Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja juki w domu

W ogrodzie
Marta Kozłowska
Pielęgnacja juki w domu

Juki domowej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To jedna z popularniejszych roślin uprawianych w naszych wnętrzach. Pięknie się prezentuje i jest lubiana, gdyż jej forma przywodzi nam na myśl egzotyczne, dalekie podróże. 

Jej kolejnym, niezaprzeczalnym atutem jest stosunkowo prosta uprawa, dzięki czemu nawet początkujący miłośnicy domowych dżungli poradzą z nią sobie bez większych problemów. Jak właściwie ją pielęgnować, by świetnie rosła i pięknie wyglądała? 

Jaką jukę wybrać w sklepie? 

Jesteśmy w sklepie po przysłowiowe bułki i widzimy wystawę kwiatów domowych, a wśród nich juki. Którą wybrać, by cieszyć się nią najdłużej i która powinna przykuć nasz wzrok w sklepie ogrodniczym?

Przede wszystkim zwróć uwagę na jej wygląd. Popatrz, czy na liściach nie znajdują się oznaki chorób bądź szkodniki, na przykład tarczniki. Jeśli roślina wyrasta z pędu, sprawdź, czy został on właściwie zabezpieczony warstwą wosku. Juka nie powinna mieć również zbyt małej doniczki, dlatego, jeśli na pierwszy rzut oka widzisz, że ta, w której przynosisz ją ze sklepu, już się nie nadaje, a korzeniom rośliny jest zwyczajnie za ciasno, od razu dokup większą donicę i ją przesadź. 

Juka w dość zauważalny sposób pokazuje wszelkie niedobory i choroby, dlatego patrząc na nią, możemy bez problemów stwierdzić, czy mamy do czynienia ze zdrowym egzemplarzem. 

Pielęgnacja juki krok po kroku

Podlewanie

Juka nie przepada za zbyt dużą wilgocią w donicy. W jej naturalnych warunkach przyzwyczaiła się do dość rzadkich i skąpych opadów, dlatego lepiej znosi lekkie przesuszenie niż przelanie. Z powodzeniem magazynuje wodę w swoich skórzastych liściach i grubym pędzie. Najlepiej czuje się podlewana regularnie (na przykład co około 10 dni), choć w niewielkich ilościach. Zbyt obfite nawadnianie może doprowadzić do gnicia jej korzeni oraz więdnięcia liści. 

Jeśli chcemy zapewnić jej optymalne warunki glebowe, powinniśmy pomyśleć również o odpowiednim podłożu. Tu świetnie sprawdzi się to specjalistyczne do palm, dracen i sukulentów. Pamiętaj również, by w donicy znajdował się otwór, przez który nadmiar wody będzie mógł wylecieć na podstawkę czy do osłonki. Warto także pomyśleć o odpowiednim drenażu. Kiedy roślina jest z nami dłużej, zaleca się przesadzać ją co około 2, 3 lata na wiosnę.

Odpowiednie stanowisko

Jak na roślinę egzotyczną przystało, juka lubi dużo światła, dlatego najlepiej czuje się w okolicy okien i drzwi balkonowych. Odradzamy jednak stanowiska od strony południowej, gdyż zbyt ostre słońce może mimo wszystko poparzyć jej liście.

Nie powinna znajdować się także w cieniu czy półcieniu, gdyż może to doprowadzić do żółknięcia jej liści i powolnego obumierania, czego z pewnością chcemy uniknąć. Wiele osób praktykuje również wystawianie juki na balkon czy taras w okresie letnim (od maja do października), musimy jednak zatroszczyć się dla niej o zaciszny kąt. Nie wolno nam również wtedy zapominać o właściwym podlewaniu, zaś w przypadku dużych opadów, musimy dopilnować, by roślina nie miała zbyt mokro.

Temperatura i nawożenie

Optymalną temperaturą dla juk niemal przez większość roku są wartości wahające się od około 22 do 24 stopni Celsjusza. Zimą zaś najlepiej rośnie im się w temperaturze około 15 stopni.

Juki wymagają w okresie letnim stosunkowo regularnego nawożenia, co około 2, 3 tygodnie. Zimą jednak ten zabieg spokojnie możemy pominąć, podobnie jak w przypadku regularnego podlewania.

Zdj. główne: Tim Mossholder/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać meble na wymiar do nowoczesnej kuchni?
Jak wybrać meble na wymiar do nowoczesnej kuchni?
W nowoczesnej kuchni trzeba starannie zagospodarować dostępną przestrzeń, by maksymalnie wykorzystać możliwości danego pomieszczenia.
Ostatnie wpisy