum 10% wszystkich składników z naturalnych upraw ekologicznych. Zaś kosmetyki ekologiczne i organiczne muszą zawierać 95% składników naturalnych, minimum 95% pochodzących z upraw ekologicznych oraz 10% całego składu pochodzącego z upraw ekologicznych.

ICEA

Ten certyfikat stawia na wolność kosmetyku od GMO oraz brak testowania na zwierzętach, zaś w samym procesie produkcji zakazane jest użycie promieniowania jonizującego. Kosmetyk z tym certyfikatem z pewnością nie zawiera w sobie konserwantów, parabenów, pochodnych ropy naftowej oraz innych substancji chemicznego pochodzenia.

Vegan Society

Tym certyfikatem opatrzone są produkty odpowiednie dla wegan, wegetarian i osób z nietolerancją laktozy. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko finalnego produktu, ale także półproduktów użytych do jego stworzenia. Kosmetyki z certyfikatem Vegan Society nie zawierają GMO, nie są testowane na zwierzętach oraz w ich składach nie ma składników pochodzenia zwierzęcego. 

NaTrue

Certyfikat ten wydawany jest przez Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych będące zrzeszeniem marek produkujących kosmetyki naturalne. Można tu otrzymać certyfikację na 3 poziomach za szerzenie idei kosmetyków naturalnych oraz aktywne uczestnictwo w doświadczeniach i ekspertyzach pomagających podnieść ich bezpieczeństwo i jakość.

Zdjęcie główne: pexels.com/ Polina Kovaleva

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na jakie oznaczenia na produktach ekologicznych zwrócić uwagę?
Na jakie oznaczenia na produktach ekologicznych zwrócić uwagę?
Często w sklepach spotykasz na różnych produktach oznaczenia, których znaczenia nie znasz? Sprawdź, na jakie powinieneś zwrócić uwagę i dowiedz się, co znaczą!
Ostatnie wpisy