Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Las w słoiku DIY – odrobina zieleni w naczyniu!

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Anna Dobrut
Las w słoiku DIY – odrobina zieleni w naczyniu!

Las w słoiku może być idealnym sposobem na ekologiczną i przy okazji oryginalną ozdobę do Twojego domu. Sprawdź, jak go wykonać w domowych warunkach, bez potrzeby wydawania fortuny na drogie dodatki.

Jak wykonać las w słoiku?

Samo wykonanie lasu w słoiku jest bardzo proste. Wystarczy kilka chwil wolnego czasu, by stworzyć swój własny, mały ekosystem.

Do wykonania lasu w słoiku potrzebujesz:

  • dużego słoika – najlepiej wybrać taki z szerokim otworem, by móc swobodnie umieszczać w nim kwiaty oraz ziemię,
  • około 2-3 szklanek ziemi uniwersalnej do kwiatów,
  • szklankę węgla aktywnego, który zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni w zamkniętym środowisku,
  • mech – ten kupisz w kwiaciarni, nie zbieraj go w lesie, ponieważ jest pod ochroną,
  • wybrane rośliny (powinny mieć takie samo zapotrzebowanie na wodę, ponieważ w innym wypadku jedna roślina może być przelana, a druga usychać z powodu braku wystarczającej ilości wody),
  • keramzyt.

Ułożenie roślin w słoiku jest bardzo proste i nie wymaga od ciebie wielkich umiejętności

  1. Na dnie słoika wysyp keramzyt tak, by był na wysokości około 2-3 cm. Dzięki niemu ziemia nie będzie gniła od korzeni, a rośliny będą miały odpowiednią wilgoć.
  2. Kolejną warstwą powinien być węgiel aktywny, który chroni korzenie przed gniciem oraz szkodliwymi grzybami.
  3. W tym momencie możesz również zdecydować się, czy umieścić w słoiku warstwę ozdobnych kamyczków. Możesz zebrać je samodzielnie lub kupić już gotowe kamienie, np. w sklepie z dekoracjami.
  4. Następnie wysyp ziemię uniwersalną, którą wcześniej warto spulchnić rękami. Powinna być napowietrzona i miękka, by łatwiej móc wsadzić w nią kwiaty.
  5. Delikatnie umieść rośliny w ziemi w małych dołkach i przykryj je, tak aby korzenie były zakryte. Rośliny najczęściej kupisz już posadzone w doniczkach. Przed ich posadzeniem należy je delikatnie oczyścić z ziemi oraz wsadzić w nowe miejsce z delikatnością, by nie połamać łodyg ani korzeni.
  6. Na ziemię warto położyć mech lub np. kamyki. Sprawdzi się również keramzyt, który wygląda może mniej ozdobnie, ale z kolei sprawia, że rośliny mają zapewnioną odpowiednią ilość wody.

Pamiętaj, by przed położeniem kolejnej warstwy poprzednią odpowiednio ugnieść palcami. Żeby słoik wyglądał ciekawie, możesz umieścić w nim również muszelki, naturalne kamienie oraz gałązki. Na pewno będzie się pięknie prezentował. Wspaniale wygląda na parapecie lub na stole, jako świąteczna ozdoba. Taki las w słoiku możesz wykonać również z pomocą dzieci, które uwielbiają takie kreatywne zabawy.

Zamknięty czy otwarty słoik?

Istnieją dwa sposoby na wykonywaniu lasu w słoiku. Niektórzy zamykają słoik, wcześniej raz podlewając roślinki. W słoiku tworzy się obieg zamknięty – mini ekosystem, w którym ciągłe parowanie wody sprawia, że rośliny mogą rozwijać się i rosnąć. Drugi sposób to pozostawienie otwartego słoika i podlewanie roślin raz na jakiś czas. Jeśli nie do końca wiesz, jak stworzyć odpowiedni ekosystem dla roślin znajdujących się w słoiku, lepiej pozostaw go otwartym. W innym wypadku możesz nieumyślnie wysuszyć rośliny lub zbyt mocno je podlać, przez co zaczną gnić.

Istnieją również bardzo ciekawe propozycje aranżacji słoików z małym ekosystemem w środku. Otwarte szklane kule z roślinami można powiesić na suficie na różnych wysokościach, co jest idealnym sposobem na oryginalną dekorację salonu lub sypialni. Co ważne rośliny w słojach nie muszą być często podlewane, co jest ogromnym plusem, zwłaszcza dla osób, które nie mają wiele czasu na zajmowanie się kwiatami, ale kochają zielone dodatki do domu.

Jakie kwiaty można umieszczać w słoju?

Istnieją rośliny, które idealnie nadają się na wykonanie z nimi lasu w słoiku.

Są nimi:

  • paproć,
  • pilea,
  • fikus pnący,
  • bluszczyk,
  • hedera,
  • widliczka,
  • skrzydłokwiat,
  • dawalia.

Te rodzaje roślin można łączyć w jednym słoju, ponieważ potrzebują podobnego nawodnienia. Dzięki temu żaden z kwiatów nie ucierpi, jeśli będzie mniej lub bardziej podlewany. O pomoc możesz poprosić również sprzedawcę w sklepie ogrodniczym, który na pewno doradzi, jakie kwiaty będą odpowiednie. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować grunt pod budowę?
Jak przygotować grunt pod budowę?
Budowa domu wymaga odpowiedniego przygotowania terenu na działce budowlanej. Nierówny i podmokły grunt jest odpowiednim podłożem pod stawianie stabilnych i trwałych domów. Przekonaj się, jakie czynności należy wykonać, by przygotować grunt pod budowę.
Ostatnie wpisy